Až do roku 1927 sahá tradice výroby dřevěných kosmetických tužek, na niž navazují ve Schwan Cosmetics CR s. r. o. v Českém Krumlově. Společnost fungující na trhu dvacet let je největším výrobcem dřevěných kosmetických tužek na světě.

Jednatel společnosti Jaroslav Jírovec uvedl, že dekorativní tužky dodávají zhruba 350 renomovaným kosmetickým značkám. Možná některý z jejich výrobků - tužek na oči, obočí, rty, stínů či korektorů - máte a ani o tom nevíte. „Pracujeme ale výhradně na zakázku jako takzvaný private label výrobce,“ vysvětloval s tím, že žádný z výrobků neuvádějí pod svou značkou.'

Libor Musil, garant projektu Rodinná firma
Libor Musil: Rodinné podnikání je páteří našeho hospodářství

Samotná výroba je jako u tradičních tužek, přes dvě stě let stejná. „V našem případě je grafitová tuha pouze nahrazena tuhou z kosmetické hmoty, kterou vyrábíme dle vlastních receptur vyvinutých tak, aby splňovaly specifické požadavky zákazníků. V dalším kroku je kosmetická tuha zaklížena do dřevěného pouzdra, následuje lakování povrchu, dekorování a hrocení. Hrot tužek chráníme nasazením designového víčka – chránítka,“ popsal Jaroslav Jírovec proces výroby.

Dodal, že kosmetická tuha je tvořena směsí barevných pigmentů a vosků, případně s přídavkem vonných látek a vitamínů. „Jako dřevo pro výrobu kosmetických tužek je nejčastěji využíván kalifornský cedr, který je vhodný pro svou snadnou hrotitelnost,“ řekl jednatel Schwan Cosmetics CR s. r. o., která je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V současné době zde pracuje 480 kmenových zaměstnanců.

V loňském roce společnost rozšířila svoje portfolio výrobků o nový kosmetický produkt -  oční linku v plastovém pouzdře s vysunovací tuhou. „Další novinkou je výroba pudrových tuh pro dřevěnou kosmetickou tužku,“ přiblížil jednatel společnosti, kde usilují o rovnováhu mezi ekonomickými a ekologickými zájmy. „Náš hlavní produkt – dřevěná kosmetická tužka – je svým složením v přírodě zcela rozložitelná a nezatěžuje tak životní prostředí. K výrobě používáme pouze certifikované materiály z udržitelných zdrojů, ať už se jedná o dřevo či ostatní komponenty,“ řekl Jaroslav Jírovec rozhodně.

Budova společnosti v Českém Krumlově byla navržena tak, aby šetřila životní prostředí. „Střechy jsou zatravněny, na oknech máme nalepeny UV fólie, které minimalizovaly nehody ptáků,“ poukázal na další fakt, a to, že ve Schwan Cosmetics myslí nejen na přírodu, ale také na zvířata. „Schwan Cosmetics CR neprovádí žádné testy na zvířatech – ani u hotových výrobků, ani u surovin a přísad, které při výrobě používáme. Totéž vyžadujeme i u našich dodavatelů,“ uzavřel Jaroslav Jírovec.