Pláč je univerzální dětská řeč. Miminka mají skutečně svůj vlastní jazyk, a to bez ohledu na to, kde se narodila. Dobrou zprávou je, že tomuto jazyku můžete porozumět, pokud si budete všímat konkrétních věcí, když dítě začne plakat. Znát potřeby vašeho miminka vám poté leccos usnadní.

Často napoví typ pláče i výraz dítěte a zjistíte, co dítěti chybí:

Proč děti pláčou?

První dny po narození dítěte mohou být pro rodiče lehce stresující a v mnohém zcela nové. Musejí totiž zjistit, proč novorozenci pláčou. Zvuky dětského pláče vyjadřují nejrůznější potřeby a emoce, vysvětluje web Petit: Early Learning Journey. V mnohém tyto situace ovlivní i rodiče miminka, kteří když jsou zdraví a klidní, dokážou vytvořit ten správný vztah se svým děťátkem. A mohou se učit, jak reagovat na různé typy pláče.

Jak na dětský pláč:

| Video: Youtube

Specializovaný web Petit: Early Learning Journey sestavil žebříček sedmi nejčastějších důvodů, proč vaše dítě může plakat. A to i s charakteristikou jednotlivých druhů pláče, které mohou něco znamenat.

1. Dítě má špinavou plenku

Dozajista vám dá vaše dítě vědět vždy, když má špinavou plenku. Mokrá nebo špinavá plenka je nejčastějším důvodem, proč se miminko cítí nepohodlně.

Typ pláče: Kňouravý, nosový, vytrvalý pláč s krátkým zvukem, po kterém následuje delší pláč. Jakmile se zvuky změní v intenzivní pláč, je to signál, že dítě už toho má dost. Zkontrolujte, zda nemá plnou nebo špinavou plenku.

2. Dítě má hlad

Tento typ pláče se týká kojených dětí a dětí krmených z láhve. Může mít pomalou úvodní fázi, kdy se dítě probouzí a uvědomuje si, že má hlad. Zpočátku může znít jako vzteklý pláč, ale po nějaké době se pláč stane zběsilejším, a to až do té míry, že je hlasitější, delší a náročnější.

Typ pláče: Zní jako siréna. Zvuk je často doprovázen přikládáním ruky k ústům, svíráním prstů a otáčením hlavy směrem k láhvi nebo prsu.

3. Máte unavené dítě

Během prvních týdnů se novorozenci při komunikaci spoléhají především na svůj pláč a reflexy. Můžete si tedy všimnout, že zívají, zavírají oči, dělají trhavé pohyby, přikládají si pěstičku k ústům a cucají si palec. Starší dítě si může protírat oči.

Typ pláče: Vysoké tóny dětského pláče, za kterými se skrývá hodně dechu. Často začínají jako krátké tiché kňourání, které nabývá na intenzitě, dokud nejsou potřeby dítěte uspokojeny. Na tento pláč se vaše přirozené smysly často naladí a naučí se ho.

4. Děťátku je špatně a cítí se nemocné

Tento pláč může být pro rodiče dětí těžké slyšet, ale obvykle znamená, že se vaše děťátko necítí dobře. Měli byste zvážit i další příznaky, například zda je vaše dítě letargické, zda mu slzí oči nebo má rýmu či ucpaný nos. Pokud se obáváte, že má dítě horečku, změřte mu teplotu. Pokud máte obavy o jeho zdraví a pohodu, zavolejte svého praktického lékaře.

Dítě může být uplakané z různých důvodů:

Typ pláče: Nemoc se projevuje jako neustálý pláč, který nepřestává, ani když je dítě nakrmeno, utěšeno nebo spí. Pláč, který signalizuje příznaky nemoci, často zní jako slabé, unavené sténání. Obvykle má vysoký tón a nízkou intenzitu. Mezi jednotlivými záchvaty pláče mohou být také dlouhé pauzy.


Nahrává se anketa ...

5. Dítě se cítí nepohodlně

Tento typ pláče se může objevit kdykoli, zejména u starších dětí, které jsou pohyblivější. Jednoduše řečeno, vaše dítě není tam, kde by chtělo být. Může se ve vašem náručí hodně kroutit, otáčet hlavou z jedné strany na druhou nebo se natahovat směrem, kam chce jít.

Typ pláče: Pláč, který je spíše kombinací všech pláčů dohromady. Může být vytrvalý, dokud dítě nedostane, co chce. Někdy může dítě chtít být položeno. Jindy může chtít, aby jej zvedla a chovala nebo se s ním mazlila jiná osoba.

6. Dítě je přehlcené podněty

Když se najednou objeví příliš mnoho světel, nových zvuků nebo zážitků, může být vaše dítě zahlcené všemi těmito dojmy. Změňte jeho prostředí. Zatáhněte závěsy, ztlumte světla, přidejte bílý šum, například z ventilátoru nebo vysavače, nebo poslouchejte nahrané zvuky přírody, které pomohou dítě uvolnit.

Typ pláče: Jedná se o intenzivní stoupající a klesající dětský pláč. Tento pláč je podobný těm, které se ozývají, když dítě trpí větry nebo bolestí při nadýmání. Vaše dítě se může snažit odvrátit hlavu nebo tělo od nepříjemných světel a zvuků.

Děti jsou nepředvídatelné a často mohou začít plakat, když to nejméně čekáme:

7. Máte znuděné dítě

Pláč miminka může být způsoben také nudou. Existují dva názory na novorozenecký pláč vyvolaný nudou:

  • Miminka se snaží upoutat pozornost tím, že jsou roztěkaná a neklidná. Pláč si získává něčí pozornost („Plakal jsem a oni přišli!“). To často vede k tomu, že dítě někdo drží.
  • Nudící se miminka potřebují být zabavena. To může vést k tomu, že přebuzené dítě začne znovu plakat.

Typ pláče: Když se dítě snaží upoutat vaši pozornost, ozývají se „uf“ a „ááá“. Když se mu to nepodaří, vrkání se změní na rozčilený dětský pláč a pak se stupňuje na rozhořčený pláč, který se střídá s kňouráním. Má podobný vzorec pláče jako když je dítě přetažené.

Uklidnit miminko je základním stavebním kamenem k učení koncentrace a vůle:

Když vaše dítě pláče nepřiměřeně moc

Nadměrný pláč může být známkou toho, že vaše dítě trpí kolikou. Všichni se shodují, že koliky existují, ale nikdo neví, co je jejich příčinou. Někteří lékaři se domnívají, že jde o druh žaludeční křeče. Pláč zní nešťastně a utrápeně, na chvíli nebo dvě se zastaví a pak se znovu rozběhne, což naznačuje, že by mohl být způsoben vlnami bolesti žaludku. Tento pláč může trvat i několik hodin. V tu chvíli nemůžete dělat nic jiného, než se snažit dítě utěšit a počkat, až pláč přejde, radí specializovaný web NHS.