Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Snídaně u Lanny

Rozhovory se zajímavými osobnostmi regionu z českobudějovické kavárny.

Jaroslav Bašta festival Ostinato organizuje i sponzoruje

České Budějovice – Je organizátorem ojedinělého průběžného festivalu Ostinato, hudebním teoretikem, grafikem a nově i obchodníkem s takzvanou vintage módou. Jaroslav Bašta se nikdy nespokojuje se zaběhlými pořádky a soustavnou, často nenápadnou prací bourá hranice.

Pod Eiffelovkou malovala kraslice

České Budějovice – Hana Doskočilová vede Křesťanské mateřské centrum Petrklíč, v roce 1994 stála u zrodu střediska pro volný čas v dětském centru v Arpidě, založila a sedm let provozovala chráněnou dílnu, která vyráběla až 10 tisíc malovaných kraslic ročně.

Když nám nevyjde předpověď, lidé nám to dají nepěkně najevo

České Budějovice – Už bez mála padesát let František Vavruška každý den bedlivě sleduje počasí nad českobudějovickou kotlinou. Ve dvanácti si začal zaznamenávat denní teploty a v roce 1976 se stal pozorovatelem počasí.

Stromeček se věšel nad stůl, ovšem obráceně špičkou dolů

České Budějovice – Věděli jste, že 25. prosinec se slavil už v antice, ačkoli křesťanské Vánoce vznikly až ve 4. století? A že se stromeček kdysi věšel na strop špičkou dolů a dárky nosil Mikuláš? Doktorka Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity, která se věnuje mimo jiné vztahu liturgických obřadů a rituálních prvků lidové tradice, nám prozradila mnoho zajímavostí o vánočních svátcích.

Česká kuchyně je podobná francouzské, říká šéfkuchař

České Budějovice – Českobudějovický rodák Robert Burian se v profesionálních kuchyních pohybuje už dvacet pět let. Za minulého režimu utekl do Rakouska. V současnosti je šéfkuchařem v českobudějovické restauraci Olivier.

Adventní program začíná připravovat v kraťasech

České Budějovice – Někteří nešetří kritikou, jiní chválou. Málokdo si však uvědomuje, kolik času a úsilí stojí připravit adventní program 
v Českých Budějovicích tak, aby se lidé mířící na náměstí Přemysla Otakara II. měli každý den čím zabavit, na co se těšit.

O zeleň ve městě by se neměli starat popeláři, říká zahradník

České Budějovice – Už jeho pradědeček byl známým zahradníkem v Kostelci nad Labem, prastrýc patřil k nejvýznamnějším šlechtitelům jiřinek na světě a zeleni se věnovali i další rodinní předkové. Jan Kec rodovou tradici nepřerušil. V Kavárně Lanna se rozpovídal o plantážích vánočních stromků či o rostlinách ve městě.

Krásná je žena, jež se má ráda, říká Tereza Hlavsová

České Budějovice – Nemá míry 90 – 60 – 90. Přesto vyhrála soutěž Miss. Tereza Hlavsová z Lišova se stala historicky první Miss Full Of Beauty. Klání, při němž po boku moderátora soutěže, herce Petra Vacka, stály na pódiu dívky krásné zvenčí i uvnitř, ovládla třiadvacetiletá Jihočeška díky svému půvabu, empatii, výřečnosti i ochotě dělat nezištně něco pro jiné.

Roman Turek: Řídit klub je mravenčí práce

České Budějovice – Vyhrál Stanley Cup, mistrovství světa a když stál v brance, prožíval budějovický hokej nejlepší sezony v novodobé historii. Třiačtyřicetiletý Roman Turek je dnes prezidentem HC Motor České Budějovice. Klub postavil spolu s dalšími osobnostmi na zelené louce, aby pokračoval v pětaosmdesátileté tradici.

Obchvat by Budějovicím pomohl, říká dopravní expert

České Budějovice – Málokdo rozumí dopravě lépe, než on. Už pátým rokem působí Václav Kovář jako krajský koordinátor dopravy. „O národní strategii prevence jsem se vždy zajímal," říká sympatický muž, který dlouhá léta pracoval v autoškole.

Vede Veliký ZUŠ band, hudba je jeho povolání i úděl

České Budějovice - O hudbě mluví jako o svém údělu. Jazzový kytarista a učitel Jiří Klimeš už třicet let rozeznívá českobudějovickou hudební scénu. Dvě dekády pořádal jazzové večery, vedl mnoho kapel, včetně bigbandů, vyučoval desítky žáků. Když se zrovna nevěnuje hudbě, tráví většinu času v přírodě.

Muzikál z Hluboké hráli na festivalu v Korei

České Budějovice – Doslova na druhý konec světa se dostalo Divadlo Pikl z Hluboké nad Vltavou. S představením Casanova vystupovalo na mezinárodním muzikálovém festivalu v jihokorejském městě Daegu. Producent a zároveň jeden z představitelů hlavní role Zdeněk Pikl to označuje za obrovský zážitek.

Jako dělník s lopatou v ruce Arpidu stavěl, teď jí šéfuje

České Budějovice - Marek Wolhgemuth z Českých Budějovic spojil život s centrem, které pomáhá postiženým. „Díky těm dětem je to místo jedinečné," říká ředitel Arpidy. Je prvním hostem v novém seriálu Snídaně u Lanny. Deník se v něm bude setkávat se zajímavými osobnosti v kavárně u budějovického Dlouhého mostu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení