VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

Když se třou jeseteři či líni, musí za nimi vědci i do vody

Vodňany - Jeho práci zásadně ovlivňují a určují ryby. Marek Rodina totiž patří mezi vědce Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Působí zde v laboratoři fyziologie reprodukce a každý rok je tak svědkem mnoha výtěrů a rozmnožování ryb.

Ve vodě našli drogy i léčiva

České Budějovice - Jaké cizorodé látky se mohou objevit v jihočeských řekách? Co všechno lidé vypouštějí do vody, aniž by si to pořádně uvědomovali? A jak tím mohou ovlivnit ryby?

Kvalitu vody testoval i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

V sobotu poznáte, že věda je pro každého

České Budějovice - Spatřit na vlastní oči raka říčního, dozvědět se více o vlivu Omega3kapra na zdraví člověka a ochutnat kapří tatarák budete moci v sobotu v prostorách českobudějovického Nákupního centra Géčko.

Ve Vodňanech vzniklo vzdělávací středisko ve mlýně

Vodňany - Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity zahájila provoz Mezinárodního environmentálního, vzdělávacího, poradenského a informačního střediska. Objekt, který se nachází v opraveném mlýně ve Vodňanech na Strakonicku, je jediným střediskem tohoto druhu v Česku.

Univerzita plánuje novinky v kampusu za miliony

České Budějovice – Hned několik významných investic chystá Jihočeská univerzita v kampusu ve Čtyřech Dvorech. Vznikne tu park, studentský klub a mateřská školka. V plánech je zakreslena také nová aula. Tu však kvůli dvou set milionovým nákladům vedení školy zatím odložilo na rok 2015.

Zvědavci mohou nakouknout do světa vědy

České Budějovice – Přednáškový cyklus Akademické půlhodinky, kdy osobnosti akademického života budou seznamovat veřejnost se zajímavými tématy a výsledky vědecké práce a výzkumu, startuje 4. března v Českých Budějovicích.

Tři korunky si Miss Jihočeské univerzity vystaví na koleji

České Budějovice – Je jí 22 let, pochází z obce Mrákov v Plzeňském kraji, ale studuje 
v Českých Budějovicích. A od středečního večera je oficiálně nejhezčí dívkou na škole. 
Veronika Stýskalová zvítězila 
v druhém ročníku soutěže Miss Jihočeské univerzity. Zároveň získala i tituly Miss Sympatie a Miss Internet.

Univerzita chce postavit studentský kulturní klub

České Budějovice - Záměr výstavby představí rektor Libor Grubhoffer v úterý 25. února 
v 17 hodin v klubu Akademické knihovny při diskusním pořadu „Ptejte se rektora". Studentský kulturní stánek by měl vyrůst v prostoru kampusu mezi kolejemi a zemědělskou fakultou do konce roku 2015.

Jihočeši mají polární centrum. Jako jediní v republice

České Budějovice – Jihočeští vědci se budou naplno věnovat výzkumu polárních oblastí. V Arktidě právě budují vlastní vědeckou stanici,  z níž budou přivážet vzorky do nově vzniklého zázemí v Centru polární ekologie. To bylo v úterý otevřeno v kampusu univerzity a stalo se tak jediným pracovištěm svého druhu v republice.

OBRAZEM: Ilustrátoři přírody vystavují na univerzitě

České Budějovice - Obrazy zvířat zaplnily vstupní halu rektorátu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Od včerejška je zde k vidění výstava s názvem Ilustrátoři přírody, která představuje malíře, jež zachycují faunu střední Evropy. Expozici doplňují kresby dětí 
z několika škol.

Začíná akademický rok. Vyučovat se bude 220 oborů

České Budějovice – Více než 13 tisíc mladých lidí se začne od pondělka pohybovat po kampusu Jihočeské univerzity 
v Českých Budějovicích. Startuje totiž nový akademický rok. Vysoká škola pro něj připravila několik vylepšení, na studenty čeká opravená kolej i nově postavené laboratoře a pracovny

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT