Historie rodinné firmy, kterou vede již čtvrtá generace, je dlouhá úctyhodných 134 let. Mateřskou společnost založil v roce 1887 Wilhelm Koreska ve Vídni.

Jak uvedla Jana Hubálková, obchodní a marketingová ředitelka společnosti Kores, jednalo se tehdy o obchod, kde byly k dostání kancelářské potřeby a křídový papír. „Pan Koreska tenkrát využil příležitosti a zakoupil návod na potahování uhlového papíru, a následně tak začala celá rodina ručně vyrábět uhlový papír,“ nastínila úplně původní směřování společnosti.

Turkmenistán - koně
Exkluzivní zakázka. Výrobky sklárny Moser míří k rumunské královské rodině

K uhlovému papíru, který je v portfoliu společnosti dodnes, přibyl postupně další sortiment - od lepicích tyčinek, tekutých korekcí, razítkových barev až po kompletní sortiment kancelářských, školních a kreativních potřeb. „Kvalita a funkčnost jsou základem spokojenosti našich zákazníků a věrnosti značce,“ poukázala Jana Hubálková na důležitý faktor, díky kterému je společnost Kores na trhu už více než století. Tím dalším je dle jejích slov neustálá touha se zlepšovat.

Dovoz do osmdesáti zemí 

V současné době tak společnost Kores vyrábí více než 580 produktů, které nabízí ve 25 jazykových mutacích a dodává je do více než 80 zemí světa. Centrála sídlí ve Vídni a má dva výrobní závody – v Mexiku, kde je zaměstnáno zhruba 400 lidí a v závodě v Čechách, který má asi 100 zaměstnanců. „Další pobočky pak máme v Německu, v Kolumbii a ve Venezuele. Celkem tedy Kores zaměstnává přibližně osm set padesát zaměstnanců,“ řekla Jana Hubálková.

V jihočeském Strmilově vedle lepicích tyčinek, kterých zde ročně zhotoví 10 milionů kusů, dále vyrábí tekutá lepidla, korekční prostředky, razítkové barvy, razítkové podušky. „ A od roku 2015 také silné permanentní popisovače, popisovače na bílé tabule a flipcharty nebo neonové či pastelové zvýrazňovače,“ řekla.

Doručení nákupu, poslíček, kurýr - Ilustrační foto
Rohlik zavádí značku čerstvých ryb. Od vylovení na talíř „doplují“ za 48 hodin

Dodala, že unikátnost společnosti spočívá v tom, že i přes rodinnou tradici se sortiment a zaměření firmy neustále rozšiřuje a inovuje. „Úspěšně se nám rozšiřuje řada pastelových produktů. V současné době máme silné pastelové zvýrazňovače High Liner Plus Pastel, tenké pastelové zvýrazňovače High Liner Pastel, Bright Liner Pastel, pastelky Kolores Pastel, pastelové lepicí tyčinky nebo K0 pen pastel,“ přiblížila Jana Hubálková letošní novinky.

Výroba dezinfekce na ruce 

Loni v důsledku celosvětové pandemie koronaviru zabrousili do úplně nového odvětví – pustili se ve Strmilově do výroby dezinfekce na ruce.  „Vše začalo malými lahvičkami, které původně sloužily na razítkové barvy. Prvních dvě stě tisíc kusů jsme věnovali lidem v první linii - Červenému kříži, Armádě spásy a jiným,“ řekla obchodní a marketingová ředitelka společnosti s tím, že dnes už řada dezinfekčních prostředků zahrnuje vedle dezinfekce na ruce také gelové dezinfekce a dezinfekce na povrchy.

Ilustrační foto
V Elektroporcelánu skončila po 70 letech výroba, desítky lidí dostaly výpověď

Společnost Kores jde ale ještě dál. V současné době se zde aktivně podílejí na výzkumu a vývoji ekologicky šetrných hmot.

„Předmětem projektu je výzkum a vývoj nových typů hmot pro kancelářské použití: inkoustů, korekčních laků, lepicích hmot a dalších materiálů. V současné době je totiž jedním z největších problémů jejich odolnost a trvanlivost bez použití syntetických látek, které jsou zátěží pro životní prostředí. Proto bude výzkum a vývoj veden jak směrem ke zvýšení kvality a trvanlivosti laků, inkoustů a lepicích hmot, tak směrem ke snížení jejich vlivu na životní prostředí použitím přírodních, snadno degradovatelných komponent,“ řekla Jana Hubálková k projektu, který je spolufinancován Evropskou unií.

Společnost Kores získala letos v únoru již posedmé cenu Czech Superbrands Award 2021, která v daném regionu oceňuje značky na základě preference zákazníků a hodnocení odborné poroty. Titul Superbrands je uznáním vynikajícího postavení značky na českém trhu.