„K šití mě přivedla touha změnit šatník, ale v obchodech jsem si nemohla vybrat. Jednou mi neseděl střih, podruhé se mi nelíbil materiál. Neslušely mi aktuální trendy hity a stejné kousky jsem potkávala na každém rohu,“ popisuje začátky.
Outfity, které si šila na míru a podle svého vkusu, obdivovalo i Jarmilino okolí, a proto se rozhodla své modely nabídnout také dalším ženám. „Hnala mě kupředu vnitřní potřeba dělat něco, co má smysl. Mým cílem je šít pro zákaznice stejně jako bych šila pro sebe nebo své holčičky. Snažím se, aby si z nabídky vybrala slečna či dáma z každé generace,“ vysvětluje.
Rodinná tradice
Základ, důležité rady a především velkou podporu našla Jarmila ve své mamince. Ta firmu na šití dámských oděvů založila již v 90. letech. „Krásně oblékala ženy, které v tu dobu měly, i třeba kvůli nekonfekční postavě, velmi omezený výběr. Bohužel po několika letech musela ze zdravotních důvodů skončit. Rok se s rokem sešel a já jsem se rozhodla navázat na rodinnou tradici a vdechnout Marline nový život,“ popisuje Jarmila Šnajdr, jak se rozhodla pokračovat v rodinném příběhu.
Co jím, co piji
Levné a nekvalitní módy jsou bohužel plné obchody. Většinou je vyrobená z nepříjemných materiálů a často ji šijí v hrozných podmínkách velmi špatně placené švadleny v zemích třetího světa. I to byl jeden z důvodů, proč se Jarmila již před lety s konfekční módou rozloučila.
Látky, ze kterých sama šije, si proto pečlivě vybírá. „Občas neodolám evropským nebo americkým designovým látkám, ale snažím se podporovat české pletárny. Snažím se u každého výrobku detailně popsat, z čeho vznikl, protože i mě v osobním životě zajímá, co jím, piji nebo co si natírám na obličej,“ poznamenává.
Místo sukní šila roušky
Koronakrize, která začala minulý rok a jejíž konec je bohužel stále v nedohlednu, několikrát během posledních měsíců zavřela i Jarmilin ateliér Marline. Její heslo Sukně dělá ženu ženou, kterou nikde nevyženou vzalo na čas za své a místo sukní se v ateliéru šily roušky.
Na začátku pandemie, kdy byla situace s ochrannými pomůckami tragická, pomohla Jarmila s maminkou desítkám lidí, kteří by jinak roušku nesehnali. „První týden po vyhlášení nouzového stavu jsem šila jen roušky. Dodnes mi nejde do hlavy, že je neměli ani zdravotníci. Orouškovala jsem své okolí, školku, jednu ordinaci pediatra, pohřební ústav a pár jich poslala pro hrdiny z letecké záchranné služby… Po týdnu intenzivního rouškobraní došel materiál i síly a měla jsem potřebu být úplně celá s rodinou,“ vypráví.
Díky věrným zákaznicím a letní sezoně se krejčovský salon stále drží na nohou. Skloubit podnikání a péči o rodinu nebylo přitom pro Jarmilu snadné ani předtím, natož ve chvíli, kdy nemohou děti do školky a školy. „Jako obrovskou výhodu cítím, že mám bohaté zkušenosti z relativně nedávné mateřské dovolené. Pro normální lidi to musí být fakt za trest. Nezbylo než si vzpomenout na mé začátky při mateřské a šít po večerech,“ dodává Jarmila s úsměvem.