Předchozí
1 z 22
Další

Procházka Turnovým hájem s hudbou i literaturou

Eva TurnováEva TurnováZdroj: Deník/Zdeněk Hejduk

V kulturním a kreativním centru Rabenštejsnká 2020 v Českých Budějovicích se v pátek 7. ledna koná literárně-hudební talk show Procházka Turnovým hájem. Číst se bude z Turnových hájů, knih sloupků Evy Turnové. Seznámíte se s Evou Turnovou, hudebnicí, spisovatelkou, překladatelkou a výtvarnicí, která hrála v undergroundové kapele DG 307, působila také s Mejlou Hlavsou a po jeho smrti ho nahradila v legendární kapele The Plastic People of the Universe. Poznáte také Tomáše Hradila, který je hudební, dramaturg, promotér a cestovatel. Uslyšíte také písně obou hudebníků.

Farský ples v Jílovicích

Maturitní ples třídy C4B v Lorci patřil seriálu Papírový dům.Vyrazte na ples. Ilustační foto. Zdroj: Adam Plavec
Zatančíte si na Prvním farním a orelském plese v KD Jílovice. Ten se koná v sobotu 8. ledna v 17 h. K tanci a k poslechu zahraje kapela Monika.

Novoroční výlet se Zimní párou

Jízda Zimní páraJízda Zimní páraZdroj: Jan Šenkýř
Jindřichohradecká úzkokolejka připravila i v novém roce tzv. Zimní páru, jízdu vláčkem s parní lokomotivou. Novoroční jízda se koná v sobotu 8. ledna. V 9.35 h vás vlak odveze z Jindřichova Hradce do Černovic u Tábora, kam dorazí ve 12.15 h. Jízda bude spojena s novoročním koncertem. Na vlakovém nádraží v Černovicích vám zazpívá dětský sbor. Zpět vlak vyjíždí v 16.10 h. V Jindřichově Hradci budete opět v 17.44 h.

Do komnat třeboňského zámku v lednu i únoru

Zámek Třeboň zve na zimní prohlídkyZámek Třeboň zve na zimní prohlídkyZdroj: Deník/Jitka Davidová
Znovuotevření expozic zámku se uskutečnilo ve středu 3. ledna, od kdy můžete navštěvovat opět trasu B, Soukromá schwarzenberská apartmá. Přijít na prohlídku můžete po celý leden a únor vždy ve středu, ve čtvrtek a v pátek v 11 nebo ve 14 h. Nahlédnete do 11 místností, kde přebývali poslední majitelé panství z rodiny Schwarzenbergů.

Burza sběratelů se koná v Táboře

Setkání sběratelů Jihočeského klubu sběratelů v TábořeSetkání sběratelů Jihočeského klubu sběratelů v TábořeZdroj: Antonín Pajtl
Sběratelé se v neděli 9. ledna sejdou v Táboře v restauraci Na Svépomoci. Mezi 10. a 12. h jako každou první neděli v měsíci budou měnit, prodávat a nakupovat. Zastoupeny budou sbírky pohlednic, odznaků, pivních, sýrových, zápalkových a dalších etiket, kapesní kalendáříky, tužky s logy, autíčka, lodě, známky, bankovky, militárie, mince keramické figurky, sportovní, vojenské hasičské medaile nebo medaile spolků, měst, také nahrávky VHS a DVD.

Pohádková neděle s Jájou a Pájou

Za končení divadelní sezony v SoStánku. Hrálo Divadlo U Plotny.Vyrazte s dětmi do divadla. Ilustrační foto. Zdroj: Stanislav Tošner
Vezměte děti na Pohádkovou neděli v táborském Divadle Oskara Nedbala. Divadlo Radost Brno tam totiž v neděli 9. ledna přiveze dětské Představení Jája a Pája. Od 14.30 h ve velkém sále prožijete spousta dobrodružství Jáji a Páji, kterým zábavu kazí soused řezník Krkovička. Naštěstí mají kluci dědu Lebedu, vysloužilého námořníka, který umí na souseda vyzrát. Vstupné 100 a 120 Kč.

Novoroční koncert pro Zimbabwe

Sbor Cantores Cantant v Kolíně.Vyrazte na koncert sboru. Ilustrační foto. Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk
Milevský smíšený sbor bude koncertovat v neděli 9. ledna ve 14.30 h v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Vystoupení bude benefiční. Dobrovolným vstupným podpoříte misii v Zimbabwe.

Jan Sovák ilustroval Jurský park. Vystavuje v Táboře

Ve středu večer se v táborské galerii U Radnice konala vernisáž výstavy obrazů táborského rodáka a významného paleoartisty Jana Sováka.V táborské galerii U Radnice se koná obrazů táborského rodáka a významného paleoartisty Jana Sováka.Zdroj: Deník/Jiří Dintar
Ještě do 14. ledna můžete v táborské Galerii U Radnice navštívit výstavu Jana Sováka, významného paleoartisty a táborského rodáka. Jan Sovák chodil do táborské Lidové školy umění, technologii keramiky studoval na Střední umělecko-průmyslové škole v Bechyni. Jeho vzorem byl však Zdeněk Burian. V emigraci v Kanadě spolupracoval s paleontologem Phillipem J. Currie. Ilustroval knihu Jurský park Michaela Crichtona, jeho ilustrace byly uveřejněny ve 170 publikacích.

Tříkrálový koncert v Prachaticích

Koncert Jiřího Přibyla ve Veselí nad LužnicíKoncert. Ilustrační fotoZdroj: Roman Růžička

V sobotu 8. ledna zajděte na Tříkrálový koncert do prachatické Galerie Dolní Brána. V 18 h tam vystoupí Kvarteto Flauto Traverso. Na flétny zahrají Kateřina Weissová, Petra Pěstová, Kristýna Mašková, Klára Nachlingerová, zazpívá Marie Krejsová. Vstupné dobrovolné.

Ještě stihnete Vánoční stezku

Na Vánoční stezku se vypravte do Chvalšin. Ilustrační foto.Na Vánoční stezku se vypravte do Chvalšin. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Jana Nedělková
Ještě do neděle 9. ledna si můžete s dětmi užít tzv. Vánoční stezku, kterou najdete v Chvalšinách v zámeckém parku Červený Dvůr. Na stezce děti čekají vědomostní a pohybové úkoly s vánoční tematikou. S sebou si vezměte tužku, papír a dobrou náladu. Aktivita je zdarma.

Prohlédněte si retrokočárky

Retro kočárkyRetro kočárkyZdroj: Deník/Zdeněk Traxler
Svět dětí Gandalf ve Vodňanech zve na mini výstavu retrokočárků. Ty patří do sbírky Markéty Kubové. Otevřeno je od pondělí do pátku od 13 do 17 h a v sobotu od 9 do 12 h. Přijít se podívat můžete až do 30. ledna.

Zahraje vám Jaroslav Svěcený

Virtuos Jaroslav Svěcený a jeho hosté předvedli v Jablonci Čtvero ročních období.Virtuos Jaroslav SvěcenýZdroj: Martin Kubišta

Nenechte si ujít novoroční koncert Jaroslava Svěceného, který se koná v sobotu 8. ledna ve Velešíně. Na housle vám zahraje Jaroslav Svěcený, který bude mít úvodní slovo, a na cemballo zahraje Jitka Navrátilová. Přijďte v 16 h do kostela sv. Václava. Cena 300 Kč.

Špičková setkání Jana Kunovského

Divadlo Oskara Nedbala zahájilo rok vernisáží obrazů Jana Kunovského.Divadlo Oskara Nedbala zahájilo rok vernisáží obrazů Jana Kunovského.Zdroj: Deník/ Redakce

Ve čtvrtek začala vernisáží výstava výtvarníka Jana Kunovského s názvem Špičková setkání. Tu najdete v táborském Divadle Oskara Nedbala. Spolu s výtvarníkem vystavuje i fotografka Daria Klimentová. Na expozici si prohlédnete díla věnující se kráse lidského těla, kouzla tance a pohybu. Akademický malíř Jan Kunovský maluje především divadelní a baletní svět. Spolupracuje s primabalerínou Národního divadla Terezou Podařilovou a dalšími členy souboru. Práce s múzou se odráží v jeho kresbách, malbách, ale nejen na plátně. Jan Kunovský vytváří specifické performance, v nichž se prolínají obraz, hudba, pohyb i mluvené slovo. Daria Klimentová vystupovala na baletních scénách ve světě a věnuje se fotografování. Je finalistkou soutěže Channel 4 Y2K a své práce vystavovala v londýnské Photographers Gallery i ve slavné Albert Hall. Práce obou umělců si prohlédnete do 10. února.

Tropické ovoce a voňavé koření

Africké trhy v Tachově.Africké trhyZdroj: Deník/Jiří Kohout

Exotické ovoce zakoupíte v českobudějovickém IGY Centru v sobotu 8. ledna mezi 9. a 17. h. Koná se tam totiž trh s tropickým ovocem, které vypěstovali drobní ugandští farmáři. Všechno zboží je zralé a čerstvé. Kromě čerstvého ovoce na trhu najdete také to sušené, voňavé koření ze Zanzibaru, džemy nebo kvalitní čaje.

Poznejte Svět fantazie Jindry Čapka

Svět fantazie Jindry Čapka v českokrumlovských klášterech.Svět fantazie Jindry Čapka v českokrumlovských klášterech.Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

V současné době neleznete v českokrumlovských Klášterech výstavu Svět fantazie Jindry Čapka, která vás seznámí s dílem mezinárodně uznávaného ilustrátora žijícího a tvořícího v Českém Krumlově. Jindra Čapek ze svůj život ilustroval přes 70 knih převážně pro dětské a dospívající čtenáře. Prohlédnout si můžete na dvě stě originálních knižních ilustrací pro děti i dospělé, uvidíte tajuplné krajiny a nadpřirozené bytosti, objevíte svět fantazie a pohádkové příběhy. Otevřeno je denně od 10 do 15 h. Základní vstupné 190 Kč.

Nádech starých časů Ivy Hüttnerové

Výstava Ivy Hüttnerové ve Veselí nad LužnicíVýstava Ivy Hüttnerové ve Veselí nad LužnicíZdroj: Roman Růžička

Až do 24. února můžete zajít na výstavu Nádech starých časů výtvarnice Ivy Hüttnerové. Výstava se nachází v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí a je přístupná vždy ve čtvrtek od 13 do 17 h nebo po telefonické domluvě. Prohlédnete si grafiky a obrazy, knihy či kalendáře. Expozice je doplněna také o kočárky s panenkami Markéty Kubové. Vstupné 20 Kč.

O Palečkovi v Malém divadle

V Malém divadle připravili hru pro nejmenší diváky O PalečkoviV Malém divadle připravili hru pro nejmenší diváky O PalečkoviZdroj: Petr Zikmund

Klasickou pohádku Boženy Němcové, i když v méně drastické verzi, hraje v sobotu 8. ledna Malé divadlo v Českých Budějovicích. Děti se mohou těšit na příběh maličkého človíčka, který musí vyrůst ve světě, a to obrazně i doslova. Loutkové představení uvidí od 10 h.

Hele Havel!

Václav Havel v Nivnici.Václav Havel. Ilustrační foto. Zdroj: se svolením Miroslav Potyka

Hele, Havel! Tak se jmenuje výstava, kterou až do konce listopadu najdete v Šmidingerově knihovně ve Strakonicích. Ta vznikla k příležitosti výročí deset let od úmrtí Václava Havla. Na expozici najdete fotografie Václava Havla v domácích albech.

Seznamte se s autory linorytů

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni získal čestné uznání Presta za citlivé provedení rekonstrukce objektu a kvalitní řemeslné a restaurátorské práce.Dům Štěpánka Netolického v Třeboni Zdroj: Deník / Lejtnarová Petra

Autoři linorytů Petr Palma a Zbyněk Hraba vystavují až do 30. ledna v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni. Na výstavě Linotrip se seznámíte s jejich činností a díly. Zbyněk Hraba pracuje často s technikou vícebarevného linorytu, věnuje se také zátiším a tvoří portréty nebo ex libris. Petr Palma působí nejen jako grafik, vrací se k manuálním postupům v klasické volné grafice, jíž často tvoří technikou linorytu. Otevřeno je od středy do neděle od 10 do 12 a od 13 do 16 h. Vstupné 70 Kč.

Jaký býval masopust ve Vodňanech?

Masopustní koleda 29. 2. 2020 v Byňově u Nových Hradů.Masopustní koleda dnes. Jaká byla v 60. letech? Ilustrační foto. Zdroj: Deník/Edwin Otta

Chcete vědět, jaké byly masopusty ve Vodňanech v 60. letech minulého století? To můžete zjistit na výstavě Vodňanský masopust na fotografiích z 60. let, kterou připravily Městské muzeum a galerie Vodňany. Expozici naleznete v Informačním centru, kde si prohlédnete fotky z masopustních průvodů z let 1961, 1962 a 1967. Fotografie pochází z alba Josefa Macha. Muzeum stále hledá fotky z maškarních plesů, bálů pro děti i dospělé, ať už nedávné, nebo minulé. Stejně tak poptává snímky z karnevalů a masopustů. Výstavu můžete navštívit do 26. března.

Takhle vypadá péče v hospicu

Prachatická výstava To jsme my: Domácí hospic sv. JakubaPrachatická výstava To jsme my: Domácí hospic sv. JakubaZdroj: archiv Domácího hospicu sv. Jakuba v Prachaticích

Do konce ledna najdete v Zimní zahradě prachatické radnice fotografickou výstavu To jsme my: Domácí hospic sv. Jakuba, Prachatice, který hospic přichystal, aby poodhalit fakta o své činnosti a mýty skrytézbytečně za domněnkami či nevědomostí. Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích provozuje i lůžkový hospic a domov pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Jak péče vypadá zjistíte na velkoformátových fotkách.