VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeské filmování

Víte, že na jihu Čech vzniklo nespočet filmů? Seriál Deníku na ně nejen upozorní, ale přinese také vzpomínky komparzistů a další zajímavosti.

Pohřeb sedláka Chladila povolili na zámku v Hradci

Pelhřimovsko, Jindřichův Hradec - „Trezorový" film Zdeňka Sirového Smuteční slavnost o hyenistické kolektivizaci vesnice vznikl před 46 lety v Jihočeském kraji. Toto tvrzení lze přijmout, ačkoliv pro většinu děje našel štáb exteriéry na Pelhřimovsku. Okres Pelhřimov totiž až do roku 2000 do jižních Čech úředně patřil.

Zámek v Jindřichově Hradci obsadili bonapartovci

Jindřichův Hradec -  Komplex budov jindřichohradeckého hradu a zámku je třetím nejrozsáhlejším památkovým areálem v České republice po pražském Hradu a Českém Krumlově. V dějinách československého a českého filmu, případně televizní tvorby, umělci na zámek nad Vajgarem a Nežárkou několikrát zavítali, aby využili zdejší zachovalosti a autenticity. 

Baron Trenck lezl na klášterní zeď na zádech vojáků

Zlatá Koruna - Málokdy seriál Jihočeské filmování píše o dílech, která skoro nikdo neviděl. Dnes učiníme výjimku, protože vznik koprodukčního seriálu o pandurském vojenském veliteli von Trenckovi nese výraznou jihočeskou stopu.

Šelma sedlák, který svou dceru vdává

Dobčice - Nedaleko od Holašovic leží malá ves Dobčice, která je snad ještě malebnější než Holašovice samotné. Možná právě proto si ji často vybírají režiséři a televizní štáby jako hlavní dějiště svých příběhů. Například před nedávnem udělal z Dobčic režisér Zdeněk Troška své Babovřesky. Už o mnoho let dříve si je ale jiný režisér, Ivan Kučera, vybral pro zfilmování Dvořákovy opery Šelma sedlák.

Parní válec silně zakouřil Žďárské Chalupy

Písecko - Když režisér Karel Kachyňa natáčel také na jihu Čech svůj film Už zase skáču přes kaluže (1971, Deník o tomto snímku psal v seriálu Jihočeské filmování 21. dubna 20012), vyhlédl si v kraji chalupu v Novém Dvoře u Písku. Znalost jihočeského prostředí mu pomohla při několika dalších filmech. Týká se to také televizního díla Cesta byla suchá, místy mokrá, které bylo natočeno před 13 lety.

Před třinácti lety putoval filmový parní válec také jižními Čechami

Jižní Čechy - Komorní příběh s názvem Cesta byla suchá, místy mokrá natočil v roce 2003 režisér a „mírně naturalizovaný" Jihočech Karel Kachyňa. Scénář Písečáka Karla Čabrádka se věnuje parnímu válci nebo spíše trojici podivných lidí, kteří díky tomuto stroji prožijí několik výjimečných dní.

Jako studentka dublovala ve filmu herečku na koni

Šumava – Před týdnem jsme
v našem „nekonečném" seriálu Jihočeské filmování psali o natáčecích lokacích šumavského filmu Zdenka Zaorala Poutníci (1988). Pojednává 
o partě mladých divadelníků, kteří na netradičních místech inscenují Máchův Máj. 
V ději vystupuje Lipensko, Vyšebrodsko a okolí největší jihočeské přehrady.

Herečky nechtěly ušpinit vodu Plešného jezera

Šumava Do jihočeských hor se filmaři v minulosti vypravili kvůli exteriérům nesčetněkrát a seriál Jihočeské filmování se šumavským dílům poctivě věnoval. Vznikly tu i snímky, které více než do paměti vstoupily do zapomnění. Je to případ druhého hraného filmu Zdenka Zaorala Poutníci. 

Seriál Jihočeské filmování shání pamětníky letního snímku Poutníci

Jižní Čechy - V roce 1988 vznikl romantický film Zdenka Zaorala Poutníci. Mladí divadelníci o prázdninách předvádějí v jihočeských rekreačních střediscích experimentální inscenaci Máje Karla Hynka Máchy. Hrají tu Ondřej Pavelka, Karel Hábl, Petra Lustigová, Kateřina Lojdová. 

Policie Modrava změnila Šumavu na místo zločinů

Šumava - Dva miliony lidí. Tolik televizních diváků týden co týden usedalo v neděli večer k obrazovkám, aby vidělo další epizodu krimiseriálu Policie Modrava. Některé z nich nemusel lákat ani samotný příběh, ale stále krásná šumavská příroda. Ta do seriálu dodala svou zasmušilostí dumavou atmosféru. Princip Jihočeského filmování je tentokrát porušen v tom, že drtivá většina reálného prostředí pochází ze západočeské části Šumavy z okresu Klatovy. Pilotní díl seriálu vznikl už v roce 2008, pak se pokračovalo v natáčení dalších dílů po pěti letech.

Při natáčení Marthu Issovou spálily kopřivy

Zvíkov - Na majestátním hradu Zvíkov, který se tyčí nad soutokem Otavy a Vltavy na Orlické přehradě, filmaři pořídili už stovky, ba tisíce záběrů do svých děl. Loni na začátku a na sklonku léta (asi 30 dní) tady natáčela režisérka Alice Nellis (mj. Výlet, Revival, Perfect Days, Tajnosti) svou pohádku Sedmero krkavců. Snímek měl včera českou premiéru a podle prvních recenzí se tvůrcům povedl.

Orlická přehrada nahradila Bodamské jezero

Zvíkov, Orlická přehrada - Středověký církevní reformátor a učenec Jan Hus se na jihu Čech narodil a část života tu žil, psal a kázal. Loni o něm Česká televize natočila třídílný film, který nyní můžete sledovat na ČT1. Filmový štáb režiséra Jiřího Svobody si v bohaté nabídce exteriérů vybral také dvě jihočeské lokace: hrad Zvíkov na Písecku a přilehlou Orlickou přehradu.

Jindřichův Hradec přejmenovali na Pěknice

Jindřichův Hradec - Úsměvný až naivistický film podle romaneta Jiřího Mařánka natočil částečně v jižních Čechách v osudovém roce 1948 herec, scenárista a režisér František Sádek. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT