Šestnáct minut po 6. hodině ranní v úterý 11. srpna byl na operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje ohlášen požár v areálu kotelny v Čechově ulici.

Oheň zachvátil dílnu Technických služeb města na ploše přibližně 10 x 10 metrů na místě, kde se nacházejí sekačky na trávu. Dílna navazovala na plynovou kotelnu města, kterou se včasným zásahem hasičských jednotek podařilo před požárem uchránit.

Hasičům se podařilo požár lokalizovat v 6.42 hodin. Na požářišti objevili ale dvě lidská těla.

V okamžiku vzniku požáru bylo v budově šest lidí, čtyři z nich stihli před plameny utéct, zbylí dva nepřežili.

Podle prvotních informací by mělo jít o dva mladé muže ve věku kolem dvaceti let, kteří pracovali pro blatenské technické služby. Měli se tam sejít před odchodem do práce.

Elektrikář, který byl na místo přivolán k odpojení proudu, tvrdí, že od elektřiny požár vzniknout nemohl. Příčina je ale stále v šetření.

"V současné chvíli není zatím známá příčina vzniku požáru ani výše škody," potvrdila tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Celou událost vyšetřuje také Policie ČR.

K zásahu byly vyslány tři cisterny, a to profesionální jednotka z Blatné a sbory dobrovolných hasičů z Blatné a Bělčic. Nakonec jich tam zasahovalo celkem pět. Pak tam byli už jen blatenští profesionální hasiči. Poslední jednotka HZS místo požáru opustila krátce po 11. hodině.

„Na místě je také psycholožka Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje,“ uvedla Vendula Matějů.

I v půl desáté byla těla stále uvnitř a kriminalisté celý prostor prohledávali. To odhadují ještě na několik hodin.

Čtyři lidé, kteří přežili, putovali nejprve na výslech na Policii ČR. Poté byli tři z nich přivezeni na místo události kvůli bližšímu šetření. S nimi byla i psycholožka HZS, která ale k celé věci odmítla cokoliv říct.

Vlasta Adamcová, která bydlí blízko místa, kde se to vše stalo, zaslechla kolem 6. hodiny ráno výkřik. Za několik minut poté se odtud začal valit hustý kouř. "Při startování sekaček se mohly vznítit výpary, které se do vzduchu uvolnily při nalévání benzinu do nádrže," vyslovila domněnku. Místo dobře zná, protože tam dělal i její syn. Po benzinu prý to tam páchlo docela často.

V objektu je změť roztaveného materiálu od kanystrů až po sekačky. Střecha je propadlá. Vše vypadá tak, že oheň byl skutečně velice rychlý.

Krajská policejní mluvčí Anna Drdová informovala o tom, že uvedených šest lidí byli brigádníci ve věku 20 až 30 let ze Strakonicka. "Příčina je však stále v šetření," dodala. Podle ní ale jedna vyšetřovací verze skutečně ukazuje na to, že oheň mohla způsobit manipulace s benzinem.

Na místo přijel pohřební vůz.