„Nový subjekt se stane základním kamenem našich aktivit v pozemním stavitelství na Moravě,“ uvedl Jiří Kozel, jednatel Swietelsky stavební. Cena transakce nebyla uvedena. Firma bude na trhu dál působit pod značkou JB stavební a v interní struktuře Swietelsky stavební s.r.o. vytvoří Závod pozemních staveb Morava.

„Chceme posílit své postavení na trhu pozemního stavitelství v moravských krajích a převzetí místní, renomované firmy s tradicí jsme si vyhodnotili jako nejlepší řešení. Nejlépe odpovídá naší firemní strategii a umožňuje nás opět posunout na cestě k dlouhodobým cílům,“ vysvětluje Jiří Kozel.

Antimonopolní úřad zjednodušené správní řízení zahájil 21. března na základě smlouvy o převodu stoprocentního obchodního podílu, kterou JB Stavební uzavřela se společností Swietelsky Baugesellschaft m.b.H. Linz. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto ho povolil

JB Stavební založil v roce 1999 podnikatel Jaromír Baláž a během let z ní vybudoval firmu s obratem kolem tří set milionů korun a téměř čtyřmi desítkami zaměstnanců. Nosným programem se v poslední době staly občanské a průmyslové stavby, rekonstrukce a opravy objektů. Mimo jiné firma postavila pavilon farmacie a pavilon aviární medicíny pro Veterinární a farmaceutickou univerzitu nebo v oblasti silničního stavitelství testovací a zkušební polygon poblíž Brna.

Našim cílem je i v pozemním stavitelství pokrýt vlastními, v zásadě samostatnými výrobními jednotkami, i moravské kraje. Tedy stejně jako v Čechách, abychom byli co nejblíže našim zákazníkům. Akvizice JB stavební je v tomto směru začátkem a v jejím rozvoji budeme pokračovat,“ uzavřel Jiří Kozel.

Na severní Moravu, do Ostravy, pak Swietelsky stavební umístil sídlo svého nového závodu Speciální stavby, který vznikl v únoru. Ten se zaměřuje na velmi odborné práce jako jsou injekční a kotevní technologie, zakládání staveb, práce s vrtací technikou nebo zpevňování skalních masivů nad komunikacemi. Jeho ředitel Milan Chodacki říká, že cílem je prosadit se na českém a slovenském trhu v silničních, železničních, vodohospodářských nebo pozemních stavbách.

Swietelsky stavební, sídlící v Českých Budějovicích, v zemi působí od roku 1992, kdy se zaměřil na inženýrské a dopravní projekty. V roce 1999 vznikla divize Pozemních staveb, která postupně převzala několik firem. Společnost je součástí rakouského stavebního koncernu Swietelsky a v Česku zaměstnává na 1300 lidí. Zaměřuje se na průmyslové, dopravní, administrativní, bytové a sportovní stavby. Vlastní rovněž více než deset obaloven asfaltových směsí a s obratem přes pět miliard korun patří mezi přední české stavební firmy.

JB Stavební.