VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Výročí 750 let od založení města

Narychlo šité oslavy čelí kritice

České Budějovice - Budějovické náměstí zaplněné lidmi téměř do posledního místa se jen tak nevidí. Podařilo se to při březnové multimediální show Magické Budějovice, která odstartovala letošní oslavy 750. výročí založení metropole. Akcí, které jubileum připomněly, bylo více. A lidé o ně měli zájem. Koncept oslav však čelí i kritice. Byly šité horkou jehlou, neboť přípravy přerušily loňské krajské volby a následné nekonečné domlouvání nového složení radniční koalice.

OBRAZEM: Magické zakončení oslav města

České Budějovice - 750 let od založení svého města si letos připomínali Budějčáci. A multimediální show v režii agentury Art4Promotion, kterou oslavy začaly si místní zopakovali také na závěr. I přes listopadové deštivé počasí se na náměstí Přemysla Otakara II. sešly tisíce diváků.

Multimediální show se vrací, deštníky ale nechte doma

České Budějovice - Už dnes večer ožije na českobudějovickém náměstí třeba Černá věž nebo Samsonova kašna. V 19 hodin totiž začne velká multimediální show, která zakončí letošní oslavy výročí krajské metropole. "Dnešní závěrečná show se odehraje od 19 hodin i za deště. Zareagovali jsme na počasí a celou show upravili tak, aby mohla proběhnout i za deštivého počasí. Poprosíme diváky, aby si vzali raději pláštěnky a nechali doma deštníky. Nebudou si tak vzájemně rušit výhled na show," vzkazují organizátoři z Art4Promotion.

Černá věž i kašna se opět rozpohybují

České Budějovice - Akrobati, příjezd krále či ohňová show. To je jen něco málo z toho, co Budějovičtí už tento pátek uvidí na náměstí Přemysla Otakara II. v rámci slavnostního zakončení 750. výročí založení města.

OBRAZEM: Příjezd královské koruny střežili ozbrojenci

České Budějovice - Velká bezpečnostní opatření provázela příjezd kopie Svatováclavské koruny do Českých Budějovic. Svatováclavská koruna je jako česká královská koruna nejstarší a nejvýznamnější součástí korunovačních klenotů. K vidění je od 13. do 17. listopadu v rozšířených návštěvních hodinách, konkrétně v pátek od 13 do 19 hodin a v dalších dnech od 8 do 19 h.

V pátek z Karlštejna pod Černou věž dorazí Svatováclavská koruna

České Budějovice – Už třetí panovnickou korunu si budou moci v nadcházejících dnech prohlédnout zájemci v Českých Budějovicích. Ve výstavní síni radnice se zaskví vůbec poprvé kopie Svatováclavské koruny, která je uložena na Karlštejně.

OBRAZEM: Mladí lidé oslavili výročí města

České Budějovice - Hned jedenáct studentů Gymnázia Česká uspělo v soutěži pořádané u příležitosti 750. výročí založení krajského města. Zápolilo se ve třech kategoriích literární, výtvarné a fotografické. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo včera na půdě Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích. Diplom a poukázku do knihkupectví získali v literární soutěži Miroslav Valenta, Tomáš Michal, Tadeáš Dvořák, Daniel Fořt, Agáta Tůmová, Eliška Binterová, Daniel Drnec, Kateřina Servusová, Klára Metelcová, Veronika Ferinová a Barbora Černá.

Svou sochu má i Přemysl Otakar II.

České Budějovice - U příležitosti vzniku samostatného československého státu byla ve středu dopoledne odhalena v českobudějovickém parku Na Sadech socha českého krále Přemysla Otakara II. Šestnáctitunová žulová socha je dílem Františka Postla. 

Výroční známka bude brzy k mání

České Budějovice Jedním z darů, které dostaly Budějovice k 750. výročí svého vzniku, jsou nové poštovní známky.

OBRAZEM: Přemysla nesl jeřáb

České Budějovice - Socha krále Přemysla Otakara II., která má připomenout zakladatele Českých Budějovic, byla v úterý instalována v městském parku v ulici Na Sadech.

OBRAZEM: Druhý den slavnosti nabídl trhy, rytířské turnaje i ohňovou show

České Budějovice - Jedním z vrcholů oslav letošního 750. výročí založení města byla slavnost České Budějovice železné a zlaté. Zahájil ji v pátek po setmění historický průvod, na jehož konci jel na koni Jaroslav Pelíšek, jenž 
v kostýmu představoval zakladatele Budějovic Přemysla Otakara II. V sobotu si lidé užili trh na Piaristickém náměstí, přihlíželi rytířským turnajům na Sokolském ostrově nebo ohňové show profesionální skupiny Pa - Li –Tchi, která kombinuje náročné ohňové prvky s tancem.

OBRAZEM: Budějovičtí uvítali zakladatele svého města

České Budějovice - K podzimním vrcholům oslav 750 let trvání Českých Budějovic patří dvoudenní program Železné a zlaté České Budějovice 2015. Název připomíná přízvisko Přemysla Otakara II., který město založil. Panovník v pátek večer dorazil na náměstí nesoucí jeho jméno v průvodu s pochodněmi. Městská slavnost pokračuje v sobotu, kdy se uskuteční například rytířské hry.

Přemysla vystrojili podle známé pečetě

České Budějovice - Už dnes spatří návštěvníci slavností Železné a zlaté České Budějovice 2015 osobně muže, na jehož popud dnešní krajská metropole vznikla, tedy Přemysla Otakara II. A jak bude vypadat? Tvůrci dlouho zvažovali, kterou z mála možných podob zvolí. „Přiblížíme se, pokud to jen půjde, podobě známé z poslední používané pečeti, která ho znázorňuje na koni se lvem na štítu a orlicí a lvem na čabrace koně," říká supervizor slavností Petr Nůsek z agentury Argo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT