„Mezi fotografy velmi oblíbená zvlněná jihomoravská krajina se ze shora fotí docela těžko, ale když se dostanete na to správné místo, tak to doslova lítá. Toto konkrétní místo mezi Bílovicemi a Čejkovicemi jsem našel úplnou náhodou letos na jaře, protože nepatří mezi profláklé jihomoravské fotodestinace, při cestě do Prahy z jinak ne moc úspěšného několikadenního focení na Moravě,“ dodal ke snímku Franc.

Hlavní cena – Ranní mlha, autorem je Giulio Montini
Nezdolná krása počasí. Prohlédněte si nejlepší fotografie oceněné meteorology

Doplnil, že nebylo ale už dobré světlo a navíc začal padat déšť se sněhem. „Takže jsem to musel rychle zabalit. Ale nedalo mi to a za pár týdnů jsem vyrazil už přímo na toto místo znova.

Už v autě z Prahy mi ale bylo nějak blbě a pak to mělo docela rychlý průběh, takže když jsem dorazil na místo, tak už jsem měl horečku a klepal se zimnicí. Ale nějak jsem se kousnul a asi hodinu na místě strávil. V noci mě akutní streptokoková infekce skolila dokonale, takže ani už nevím, jak jsem pak dojel zpět do Prahy, a užil si 3 týdny na antibiotikách,“ vzpomíná na moravské focení Daniel.

Odborným pohledem ještě dodal, že snímek obsahuje několik skoro optických klamů. „Zároveň míní, že barvy jihomoravského jara se svízelně intepretují, natož když z nich chcete vytáhnout ducha, kterého tam cítíte. Vlastně jí pořád považuju za rozdělanou práci a úplně jsem zapomněl, že jsem ji do té soutěže poslal,“ popsal pražský fotograf.

Obraz nahé ženy byl po desetiletí skryt pod vrstvou malby Pabla Picassa.
Pod malbou od Picassa našli další dílo. Nahou ženu teď oživila umělá inteligence

Daniel Franc jako fotograf tvoří fotoobrazy krajin, přírody a industriálních světů z fotek, snímaných ze vzduchu dronem. Objevují krásu, rytmus, divnosti a brány do jiných světů tam, odkud ze země vidět nejsou. Často dechberoucí obrazy pak umí vyrobit na zeď jako fotoobraz na plátně, papíru v paspartě či na dalších formátech.

Fotí si částečně pro radost, částečně ze zvědavosti a částečně pro odčerpání kreativního přetlaku. Vystavuje po světě a podle Czech Nature Photo a několika mezinárodních soutěží, kde se umístil, se fotky z nadhledu líbí více lidem.

Na další vybrané záběry Daniela France se podívejte ve fotogalerii.