Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeské filmování

Víte, že na jihu Čech vzniklo nespočet filmů? Seriál Deníku na ně nejen upozorní, ale přinese také vzpomínky komparzistů a další zajímavosti.

Vlasta Burian se opíjel po hostincích v Bechyni

Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pokud má někdo zájem vidět, jak vypadala jihočeská Bechyně na konci tzv. první republiky a v době protektorátu, nemusí shánět archivní snímky. Stačí si pustit komedii z roku 1942 od režiséra Vladimíra Slavínského Ryba na suchu o svérázném převozníkovi v podání Vlasty Buriana.

Mikoláš Aleš se ženil v Boudách a maloval na Zvíkově

Boudy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Alšovy rodné Mirotice se v Krškově snímku sice neobjevují, přesto ale filmaři na Miroticko zavítali. Natáčeli u Budského dvora v Boudách tři kilometry od Mirotic. Několik záběrů vzniklo i na hradě Zvíkově a v podhradí.

Pravidla lži nelhala, natáčela se přímo v realitě

Němčice u Volyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Ve správcovské budově zámku v Němčicích u Volyně působila až do letošního jara terapeutická skupina Sananim pro drogově závislé. Právě v tomto autentickém prostředí vznikl před devíti lety syrový snímek Roberta Sedláčka Pravidla lži. 


Princezna a pradlenka 
se vyměnily na Červené Lhotě

Červená Lhota – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Televizní pohádka podle scénáře Markéty Zinnerové se točila na známém zámku poblíž Jindřichova Hradce. Štáb dal možnost místním lidem zahrát si v komparzu. Všichni, včetně scenáristky, vzpomínají hlavně na herečku Markétu Fišerovou, která dostala dvojroli princezny a pradlenky.

Hospodu filmaři „postavili“
v kořenech smrku u Dobronic

Dobronice u Bechyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Jízda (1994), Kolja (1996), Kuky se vrací (2010) a Tři bratři (2014). Čtyři filmy Jana Svěráka vznikly (skoro celé nebo alespoň částečně) v exteriérech Jihočeského kraje. U Kolji se ale spíše jedná o jihozápadní Čechy.

Zámek Hluboká v pohádce Tři bratři leží na hoře Říp

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka využil rozmanitosti jihočeské krajiny. Na plátně se objevuje hlubocký zámek, Hoslovický mlýn, Borkovická blata i louky v okolí pošumavských Čestic.

Z Orlíku udělali filmaři zámek Ronov i hotel

Orlík nad Vltavou /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ - Na detektivku s lehce komickým laděním Nahá pastýřka (1966) navázali filmaři o dva roky později komedií Rakev ve snu viděti.

Lubomír Kostelka se stal případem pro začínajícího kata v Krumlově

Český Krumlov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V dnes turisticky nejžádanějším městě na jihu Čech se natáčel snímek Případ pro začínajícího kata. Tehdy se ale na plátně objevil zanedbaný zámek a pusté ulice, což věrně odráželo bezvýchodnou situaci lidí v minulém režimu. Proto film putoval do trezoru.

Křišťálek meč chránil blatenský zámek

Blatná - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Pohádka režisérky Jitky Němcové opět 
po letech představila divácké obci blatenský zámek a také jeho okolí. Premiéru měla 
26. prosince 2007. 

Jsem blbá, no, řekla Vendula na mostu v Písku

Písek - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Režisér Jiří Svoboda natočil v jihočeském městě nad řekou Otavou několik záběrů do svého dramatického filmu Dívka s mušlí. Místo si vybral na radu svých spolupracovníků.

Na jídlo chodili Sobota s Vondráčkovou v Krumlově do „Vídně“

Český Krumlov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před sedmatřiceti lety natočil proslulý Ladislav Rychman bláznivou komedii Jen ho nechte, ať se bojí také v kulisách Českého Krumlova.

U zdi Buškova hamru umrzla opice Geko

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Autor historických velkofilmů a milovník masových scén Otakar Vávra také natáčel v jižních Čechách. Část jeho filmu Komediant vznikla na Táborsku a Kaplicku.

Miroslav Etzler absolvoval na jihu Čech paravýcvik

Strunkovice nad Blanicí - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Dvoudílná televizní inscenace o soukromých letcích, jejich potížích a radostech Boží pole, s.r.o. vznikla na letišti ve Strunkovicích nad Blanicí. Místní odborníci filmařům pomáhali například s parašutistickými záběry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení