VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Na návštěvě u klientů Ledaxu

Řvala jsem hrůzou: Maminko, nechci umřít! Bylo mi 12 let

České Budějovice - Zažila bombardování rodných Českých Budějovic a válečné útrapy, které prožívala už jako šestiletá dívka, jí  poznamenaly zdraví. Pro jejího tatínka si gestapo přišlo hned 1. září 1939, zrovna 
v den, kdy se chystala prvně do školy.

Za války mi na frontě kolem uší hvízdaly kulky. Přežil jsem

Borovany - Upřímný pohled člověka, který za války bojoval v uniformě wehrmachtu proti spojencům. Milan Braunfuchs z Borovan (1927) vzpomíná na válečné působení v Polsku, Francii a s vděčností, že vše přežil, se  při vyprávění často obrací ke skříni, vyzdobené  fotografiemi dětí, vnoučat a pravnoučat.

Miluje rockové koncerty. Říká, že bez zábavy by nebyl život

Otín - Její život nebyl nijak jednoduchý a dnes za mnohé vděčí své mladistvé mysli a zálibě, kterou byste u ženy jejího věku nečekali. Lucie Janotová s oblibou chodí na rockové koncerty a říká, že bez zábavy, zpěvu a hudby by nebyl život.

Potěšíme lidi rády naším zpěvem, darem od Pánaboha

Strunkovice nad Blanicí - Ve světě bez barev žijí od konce padesátých let dvojčata Jarmila a Marie Šímovy ze Strunkovic nad Blanicí, které kvůli chybě lékařů krátce po porodu přišly o zrak. S nepřízní osudu se však popraly a také díky víře v Boha a své srdečné povaze stále rozdávají písněmi radost i dalším lidem.

Našimi zbraněmi na vojně byly jenom krumpáč a lopata

Třeboň - Život se s ním nijak nemazlil. S hořkostí v hlase vzpomíná   hlavně na 50. léta, kdy jeho rodiče přišli o hospodářství, otce zavřeli a on musel narukovat k PTP. Dvaaosmdesátiletý Jan Kojan z Třeboně tvrdí, že kdo nezažil 50. léta, tak nic neví o tom, co je to komunismus a kdo to komunisti jsou.

Tatínka zachránil za války před frontou malířský talent

České Budějovice - Známý jihočeský malíř a grafik Bořivoj Lauda (1922) z Českých Budějovic zdědil umělecké nadání po obou rodičích. Maminku Marii chválila i Ema Destinnová a výtvarný talent získal po otci Richardu Laudovi, absolventovi pražské akademie.

Chtěla jsem studovat cizí řeči, jenže jsem pak krmila prasata

Dačice - Narodila se v roce 1930 v pohraničí, jako patnáctiletá dívka zažila příjezd ruských vojáků i osídlenců, kteří rabovali statky po vyhnaných Němcích. V 50. letech jí zatkli tatínka, kterého jako sedláka označil režim za třídního nepřítele. Tatínek se vrátil z Valdic  jako zlomený člověk.

Táta, který byl léta starostou, pak patřil k opovrhované třídě

Trhové Sviny - V těle mu koluje krev otce námořníka, který za I. války brázdil vlny Jadranu na palubě rakouského křižníku. František Stráský (89) z Trhových Svinů přiznává, že celoživotní láskou se mu kromě manželky Heleny stalo
i místní ochotnické divadlo, kde se lidi mezi sebou nijak nekádrovali.

Žila jsem v děcáku i na ulici, až jsem konečně našla domov

Týn nad Vltavou - Kolik osudových ran zažila šestašedesátiletá Marie Hrubá, rozená Lechnířová, která nyní bydlí v Domě s pečovatelskou službou v Týně nad Vltavou. Rodačka ze Strakonic prožila několik roků v dětském domově, odkud si ji v patnácti letech vzala babička, díky které se Marie znovu postavila na vlastní nohy.

Za války nám otec nechal udělat boty ze své aktovky

České Budějovice - „Můj otec byl známý jihočeský malíř Adolf Träger," prozrazuje Alena Tragërová (1925) z Českých Budějovic a ve vzpomínkách se vrací řekou času o spoustu let zpátky. Jejímu vyprávění pozorně naslouchá i dcera Jana Jarošová, aby pomáhala jejím vzpomínkám na svět.

Už jako kluk chodil do cihelny pro hlínu a vyráběl si figurky

Trhové Sviny - Celý život zasvětil sochařství. Spolupracoval s architekty a jeho díla zdobila budovy, sady a parky nejen na mnoha místech Čech, ale 
i v zahraničí. Letos v lednu Miroslav Raboch oslavil  své
 83. narozeniny, žije v Trhových Svinech a stále tu má ateliér, ve kterém tvoří.

Mezzosopranistka přísahala věrnost anglické královně

Týn nad Vltavou - „Určitě nemám nudný život," usmívá se Jindřiška  Polívková z Týna nad Vltavou, která dlouho žila v Kanadě a před lety se natrvalo vrátila do rodného města.

Hru na klavír učí i v 88 letech. Říká, že hudba jí dává energii

České Budějovice - Původně chtěla být právničkou, ale nakonec celý svůj život spojila s hudbou. A je za to ráda. Eva Richterová dlouhá léta vyučovala v Českých Budějovicích hru na klavír a ještě dnes, ve věku 88 let, má čtyři žáky. Říká, že právě hudba jí stále dodává energii a optimismus.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT