VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čekání na druhou vlnu bylo hrozné

PLAV - „Mysleli jsme, že už tu nebude žádná kytka. Že už to nedáme nikdy dohromady,“ vzpomíná po letech před přízemním domkem s obytným podkrovím a upravenou zahrádkou Libuše Vavřinová.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Povodně z ptačí perspektivy.Foto: Archiv

Beznaděj a bezútěšnost naplňovala v roce 2002 všechny, kteří se potýkali s nánosy bahna a písku ve svých domovech. Ale Vavřinovým vzala voda i domov. Jejich dům stál na okraji obce, poslední před mostem přes Malši. Vždy byl chráněný příkopem, který odváděl vodu podél blízkého náhonu do polí, ale v době stavby římovské přehrady byl příkop zasypán.

Příliš silný živel

A voda, která si hledala cestu, nemilosrdně odkrojila z domu přední část. „Můj táta to stavěl v padesátých letech. Kdyby alespoň barák zůstal. Naši to stavěli a přišlo to vniveč,“ smutně připomíná paní Vavřinová rozhodnutí statika, že dům se musí zbourat. „Myslela jsem, že už tady nebudu,“ vrací se k rozhodování, zda se odstěhovat nebo přestavět zbylou část stavení. „Nejvíc nám pomohl náš kamarád Vašek Babků z Kamenného Újezdu. Jezdil sem nezištně celé čtyři roky, když jsme to stavěli. A ještě se rozčílil, když jsme mu chtěli něco dát,“ popisuje následné roky Jiří Vavřina. Pomáhali i příbuzní a po povodních i úplně cizí lidé.

Pomoc odevšad

„Přijel k nám duchovní z Moravy. Nikdy nepracoval se sbíječkou, ale vzal ji a pustil se do otloukání omítek,“ oceňuje solidaritu po povodni Zdeňka Berková, bydlící v sousedství. „Podlahy vytrhané, osekané zdi. Starší lidé to snášeli i psychicky ještě hůře. Bylo to půl roku ve vlhku a v zimě. Sem jsme se stěhovali před Vánoci,“ říká paní Berková za všechny, kteří tehdy zdolávali následky povodní. Vzpomíná, že těsně po záplavách nechtěla ani k doktorovi. Neměla co na sebe, ani kde se umýt.


Přitom si však s celým povodím Malše voda záludně pohrála. „Po první vlně jsme měli snesené věci shora dolů, už i vyčištěné a znovu nás evakuovali. To čekání na druhou vlnu bylo hrozné,“ připomínají manželé Berkovi bezmoc, se kterou každý čekal, co za neštěstí řeka znovu přinese.

Voda stále hrozí

Dnes mají Vavřinovi byt v Č. Budějovicích, který zaplatili z pojistky a z úspor, ale pokud mohou, zůstávají v plavském domku na „letním“ bytě. Když prší, nemá ale paní Libuše klidné spaní. Při jarních povodních vloni byla voda znovu tři metry od domu. „Bolelo mě u srdce, řekla jsem, že už se na to ani nebudu dívat,“ ukazuje důchodkyně na cestu, u které se naposledy zastavila voda. „Na to se nedá zapomenout,“ komentuje ještě zážitky před pěti lety. „Byla to nejhorší povodeň, co tady pamatuji. Vyvrácená vrata, vymlácená okna. Ale nemáme peníze, abychom šli pryč a také jsme tu zvyklí. A hlavně pevně věříme, že už se to nebude opakovat,“ zdůrazňuje Martin Berka na dotaz, jestli se nebojí další povodně. „A bydlet u vody má své kouzlo,“ dodává smířlivě směrem k řece.

POVODNĚ DEN PO DNI

Českobudějovicko v srpnu 2002

Středa 7. srpna
Přívalové deště proměnily krajinu ve velký rybník. Obce Plav a Roudné vyhlásily nejvyšší stav povodňové aktivity. S vodou vylitou z břehů bojují i další obce a města včetně Českých Budějovic. Pod vodou tu zůstala i čistírna odpadních vod. Hasiči zachraňují dva lidi, které strhl rozběsněný proud, evakuují chataře, čerpají vody ze zatopených domů.


Čtvrtek 8. srpna
Evakuace. Toto slovo budí ještě před rozedněním obyvatele obcí podél Malše pod římovskou přehradou. Její odtok připomíná Niagarské vodopády. Záplavová vlna bere vše, co jí stojí v cestě a kolem sedmé hodiny ráno zaplavuje i ulice Českých Budějovic. Kolabují sítě mobilních operátorů, voda, bahno, popadané stromy a stržené mosty ochromují dopravu, mnohé lokality jsou bez pitné vody, plynu a elektřiny.


Pátek 9. srpna
Stovkám lidí zničila stoletá voda domovy. Provizorním ubytováním nepohrdnou ani záchranáři, hasiči a vojáci, kteří přispěchali na pomoc. Lidé počítají škody a pouštějí se do nápravy zkázy.


Sobota 10. srpna
Voda opadla, všude se tyčí neskutečné haldy zničených věcí. Co sklep, to náklaďák směřující na skládku. Snad každý, kdo má ruce, se důvěrně seznamuje s lopatou a desinfekčními prostředky. Na lomení rukama nad zkázou není čas. Život se musí co nejdříve vrátit do starých kolejí.


Neděle 11. srpna
Meteorologové varují před dalšími přívalovými dešti a vzestupem hladin řek. Povodňové štáby, hasiči, armáda i policie jsou znovu v pohotovosti. V ohrožených místech rostou hráze z pytlů s pískem.


Pondělí 12. srpna
Atmosféra plná obav z nejhoršího by se dala krájet. O tom, že navečer přijde druhá a ještě silnější vlna, není pochyb. Lidé zachraňují, co se dá, uvolňují koryta řek a potoků. Již v poledne zahajují záchranáři další evakuaci. Všude houkají sirény. Voda stoupá a stoupá. Kde se zastaví?


Úterý 13. srpna
Noc na třináctého prospal málokdo. Za tmy a hustého deště se ulice krajského města hemžily lidmi, odhodlanými nevzdávat se. Ale i mohutné hráze z písku voda překonala. Dopoledne hladina „jihočeského jezera“ kulminuje. Voda stojí i na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.


Středa 14. srpna
Po velké vodě zůstala hrůzostrašná spoušť. Bude trvat ještě dlouho, než se oklepeme a na děsivý týden budeme jenom vzpomínat.

SÍLA ŽIVLU. Ucpané koryto vyhnalo Malši mimo břehy. Vzala vše, co se jí postavilo do cesty. V Plavu roh domu Vavřinů. Foto: Deník/archiv

MÍSTO DOMU TERASA. Libuše Vavřinová (vlevo manžel Jiří) ukazuje jedinou část stavení, která se od povodní nezměnila. Místo části bývalého domu je dnes už jen terasa. Foto: Deník/Edwin Otta

STARÁ LÁVKA. Zelená železná konstrukce přes řeku vzala za své při druhé povodňové vlně.Foto: Deník/archiv

MODRÝ MOST. Takto vypadá nové spojení Havlíčkovy kolonie a centra města přes řeku Malši dnes. Foto: Deník/Daniela Bicková

TRPASLÍK PRO ŠTĚSTÍ. Jednou z mála zachráněných věcí v době povodní byl u Vavřinů v Plavě trpaslík z umělé hmoty. Zachytil se nedaleko stavení a dnes je oblíbenou hračkou vnoučků. Foto: Deník/Edwin Otta

OSTROV K NEPOZNÁNÍ. Uprostřed vsi, mezi starým mlýnským náhonem a Malší, se v roce 2002 kupily naplavené kmeny a nánosy písku , bahna a kamení. Dnes je tady upravený trávník, na kterém si mohou hrát mladí fotbalisté nebo jsme zde zastihli výletnici Janu Lábrovou se Sabrielou. Foto: Deník/Edwin Otta

POMOCNÍK NA KOLECH. „Můj věrný pomocník byl můj traktor vlastní výroby,“ vzpomíná Jiří Vavřina na nelehké doby po záplavách v roce 2002. „Středočech tady drží furt,“ usmívá se Vavřina, který se do Plavu přiženil, ale ve zničeném stavení chtěl zůstat více než manželka. Při povodních v roce 1997 sahala voda jen na práh jejich domu, v roce 2002 jim odřízla celou přední část domu. Foto: Deník/Edwin Otta

VODĚ DALI NA VÝBĚR. Opravený most zvětšil možnosti pro cestu vodního živlu. Most nad Malší doplňuje ještě lávka nad bývalým mlýnským náhonem. Voda by už teď neměla zaplavit všechny statky od poloviny návsi, pokud by znovu přišla povodeň, protože by se měl živel vejít pod most. Foto: Deník/Edwin Otta

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 80 Kč Pomocníci v kuchyni DPP - POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kavarna Born in London v ČB hledá pomocnou silu do kuchyně. Nástup možný IHNED! Mytí nádobi, úklid kuchyně a prostror kavaány. Brigádne, 80 Kč/hod. Převážně večerní hodiny cca 16 až 20 hod., Email: born-in-london@email.cz. Mobil: 776 577 699, Zaměstavatel si přeje být kontaktován telefonicky v době od 8:00 do 18:00 hod.. Pracoviště: Lukáš binter - born in london - coffee & kitchen, Dvořákova, č.p. 142, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Lukáš Binter, +420 776 577 699. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 330 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách DĚLNÍK/ICE V PRÁDELNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání minimálně základní, vyučení v oboru velkou výhodou, bezúhonnost, praxe v oboru velkou výhodou, manuální zručnost, samostatnost, flexibilita, spolehlivost, vysoké pracovní nasazení, Úvazek: plný, Pracovní doba: pracovní režim 5 denní jednosměnný s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou směny 6:30 – 14:30, 8:30 – 17:00, Plat: 14 330,- Kč + možnost osobního příplatku po zkušební době, po zkušební době a důkladném zapracování tedy možný plat až cca 19 000,- Kč., Benefity: obědy zdarma, příspěvek na penzijní pojištění, Kontakt: manažer lidských zdrojů Mgr. Jakub Růžička – tel.: 775 724 267, email: referent@domov-dobravoda.cz, Přihláška do výběrového řízení: Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu manažerovi lidských zdrojů Mgr. Jakubovi Růžičkovi., Životopisy doručujte po předchozí telefonické domluvě s manažerem lidských zdrojů.. Pracoviště: Domov důchodců dobrá voda, Pod Lesem, č.p. 1362, 373 16 Dobrá Voda u Č.Budějovic. Informace: Jakub Růžička, +420 775 724 267. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 20 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků PRODAVAČ/KA NA ČERPACÍ STANICI - 1sm. provoz. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe prodavačky vítána. Pracoviště: Autoservis novotný spol. s r.o., Táborská, č.p. 568, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Miroslav Novotný, +420 602 445 757. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 30 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy PEDAGOG V JESLÍCH A MATEŘSKÉ ŠKOLE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zájem a povědomí o montessori výchovu, ochota se v této oblasti vzdělávat, pokud chybí diplomový kurz v montessori, finanční spoluúčast zaměstance na vzdělávání. , Flexibilní pracovní doba, možnost zkráceného úvazku, vhodné pro rodiče na rodičovské dovolené, umístění vlastního dítěte ve školce/jeslích, Kontakt formou e-mailu - zasílání životopisů. Pracoviště: Anglická zahrada z.s., Tylova, č.p. 153, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kateřina Hůlková, +420 608 184 658.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Milan Bukáček (vpravo) s gen. ředitelem HZS ČR Draho-slavem Rybou a starostou Soběslavi Jindřichem Bláhou, který dostal Čestnou medaili, kterou hasiči udělují za významnou a dlouhodobou spolupráci s HZS na úseku požární ochrany, IZS a ochrany obyvatelstva
3

Šéf krumlovských vodních záchranářů dostal medaili za zásluhy

Ochutnají hmyz i lanýže

České Budějovice - Příští čtvrtek startuje v krajském městě 24. ročník Mezinárodního gastronomického festivalu. 

Nesmírně cenné tři body trefil hokejistům Motoru na Kladně Zdeněk Doležal

Kladno – Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli ve šlágru 23. kola první Chance ligy na Kladně 3:2. Další zápas odehrají Jihočeši v pondělí v Ústí nad Labem (18).

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria

Titul Truhlář roku zůstal v Českém Krumlově

Český Krumlov - Celostátní titul Truhlář roku zůstává na krumlovském odborném učilišti. Loni ho vyhráli Ivan Crkva a Timothy Belcher, letos si ho z Českých Budějovic, ze soutěže na výstavě Vzdělání a řemeslo, přivezli učni třetího ročníku Štěpán Bigas z Černé v Pošumaví a Martin Soběslavský z Českého Krumlova.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT