Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

Při nakupování si hráli nejen s tekutým dusíkem

České Budějovice /FOTOGALERIE A VIDEO/ - Zákon akce a reakce, ale i hrátky s tekutým dusíkem nebo programování robotických hraček a rybí speciality - to vše ukázal další ročník akce Věda v Géčku, kterou pořádala Jihočeská univerzita v budějovickém nákupním centru.

OBRAZEM: Volejbal hráli studenti 2016 minut, snědli při tom 200 baget

České Budějovice - U volejbalové sítě se od časného čtvrtečního rána až do pátečního odpoledne střídalo celkem pětadvacet týmů složených ze studentů Jihočeské univerzity. V českobudějovické sportovní hale se totiž konal další ročník legendárního univerzitního Volejbalového marathonu o pohár rektora. Celkem sto padesát studentů z různých fakult se tak v pátek pustilo do nepřetržitého turnaje, který v letošním roce trval úctyhodných 2016 minut. Zápas prvních dvou soutěžních týmů letos trval celkem dvě stě dvacet minut. Některé studentské týmy stejně jako v loňském ročníku do klání nastoupily i v originálních kostýmech. Celkem studenti v průběhu trvání volejbalového klání spořádali dvě stovky baget a vypili litry různých nápojů.

Volba šéfa univerzity se vleče

České Budějovice - Na Jihočeské univerzitě (JU) má silné slovo. Rozhoduje o celkovém rozpočtu, o studijním řádu či dokonce o vzniku nových fakult. Na jméně nového rektora se však akademický senát shodnout nemůže. Budoucího šéfa zkoušel přitom zvolit už třikrát. Některé členy průtahy unavují, jiní nynější stav označují za vyústění demokratické volby.

Rektor Jihočeské univerzity opět nebyl zvolen

České Budějovice - Už třetí volba rektora se v pondělí konala na Jihočeské univerzitě. Kromě současného rektora Libora Grubhoffera a jeho protikandidáta z prvních prosincových voleb Miloslava Šocha, děkana Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, je nováčkem v klání Pavel Kozák, ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Fakulty rybářství a ochrany vod. Ani v jednom ze třech kol nebyl zvolen nový rektor.

ANKETA: O rektora usilují tři kandidáti

České Budějovice - Říká se: Do třetice všeho dobrého… Do třetí volby rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která se koná na rektorátu v pondělí od 14 hodin, se přihlásili tři kandidáti, a ti se ve středu odpoledne představili se svými projevy a vizemi v zaplněné aule Jihočeské univerzity. Kromě současného rektora Libora Grubhoffera a jeho protikandidáta z prvních prosincových voleb Miloslava Šocha, děkana Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, je nováčkem v klání Pavel Kozák, ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Fakulty rybářství a ochrany vod.

ROZHOVOR: Rybaření není jen čistě mužský sport

České Budějovice - I když by se mohlo zdát, že rybaření, potažmo muškaření, je typicky mužský sport, není tomu tak. Čtyřiadvacetiletá studentka Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Kateřina Švagrová, trojnásobná mistryně a dvojnásobná vicemistryně republiky v muškaření, ryby chytá již od dětství. V Kaplici, kde je doma, si navíc připravila unikátní výstavu fotografií rybích úlovků nejenom z tuzemska, ale i ze světových moří. „Snažím se ukázat, že i ženy se mohou věnovat muškaření naplno," říká Kateřina Švagrová.

Řízení musí ohlídat rektor

České Budějovice - Při pečlivém sledování volby nového rektora Jihočeské univerzity (JU) jsou karty rozdány poměrně jasně. Jedna část Akademického senátu JU si přeje pokračování současného šéfa Libora Grubhoffera, druhá skupina se snaží o nalezení soka, který by ho mohl porazit. Zatím se nepovedlo ani jedno. Kdyby situace byla stejná i po vypršení mandátu Libora Grubhoffera, musel by on sám vedením univerzity pověřit někoho z prorektorů.

KRÁTCE: Lidé uctili oběti útoku v Pákistánu

České Budějovice - Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v pondělí uctila památku obětí nedávného teroristického útoku na pákistánskou Univerzitu Báči Chána ve městě Čársadda na severozápadě země. Střelba si dosud vyžádala jedenadvacet životů. K útoku se přihlásila frakce pákistánského Talibanu. V pondělí byly vlajky u vstupu do univerzitního kampusu svěšeny na půl žerdi a ve foyer rektorátu zájemci podepisovali kondolenční knihu. Jihočeská univerzita, zastoupená rektorem prof. Liborem Grubhofferem, také zašle kondolenci Velvyslanectví Pákistánské republiky v Praze.

O post rektora se hlásí tři kandidáti

České Budějovice – Současný rektor Jihočeské univerzity (JU) Libor Grubhoffer, ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Pavel Kozák a děkan Zemědělské fakulty JU Miloslav Šoch se budou ucházet o přízeň členů akademického senátu při třetí volbě nového rektora. Jako jediní tři z dvaceti nominovaných vyjádřili souhlas se svou kandidaturou.

K znevážení volby rektora snad nedojde

České Budějovice - Rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se může stát kdokoliv. Nemusí splňovat žádné podmínky. Hledání nového šéfa sice bude pokračovat už třetím kolem, ale Ondřej Doskočil, předseda Akademického senátu, jeho znevážení nepředpokládá. 

Robert Sak svými postoji nastavil zrcadlo kariérním historikům

Jižní Čechy - Někteří vzácní lidé i po svém odchodu zůstávají stále v našich myslích prostřednictvím vzpomínek a díla, které zanechali. K takovým osobnostem patří i historik Robert Sak (1933 2014), který působil v Historickém ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jehož autobiografická kniha Čekej na mě vyšla loni v listopadu.

Volba rektora univerzity se zopakuje

České Budějovice - Jediný hlas chyběl současnému rektoru Jihočeské univerzity Liboru Grubhofferovi, aby obhájil svůj post pro následující čtyři roky. Při včerejší tajné volbě na rektorátu univerzity v Českých Budějovicích neuspěl ani napotřetí. Čtyřiceti členný Akademický senát složený z pěti zástupců za každou fakultu (tři akademičtí pracovníci a dva studenti) se sešel kompletní a v prvním kole voleb hlasoval v poměru 17 hlasů pro Libora Grubhoffera a 13 pro Miloslava Šocha, v druhém 20 : 13 a ve třetím 20 : 14, zbývající senátoři odevzdali sice platné, ale neoznačené lístky.

Volba rektora se bude opakovat v příštím roce

České Budějovice - Ani po třetím kole hlasování není jasné, kdo povede v příštích letech Jihočeskou univerzitu. Ani jeden z kandidátů totiž nezískal nadpoloviční většinu. Nejblíže k vítězství byl současný rektor Libor Grubhoffer, který v posledním kole získal 20 hlasů, zatímco jeho protikandidát Miloslav Šoch získal hlasů 14. K vítězství bylo potřeba alespoň 21 hlasů. Nové hlasování se uskuteční pravděpodobně v lednu, do 14. prosince je možné znovu podávat návrhy kandidátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení