Seriál, který byl inspirován i skutečnými zločiny, se snažil přiblížit práci detektivů socialistického Sboru národní bezpečnosti. Na to, aby se příliš neodchýlil od reality, dohlíželi odborní poradci, majoři Miloslav Šimek a Jaroslav Buchar. Režisér Jaroslav Dudek přizval ke spolupráci i Leoše Jirsáka, známého z pořadu Federální kriminální ústředna pátrá, radí a informuje, který měl vytipovat náměty z archivu kriminálky.

Máte rádi kriminální seriály? Vyzkoušejte si kvíz:

Hříšní lidé Města pražského
KVÍZ: České krimi táhne. Ověřte si, co víte o legendárních seriálech

Zvláštní slovo pitaval v názvu seriálu se už dříve používalo pro pozoruhodné případy ze skutečné policejní a soudní praxe. Jméno jim dal advokát François Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal sbírku těchto příběhů.

Všechny díly seriálu Malý pitaval z velkého města jsou momentálně zdarma ke zhlédnutí v iVysílání České televize.

S Malým pitavalem z velkého města se pojí celá řada zajímavostí. Například nadporučík Rudolf Pekař v podaní Vlastimila Haška odehrál všechny epizody v jednom svetru. Role služebně nejstaršího vyšetřovatele byla totiž inspirována skutečným detektivem, který se právě tím vyznačoval.

Seriál byl tak oblíbený, že herce z něj lidé na ulici často oslovovali jmény postav. Jiří Krampol vzpomínal, že ještě v roce 2014 na něj po odvysílání reprízy jednoho dílu tři policisté volali jako na poručíka Krejcárka a hlásili se mu do služby.

Kemrův papoušek

V epizodě nazvané Exoti hrál odborníka na ptactvo Josef Kemr. Při přípravě na roli pod vedením skutečného experta si exotické ptáky oblíbil natolik, že si údajně domů pořídil vlastního papouška.

Jaký byl Josef Kemr? Zavzpomínejte na oblíbeného herce: 

Josef Kemr v seriálu Chalupáři (1975)
Svým herectvím zaujal už jako dítě. Před sto lety se narodil Josef Kemr

A vrcholným důkazem oblíbenosti socialistické kriminálky je fakt, že část nazvaná Aranžér nejspíš inspirovala skutečného pachatele ke krádeži v jednom pražském starožitnictví.

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata můžete vyzkoušet ZDE.