VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

OBRAZEM: Studentům už chystají koleje

České Budějovice - Rekonstrukcí za 36 milionů korun prošla vysokoškolská kolej K5 Jihočeské univerzity, bývalá ubytovna Uran na Vltavě v Českých Budějovicích. Kompletně byl vyměněn obvodový plášť, okna i radiátory. Ubytovny se již pomalu připravují na příliv studentů

K pohance u univerzity létalo málo včel. Tak pořídili vlastní

České Budějovice – Med pocházející z univerzitní půdy budou moci lidé ochutnat již příští rok. Vysoká škola v Českých Budějovicích si totiž pořídila vlastní včely. Zatím má dva úly v klidové zóně na zemědělských pozemcích, ale včelstva se v budoucnu nejspíš ještě rozrostou. Zázemí najdou i na střeše děkanátu.

Univerzita 
chce vlastní školku

České Budějovice – Když se Pavel Rubeš letos snažil získat místo pro svého potomka 
v městské školce, neuspěl. Již příští rok by ale rodič, který pracuje na Jihočeské univerzitě, mohl mít o starost méně. Českobudějovická vysoká škola se totiž rozhodla zřídit vlastní mateřinku v kampusu. Chce tak pomoci právě svým zaměstnancům.

V obecním rybníčku bude žít až tisíc raků

Semice - Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity vysadili zvířata v obci Semice u Písku. Nyní je budou sledovat a očekávají, že se během pár let jejich populace značně rozroste.

Vědec si nasadil do těla tasemnici

České Budějovice - Julius Lukeš, ředitel Parazitologického ústavu Biologického centra AVČR v Českých Budějovicích, se domnívá, že střevní parazité stimulují imunitní systém, a tak paradoxně mohou být našemu tělu prospěšní. Zkouší to sám na sobě

Rektor Libor Grubhoffer podpořil Putnu proti Zemanovi

České Budějovice - Šéf Jihočeské univerzity se odmítl zúčastnit úterního jmenování profesorů v Praze. Vyjadřuje tak podporu Martinu C. Putnovi. Tomu nejprve prezident Miloš Zeman nechtěl vůbec udělit titul profesora, nakonec jmenovací dekret sice podepsal, ale  odmítl mu jej osobně předat.

Jihočeská univerzita odmítne tisíce uchazečů

České Budějovice - Na českobudějovickou vysokou školu přišlo 12 798 přihlášek ke studiu. Uspějí necelé čtyři tisíce z nich. Nejvíce žádostí tradičně dostává Pedagogická fakulta, Ekonomická fakulta a Zdravotně sociální fakulta.

Studentské rádio vysílá z bývalých sprch

České Budějovice - Na Jihočeské univerzitě vzniklo internetové rádio K2. Na jeho fungování se celkem podílí 18 lidí. Před nedávnem studenti z Českých Budějovic zaujali i na soutěžní přehlídce, která se uskutečnila na Slovensku.

U kolejí promítnou komedii Woodyho Allena Půlnoc v Paříži

České Budějovice - Na Jihočeské univerzitě začal fungovat letní studentský kinematograf. Na velkém plátně na louce u kolejí K2 se tak lidé mohou těšit na několik filmů

Malý střevní parazit ohromil vědce. Dokáže přežít i mimo tělo člověka

České Budějovice – Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý.

Jihočeská univerzita má Fakultu roku

České Budějovice - Titul udělili českobudějovické škole studenti a absolventi, kteří v internetovém hlasování hodnotili nabídku předmětů, schopnost vyučujících zajímavě vyložit látku i studijní atmosféru.

Rozhovor: Věda je komplikovaná a nepředvídatelná

České Budějovice – Jak náročná je práce vědce, jaké účty musí pravidelně skládat a jak ambiciózní musí být, aby v dnešní vědě uspěl, o tom jsme si povídali s profesorem Tomášem Scholzem,  předsedou rady Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Pravé neštovice pomohli vymýtit i čeští odborníci

České Budějovice - Výstava na Jihočeské univerzitě připomíná boj proti závažné nemoci. Vernisáže se zúčastnila i devadesátiletá mikrobioložka Eva Aldová, která během svého života bojovala proti řadě epidemií a pomáhala lidem ve všech koutech světa

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT