VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

O post rektora se hlásí tři kandidáti

České Budějovice – Současný rektor Jihočeské univerzity (JU) Libor Grubhoffer, ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Pavel Kozák a děkan Zemědělské fakulty JU Miloslav Šoch se budou ucházet o přízeň členů akademického senátu při třetí volbě nového rektora. Jako jediní tři z dvaceti nominovaných vyjádřili souhlas se svou kandidaturou.

K znevážení volby rektora snad nedojde

České Budějovice - Rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se může stát kdokoliv. Nemusí splňovat žádné podmínky. Hledání nového šéfa sice bude pokračovat už třetím kolem, ale Ondřej Doskočil, předseda Akademického senátu, jeho znevážení nepředpokládá. 

Robert Sak svými postoji nastavil zrcadlo kariérním historikům

Jižní Čechy - Někteří vzácní lidé i po svém odchodu zůstávají stále v našich myslích prostřednictvím vzpomínek a díla, které zanechali. K takovým osobnostem patří i historik Robert Sak (1933 2014), který působil v Historickém ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jehož autobiografická kniha Čekej na mě vyšla loni v listopadu.

Volba rektora univerzity se zopakuje

České Budějovice - Jediný hlas chyběl současnému rektoru Jihočeské univerzity Liboru Grubhofferovi, aby obhájil svůj post pro následující čtyři roky. Při včerejší tajné volbě na rektorátu univerzity v Českých Budějovicích neuspěl ani napotřetí. Čtyřiceti členný Akademický senát složený z pěti zástupců za každou fakultu (tři akademičtí pracovníci a dva studenti) se sešel kompletní a v prvním kole voleb hlasoval v poměru 17 hlasů pro Libora Grubhoffera a 13 pro Miloslava Šocha, v druhém 20 : 13 a ve třetím 20 : 14, zbývající senátoři odevzdali sice platné, ale neoznačené lístky.

Volba rektora se bude opakovat v příštím roce

České Budějovice - Ani po třetím kole hlasování není jasné, kdo povede v příštích letech Jihočeskou univerzitu. Ani jeden z kandidátů totiž nezískal nadpoloviční většinu. Nejblíže k vítězství byl současný rektor Libor Grubhoffer, který v posledním kole získal 20 hlasů, zatímco jeho protikandidát Miloslav Šoch získal hlasů 14. K vítězství bylo potřeba alespoň 21 hlasů. Nové hlasování se uskuteční pravděpodobně v lednu, do 14. prosince je možné znovu podávat návrhy kandidátů.

Akademici dnes budou volit rektora Jihočeské univerzity

České Budějovice Hraje se o hodně. Jihočeská univerzita (JU) má osm fakult, na nichž studuje 11 tisíc studentů. Dnes se bude rozhodovat o tom, kdo tento kolos bude řídit v příštích letech. O hlasy se utkají současný šéf vysoké školy Libor Grubhoffer a děkan Miloslav Šoch.

ANKETA: Kterému z kandidátů na rektora byste dali hlas?

České Budějovice - Volba rektora Jihočeské univerzity se nazadržitelně blíží. Akademický senát Jihočeské univerzity, který má 40 členů a zasedají v něm zástupci všech osmi fakult univerzity, bude volit rektora 8. prosince. Ve hře jsou dva kandidáti - současný rektor JU Libor Grubhoffer a  děkan zemědělské fakulty Miloslav Šoch. Stejní kandidáti se o tuto funkci utkali už před čtyřmi lety. 

Univerzita chystá nový dopravní režim

České Budějovice - Velkou změnu chystá ve svém kampusu Jihočeská univerzita. Podle tiskové mluvčí univerzity Dagmar Dvořákové si plánované úpravy vynutil nárůst osobní dopravy v centrální části kampusu.

Ekologické zemědělství je pro ně nejen společným oborem, ale i koníčkem

České Budějovice - Výuka a výzkumné projekty, ale i láska k zemědělství spojuje otce a syna. Jan Moudrý se stejně jako jeho syn Jan zabývá ekologickým zemědělstvím. Jejich práce na Katedře agroekosystémů na Jihočeské univerzitě se jim stala i koníčkem.

Jihočeská univerzita udělila čestné tituly

České Budějovice - Jihočeská univerzita ocenila zásluhy a činnost dvou pedagogů. Literární kritik a historik Jaroslav Med (nar. 1932) a kanadský profesor Michel Sasseville (nar. 1957) obdrželi čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa (dr. h. c.) při středečním slavnostním setkání Vědecké rady Jihočeské univerzity v obřadní síni magistrátu. Slavnosti se zúčastnili i zástupci univerzit a vysokých škol z celé ČR.

V zahradě mohou odpočívat i bádat

České Budějovice - Písečná duna, rybníček, ale i hmyzí hotel nebo pomník ohryzku Járy Cimrmana, to vše lze najít na nové zahradě Přírodovědecké fakulty. Ta nyní láká nejen k odpočinku mezi přednáškami a semináři, ale i k výzkumu hmyzu či rostlin.

Chystá se zázemí pro další fakultu

České Budějovice - Více než miliarda korun z různých zdrojů putovala v uplynulých deseti letech do vylepšení zázemí studentů Jihočeské univerzity (JU). Na stavbu nových budov či modernizaci přístrojového vybavení co nevidět navážou další projekty.

Nová učebna připomíná rektorku Magdalenu Hrabánkovou

České Budějovice – Historicky první rektorce Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Magdaleně Hrabánkové je věnovaná nově zrekonstruovaná učebna určená studentům Ekonomické fakulty. Na zdech jsou graficky zobrazena témata, kterými se profesorka zabývala a která pro fakultu zůstala stěžejní dodnes.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT