VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeské filmování

Víte, že na jihu Čech vzniklo nespočet filmů? Seriál Deníku na ně nejen upozorní, ale přinese také vzpomínky komparzistů a další zajímavosti.

Hygienici vyjeli pomoci filmovému štábu. Herce štípali komáři

Chlum u Třeboně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Brzy zkraje 60. let 20. století zavítal režisér Otakar Vávra se svým štábem filmu Srpnová neděle do Chlumu u Třeboně – k natáčení si vybrali prostředí tamějších malebných rybníků.

Tři filmoví trestanci odešli zbohatnout do Plástovic

Plástovice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Vesnice na Budějovicku, která je chráněnou památkovou rezervací a pyšní se statky ve stylu selského baroka, se zalíbila také filmovým štábům. Na počátku šedesátých let minulého století zde režisér Vladimír Čech natočil lehce budovatelskou komedii Mezi námi zloději.

Před kameru přitáhli filmaři gazík na laně

Strakonicko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Po propagandistické Usměvavé zemi si Jihočech Václav Gajer nedal pokoj a z části na Strakonicku natočil další agitku: Přicházejí z tmy.

Komparzistka pekla herečce Zdeně Baldové hnětýnky

Čepřovice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Režisér Václav Gajer natočil před více než šedesáti lety budovatelsko–zemědělský snímek Usměvavá zem. Film vznikl z velké části v jižních Čechách, hlavně v Čepřovicích na Strakonicku. Tato obec představovala filmovou vesnici Darmochleby.

Kterak debutant Jiří Mádl vzdal ve filmu hold Budějcům

Českobudějovicko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Od 
10. dubna běží v českých kinech úctyhodný režijní debut českobudějovického rodáka Jiřího Mádla Pojedeme 
k moři. Ač Deník o snímku obsáhle psal, v seriálu Jihočeské filmování nemůže chybět.  „Žijeme v krásném historickém městě, v Českých Budějovicích," tak totiž  zní úvodní slova filmu.

Už zase skáču přes kaluže - Zřízenec vypadal jako údržbář

Písecko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ O jihočeském natáčení populárního filmu Karla Kachyni z roku 1970 Už zase skáču přes kaluže jsme v Deníku podrobně psali už v dubnu 2012. Přesto se nám po letech ozval další pamětník tohoto snímku.

Knihy Jana Amose Komenského spálili ve Slavonicích

Český Krumlov, Slavonice – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Režisér Otakar Vávra natočil před více než třiceti lety výpravný velkofilm o učiteli národů Janu Amosi Komenském (1592–1670). K zachycení jeho života využil také dvě jihočeská města: Český Krumlov 
a Slavonice.

Při natáčení Chobotnic volali na správce kempu: Gabine!

Vodňany - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ „Portugalsko", pražská Kampa a jihočeský venkov, konkrétně kemp na Pražáku tři kilometry od Vodňan, malá osada Medenice u Protivína a Tálínský rybník si zahrály v polovině osmdesátých let minulého století v populárním dětském filmu a seriálu Chobotnice z II. patra.

Tajemství krve rozluštili poprvé v Krumlově

Český Krumlov –  /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Po kamenné dlažbě zní dusot koňských kopyt a hluk přijíždějícího povozu. V podvečerním šeru přijíždí do Krumlova mladý policejní inspektor se svým přítelem ze studií, specialistou v rozpoznávání krve.

Jako bohatý akcionář dostal honorář devadesát korun

Hluboká nad Vltavou – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Populární televizní seriál Dobrodružství kriminalistiky režiséra Antonína Moskalyka zavítal do jižních Čech pouze dvakrát. O epizodě s názvem Krev, která se odehrávala mimo jiné v Českém Krumlově 
a hrál v ní například Petr Hanus, se náš seriál zmínil v některém z minulých dílů.

Majora Zemana utopili v sudoměřickém rybníce

Sudoměřice u Tábora –  /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Propagandistický seriál 30 případů majora Zemana, který se neobratně skrýval za žánr kriminálek, z malé části vznikl za minulého režimu na území Jihočeského kraje.

Vysloužilý legionář ve filmu Lea žil na statku v Kuří

Kuří – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V polovině 90. let vytvořil režisér Ivan Fíla nezvykle metaforické podobenství Lea. Dílo získalo ocenění na mnoha festivalech a bylo nominováno na Zlatý glóbus. Stěžejní část filmu štáb natočil na polorozpadlém statku 
v osadě Kuří u Benešova nad Černou na Kaplicku.

Oldřich Kaiser nad láskou rozjímal v Písku

Písek - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ - „Vlasy až pod límec tady netolerujeme," říká učitelka Petrovi, který se přistěhoval s otcem na maloměsto z Prahy. Petra hrál v Kachyňově Lásce Oldřich Kaiser, a když se o několik let později objevil v jednom z dílů Majora Zemana, který se také z části točil v Písku, už měl vlasy výrazně kratší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT