VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeské filmování

Víte, že na jihu Čech vzniklo nespočet filmů? Seriál Deníku na ně nejen upozorní, ale přinese také vzpomínky komparzistů a další zajímavosti.

Vlasta Burian se opíjel po hostincích v Bechyni

Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pokud má někdo zájem vidět, jak vypadala jihočeská Bechyně na konci tzv. první republiky a v době protektorátu, nemusí shánět archivní snímky. Stačí si pustit komedii z roku 1942 od režiséra Vladimíra Slavínského Ryba na suchu o svérázném převozníkovi v podání Vlasty Buriana.

Mikoláš Aleš se ženil v Boudách a maloval na Zvíkově

Boudy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Alšovy rodné Mirotice se v Krškově snímku sice neobjevují, přesto ale filmaři na Miroticko zavítali. Natáčeli u Budského dvora v Boudách tři kilometry od Mirotic. Několik záběrů vzniklo i na hradě Zvíkově a v podhradí.

Pravidla lži nelhala, natáčela se přímo v realitě

Němčice u Volyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Ve správcovské budově zámku v Němčicích u Volyně působila až do letošního jara terapeutická skupina Sananim pro drogově závislé. Právě v tomto autentickém prostředí vznikl před devíti lety syrový snímek Roberta Sedláčka Pravidla lži. 


Princezna a pradlenka 
se vyměnily na Červené Lhotě

Červená Lhota – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Televizní pohádka podle scénáře Markéty Zinnerové se točila na známém zámku poblíž Jindřichova Hradce. Štáb dal možnost místním lidem zahrát si v komparzu. Všichni, včetně scenáristky, vzpomínají hlavně na herečku Markétu Fišerovou, která dostala dvojroli princezny a pradlenky.

Hospodu filmaři „postavili“
v kořenech smrku u Dobronic

Dobronice u Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Jízda (1994), Kolja (1996), Kuky se vrací (2010) a Tři bratři (2014). Čtyři filmy Jana Svěráka vznikly (skoro celé nebo alespoň částečně) v exteriérech Jihočeského kraje. U Kolji se ale spíše jedná o jihozápadní Čechy.

Zámek Hluboká v pohádce Tři bratři leží na hoře Říp

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka využil rozmanitosti jihočeské krajiny. Na plátně se objevuje hlubocký zámek, Hoslovický mlýn, Borkovická blata i louky v okolí pošumavských Čestic.

Z Orlíku udělali filmaři zámek Ronov i hotel

Orlík nad Vltavou /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ - Na detektivku s lehce komickým laděním Nahá pastýřka (1966) navázali filmaři o dva roky později komedií Rakev ve snu viděti.

Lubomír Kostelka se stal případem pro začínajícího kata v Krumlově

Český Krumlov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V dnes turisticky nejžádanějším městě na jihu Čech se natáčel snímek Případ pro začínajícího kata. Tehdy se ale na plátně objevil zanedbaný zámek a pusté ulice, což věrně odráželo bezvýchodnou situaci lidí v minulém režimu. Proto film putoval do trezoru.

Křišťálek meč chránil blatenský zámek

Blatná - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pohádka režisérky Jitky Němcové opět 
po letech představila divácké obci blatenský zámek a také jeho okolí. Premiéru měla 
26. prosince 2007. 

Jsem blbá, no, řekla Vendula na mostu v Písku

Písek - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Režisér Jiří Svoboda natočil v jihočeském městě nad řekou Otavou několik záběrů do svého dramatického filmu Dívka s mušlí. Místo si vybral na radu svých spolupracovníků.

Na jídlo chodili Sobota s Vondráčkovou v Krumlově do „Vídně“

Český Krumlov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před sedmatřiceti lety natočil proslulý Ladislav Rychman bláznivou komedii Jen ho nechte, ať se bojí také v kulisách Českého Krumlova.

U zdi Buškova hamru umrzla opice Geko

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Autor historických velkofilmů a milovník masových scén Otakar Vávra také natáčel v jižních Čechách. Část jeho filmu Komediant vznikla na Táborsku a Kaplicku.

Miroslav Etzler absolvoval na jihu Čech paravýcvik

Strunkovice nad Blanicí - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Dvoudílná televizní inscenace o soukromých letcích, jejich potížích a radostech Boží pole, s.r.o. vznikla na letišti ve Strunkovicích nad Blanicí. Místní odborníci filmařům pomáhali například s parašutistickými záběry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT