VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeské filmování

Víte, že na jihu Čech vzniklo nespočet filmů? Seriál Deníku na ně nejen upozorní, ale přinese také vzpomínky komparzistů a další zajímavosti.

Volání rodu natočili u zaniklé německé vesnice

Prachaticko – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Stále populární a reprízovaná „pravěká" trilogie režiséra Jana Schmidta, kterou tvoří filmy Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu, se natáčela také v Jihočeském kraji. Značnou část závěrečného dílu tehdejší barrandovská produkce umístila na louku nedaleko Prachatic do prostoru bývalé německé a po válce vysídlené vesnice Cudrovice (Zuderschlag).

V píseckém hřebčinci obědvali Churchill s Benešem

Jižní Čechy – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Televizní série režiséra Roberta Sedláčka České století, která se originálně vrací ke klíčovým událostem českých dějin, se kvůli natáčecím lokacím dvakrát vypravila do jižních Čech, konkrétně do hřebčince v Písku a v závěrečném polistopadovém dílu 
k Benešově vile v Sezimově Ústí.

Do Ivety Bartošové se mladík zamiloval na zámku Bzí

Bzí - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před dvaadvaceti lety natočil režisér Jaroslav Soukup část své vampírské hororové komedie Svatba upírů nedaleko Dolního Bukovska na Českobudějovicku.

V Bechyni vzniká první jihočeská filmová stezka

Bechyňsko – Seriál Deníku Jihočeské filmování (začal vycházet v červnu 2011) o hledání natáčecích lokací a pamětníků přinese i v příštím roce několik posledních dílů, než se definitivně odmlčí. Zdá se však, že jihočeské natáčecí lokace budou připomínat turistické projekty.

Suchý se Šlitrem zmokli při natáčení v Prachaticích

Prachatice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Část vojenské hudební komedie Antonína Kachlíka Bylo nás deset s písničkami slavné dvojice Suchý + Šlitr vznikla před 51 lety na jihu Čech.

Marie Vášová se utkala se sedlákem ve Smržově

Smržov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Značně schematické drama Po noci den z roku 1955 je třetím režijním počinem Jaroslava Macha. Exteriérové záběry štáb natáčel na Třeboňsku, ve vesnici Smržov a u rybníka Dvořiště.

Voskovec s Werichem se topili na Opatovičáku

Třeboňsko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před 82 lety natočil divadelní režisér Jindřich Honzl se slavným tandemem V+W už druhý film. Ten měl název Peníze nebo život. Malou část děje umístili tvůrci na Třeboňsko

Do flétnisty se konferenciérka zakoukala v Písku

Písek, Čepřovice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V komedii Ženu ani květinou neuhodíš je také jihočeská stopa. Collegium Musicum odehrálo koncert v Rytířském sále Prácheňského muzea, filmaři se krátce zastavili i v Čepřovicích na Strakonicku

Jihočeské filmování hledá pamětníky natáčení

Jižní Čechy - Seriál Deníku Jihočeské filmování se již věnoval mnoha snímkům, které vznikly v jižních Čechách. Rádi bychom zaznamenali ještě další vzpomínky na natáčení. Sháníme pamětníky těchto filmů:

Filmové studenty vypověděl soud z Prahy do Koloděj

Koloděje nad Lužnicí – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Veselý příběh o kupci – hlupci, sličné Bětulince a vandrovných studentech Divotvorný klobouk (1952) označuje kritika jako první český filmový muzikál. Prostý příběh dvou přátel, kteří vyzráli nad hloupým lakomcem, napsal jako divadelní hru Václav Kliment Klicpera v roce 1817.

Na pouť vzala Marie Vášová vnuka k Jordánu

Tábor – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Na počátku 60. let zavítaly do Tábora hned dva filmové štáby najednou. Režisér Jan Valášek tady pořídil značnou část svého sociálně laděného filmu Malý Bobeš ve městě, o kterém jsme v našem seriálu psali už dříve. Druhým tvůrcem byl slavný Jiří Krejčík (Svatba jako řemen, Vyšší princip aj.).

Místo zaplacení za loďku sebral Burian klukům čepice

Haškovcova Lhota – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Nedávno jsme v seriálu psali o natáčení už 72 let starého snímku Ryba na suchu. Po přečtení článku se nám přihlásil někdejší dětský komparzista, a ne ledajaký –  hrál a mluvil přímo s hlavním hrdinou filmu Vlastou Burianem. Natočil scénu s vypůjčením loďky.

V hradeckém starožitnictví kriminálka prodávala dýku

Jindřichův Hradec – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Na dětskou detektivku Milana Vošmika Martin a červené sklíčko usedá prach ve filmových archivech, přesto je snímek z hlediska filmových lokací zajímavý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT