VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

Studenti se na týden mohou stát stínem manažera firmy

České Budějovice - V roce 2007 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Ekonomickou fakultu. Tehdy se totiž takto zaměřené obory vyčlenily ze Zemědělské fakulty. Během pár let se Ekonomická fakulta rozrostla, má zhruba 1800 studentů, stala se první Fairtradeovou fakultou v republice.

Vědci zkusí uměle odchovat ohrožené jesetery

Vodňany – Šestnáct druhů 
jeseterů se v současné době řadí do skupiny kriticky ohrožených zvířat. Změnit by to mohli vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU). Příští rok na jaře se poprvé pokusí téměř vyhynulé jesetery uměle odchovat.

Devadesátky, to byla skvělá doba. Všechno šlo

České Budějovice – Měl dlouhé vlasy a kytaru, s níž to moc neuměl. Tak na své dětství a mládí za socialismu vzpomíná děkan Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Vladimír Papoušek. V rozhovoru hovoří také o revoluci, euforii z nabyté svobody, ale i o tom, jak si našel cestu k českému jazyku a estetice.

V pralese znají každý strom. Při práci slyší volání kasuára

České Budějovice - Uprostřed tropického lesa pozorují hmyz a každou rostlinu. O povolení musí žádat domorodé kmeny, z nichž každý mluví jiným jazykem. Zvykají si na stravu téměř bez masa a vlhké počasí. Dobrodružná je práce vědců na ostrově Nová Guinea pod vedením Vojtěcha Novotného.

V kampusu budují nové chodníky i relaxační hnízda

České Budějovice - Prostor mezi Akademickou knihovnou a kolejemi v areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích upravují dělníci. Do jara příštího roku by se zde měly objevit nové chodníky, svítidla, lavičky a relaxační "hnízda". Na závěr bude prostor osázen stromy, květinami a keři.

V japonském lese sbírají housenky. 25 metrů nad zemí

České Budějovice - Až na vzdáleném ostrově Hokkaidó v Japonsku strávili letos několik měsíců vědci Jihočeské univerzity. Před nedávnem totiž navázali úzkou spolupráci s místními odborníky.

Jihočeši otevřou výzkumnou stanici na Špicberkách

České Budějovice, Longyearbyen – Vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách otevře příští týden Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Má podobu přízemního domu se dvěma laboratořemi a ubytováním pro dvacet lidí.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

České Budějovice - Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

V Rovné odkryli archeologové knížecí hrob

Jižní Čechy - Myslíte si, že všechny historické cennosti v jižních Čechách už byly objeveny a na archeology zde nic nečeká? Mýlíte se. Studenti a učitelé Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích každý rok zkoumají několik lokalit a nezřídka narazí na zajímavé věci.

U říčky Smutná našli archeologové pohřebiště

Jižní Čechy - Již od roku 2006 vychovává Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích budoucí archeology. Získávají zde nejen teoretické vědomosti a základní poznatky o řemesle, ale také si na vlastní kůži vyzkouší výzkum v terénu. V poslední době například studenti a jejich učitelé strávili mnoho času v povodí říčky Smutná.

Studenti navrhli vlastní obchod

České Budějovice - Rozhodli, jak bude prodejna vypadat, vybírali pro ni zboží, poznávali, jak se určují ceny, a nyní tu budou i sami stát za pultem. Především k výuce studentů má sloužit obchůdek, který vznikl na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vědci v Nových Hradech ověřovali Darwinovu teorii

Nové Hrady - Mimořádné zážitky si mohou odnést lidé, kteří se přihlásí na letní školu na Jihočeské univerzitě. Minulý rok se 
o tom přesvědčili účastníci kurzu Ústavu komplexních systémů v Nových Hradech, který spadá pod Fakultu rybářství a ochrany vod. Ověřovali tu více než sto let starou teorii.

Kvůli kaviáru už nemusí zabíjet

Vodňany - Je to možná neobvyklé, ale 
o to potěšující, že se Česká republika zařazuje mezi země vyrábějící kaviár z jeseterů. Navíc k tomu má šetrnou metodu. Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity umí tuto vyhlášenou pochoutku získávat, aniž by museli zabíjet jesetery.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT