Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Literární festival Literatura žije v roce 2019.Literární festival Literatura žije! v Budějovicích.Zdroj: Deník/Kamila Šmídová

Diskotéka ze starých časů
Kdy: Pátek 28. dubna od 20 h
Kde: Beseda České Budějovice
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Retro show Starci na chmelu jihočeských diskžokejů Karla Červeného, Petra Kleina, Karla Urbana a Pavla Capla.

Bookfest 2023
Kdy: Sobota 29. dubna od 10 do 19 h
Kde: Žižkárna České Budějovice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Nový knižní festival s besedami, křty a čteními představuje malé knižní nakladatele. Akce je vyvrcholením festivalu Literatura žije! a je propojena i s prvními letošními farmářskými trhy. V 11.30 h představí jindřichohradecká básnířka Kateřina Komorádová Knihu jihu. Ve 13 h křest knihy Miroslava Bočka Uršula plave domů, ve 14 h uvede David Jan Žák knihu Tleskač, od15 do 15.30 h čtení mladých jihočeských autorů, od 17 h čtení Petra Hrušky - vystoupení předního českého básníka a literárního historika, autora devíti básnických sbírek, od 18 h beseda s Jáchymem Topolem, který přijede číst ze svého připravovaného románu.

Boršovské kochání
Kdy: Pondělí 1. května
Kde: Sraz na návsi v Boršově nad Vltavou v 9.30 h
Proč přijít: Dvanáctý ročník spanilé jízdy historických vozidel.

Stavění májky a pálení čarodějnic
Kdy: Neděle 30. dubna
Kde: Jamné, Zahorčice, Boršov nad Vltavou, Včelná
Proč přijít: Pálení čarodějnic a stavění májky: v Jamném se postaví u nové zvoničky, v Zahorčicích u hasičárny, v Boršově v kempu a v parčíku pod Včelnou. Májky se začínají stavět zhruba od 18 h.

Komentované prohlídky archeoskanzenu
Kdy: Sobota 29. a neděle 30. dubna, 9.30 – 10.30, 11 – 12, 13 – 14 a 14.30 – 15.30 h
Kde: Trocnov
Proč přijít: Při komentovaných prohlídkách je možné nahlédnout i do interiérů první dokončené části archeoskanzenu. Stavby jsou zařízeny autentickým vnitřním vybavením a bohatým souborem replik zemědělských a řemeslných nástrojů, předmětů denní potřeby a militarií.

Českokrumlovsko

Májový jarmark najdete po celý víkend v Českém Krumlově v rámci Kouzelného Krumlova.Májový jarmark v Českém Krumlově.Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Otevření království lesa
Kdy: Sobota 29. dubna od 10 hodin
Kde: Království lesa Lipno nad Vltavou
Proč přijít: Velká oslava pro celou rodinu při zahájení sezony 2023. Youtuber Tary a jeho parkourový workshop rozproudí krev a předvede nové triky. Kromě toho je připravené divadlo, tvůrčí dílny, diskotéka s lišákem Foxem a nekonečné možnosti hraní, lezení, skákání na hřišti uprostřed šumavského lesa.

Májový jarmark na náměstí Svornosti
Kdy: Pátek 28. dubna až pondělí 1. května
Kde: Náměstí Svornosti Český Krumlov
Proč přijít: Májový jarmark nabídne tradiční české pochutiny a laskominy, ale těšit se můžete i na ukázku řemesel (řezbář, sedlář, tkadlec, kovář, košíkář) a prodej drobných dárků spojených s májem - měsícem lásky. K dostání budou mýdla, levandule, oblečení, historické sklo, keramika, šperky, výrobky z kůže a mnoho dalších věcí. Ani hlady nebudete.
Odpoledne a večer před prvním májovým dnem tradičně patří dětem – těšit se můžete na vystoupení dětských souborů, hry i divadlo. Program posledního aprílového dne pokračuje až do večerních hodin a vrcholí lampionovým průvodem.
K návštěvě láká i Májový den otevřených muzeí a galerií, které nabízejí zlevněné vstupné či vstup zdarma. Připraveny jsou také prohlídky města pro malé i velké.

Program v Městském parku
Kdy: Neděle 30. dubna od 13 do 21 hodin
Kde: Městský park Český Krumlov
Proč přijít: Pro děti a nejen pro ně jsou připravené hry, divadla, hudba a další atrakce.
Program: 13 - 19 dětské hravé odpoledne - hry a atrakce pro děti, zvířátka, jízdy na ponících, tvořivé dílny a výroba drobných doplňků s čarodějnickou tématikou, malování, čarodějnické líčení a další zábava. Aktivní program a prezentace českokrumlovských neziskových institucí, souborů, spolků, akcí, festivalů, projektů, škol.
13 - 14 Divadlo Kejkle Brno: Šípková Růženka. Zpěvavá královna a hrdinný král se mají moc rádi a jejich dcera Růženka je veselá a nezbedná jako jiné holčičky. Má ráda svého psa Alíka, ale ani ten ji nezachrání před kletbou. Nakonec však vše dobře dopadne, jinak to ani v pohádce nemůže být, tedy, pokud víte, jak a z čeho uvařit Šípkový lektvar!
14 - 15.10 Vystoupení krumlovských kroužků
14 – 14.15 Taneční škola Storm
14.20 – 14.30 DDM Karate Panthers Český Krumlov
14.35 – 14.50 DDM Taneční skupina BD Emotion Crew
14.55 – 15.00 Monkey Krumlis
15.05 – 15.10 Javelin Hip Hop Ukrajina
15.10 – 15.55 Divadlo Kejkle Brno – Kejklování s divadlem Kejkle - tanec, bubliny, které si vyzkoušíte i vy, balónkové nekonečno a spousta soutěží a dovádění.
16 – 16.20 Společné zdobení a stavění máje s vystoupením Dětského folklorní soubor Jitřenka a folklórního soubor Růže
16.20 – 16.30 Předání poháru vítězi 15. ročníku Krumlovského hastrmana, představení mistra světa v zimním plavání Ing. Jaromíra Berounského
16.30 – 18.30 Festival ZUŠ Český Krumlov: Soubory českokrumlovské ZUŠ v Českém Krumlově: 16.30 – 17.15 Krumzušband, 17.45 – 18.30 Dechový orchestr ZUŠ Český Krumlov, 19.30 – 21 Koncert kapely Jazzika - Swing, jazz, světoznámé evergreeny a české dobové písně v podání českobudějovické kapely, 20.45 Příchod lampionového průvodu

Májový den otevřených muzeí a galerií
Kdy: Pondělí 1. května 10 do 18. hodin
Kde: Galerie a muzea Český Krumlov
Vstupné: Zlevněné vstupné do muzeí a galerií anebo vstup zdarma
Program:
10 - 18 3+ galerie v Klášterech Český Krumlov
Expoziční okruhy 3+ galerie s 20% slevou
Výstava Štěpán Zavřel: Cesta za hvězdami – dernisáž aneb poslední příležitost vidět výstavu ilustrací s programem pro děti; Interaktivní expozice s historickou hernou
12 - 17 Pohádkový dům - 50% sleva, přes 400 historických i novodobých loutek a marionet z dílen jihočeských, českých i zahraničních mistrů řezbářů a loutkářů
12 - 18 Muzeum vltavínů, děti zdarma, ostatní 50% sleva, příběh vltavínů v moderní interaktivní expozici
9 - 12 / 12.30 - 17 Regionální muzeum, vstup zdarma, aktuální výstava Portréty ze sbírky muzea – portréty 17.–20. století, některé po náročném restaurování vystaveny vůbec poprvé; stálé expozice
13 - 17 Museum Fotoateliér Seidel - 50% sleva, autentická expozice ateliéru Josefa a Františka Seidelových s nepřeberným množstvím dobových snímků, fotopohlednic, skleněných negativů, fotoaparátů i fotokomorou
13 - 16.30 Muzeum voroplavby - snížené vstupné 50 Kč, děti do 10 let zdarma, seznámení s historií a tradicemi voroplavby v Česku

Prachaticko

Čarodějnice a májka v minulých letech na PrachatickuČas čarodějnic a májek…Zdroj: Externisté, čtenáři Deníku

Zahrady za hranicí běžnosti
Kdy: Pátek 28. dubna od 19 hodin
Kde: Kavárna Ve Skále Vimperk
Zahradník na cestách Pavel Chlouba představí zahrady neobvyklé, zajímavé, s mimořádným příběhem.
Vstupné: 80 korun

Tři muškerýři - D’Artagnan
Kdy: Pátek 28. dubna od 20 hodin
Kde: Kino Šumava Vimperk
Jeden za všechny! Všichni za jednoho! Romantický dobrodružný příběh plný lásky a intrik, vášně a zrady, přátelství i soubojů na život a na smrt, již téměř 200 let milují lidé na celém světě. V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie.
Vstupné: 100 korun

Mejdan roku
Kdy: Pátek 28. dubna
Kde: Sál hotelu Park v Prachaticích
Michal Kavalčí, DJ Basslicker a Roman Anděl jsou největší hvězdy večer v sále hotelu Park, kde zazní nejlepší hity devadesátek.

První jarní
Kdy: Sobota 29. dubna od 11 hodin
Kde: Bývalý areál kasáren Prachatice
Bikers Bar Prachatice & FBi-motorcycles pořádají První jarní jízdu motorkářů nejen z Prachatic, sraz v 11 hodin Prachatice ,,buzerák", ve 13 hodin průjezd prachatickou Dolní bránou, od 14 hodin setkání pod rozhlednou Libín.

Čarodějnický rej
Kdy: Neděle 30. dubna od 17 hodin
Kde: Velké náměstí v Prachaticích
Zábavné soutěže a tvoření pro děti s čarodějnicemi. Součástí bude také tanec a vyhlášení Miss čarodějnice. Buřtíky na opečení s sebou.

Stavění máje a lampionový průvod
Kdy: Neděle 30. dubna od 19 hodin
Kde: Areál u rybníka v Chlumanech.
Stavění máje a lampionový průvod v režii obecního úřadu a chumanských hasičů. Občerstvení je zajištěno.

Čarodějnický rej
Kdy: Neděle 30. dubna od 19 hodin
Kde: Letní scéna Vimperk
Čarodějnické hrátky, hry a soutěže pro neposedy, lampionový průvod, ohňová show. S sebou buřty na opékání!

Lampionový průvod
Kdy: Neděle 30. dubna od 19 hodin
Kde: Obec Zbytiny
Sbor dobrovolných hasičů pořádá tradiční lampionový průvod obcí, sraz účastníků je u prodejny smíšeného zboží.

Slet čarodějnic
Kdy: Neděle 30. dubna od 16 hodin
Kde: Park ve Čkyni
Všechny malé i velké čarodějnice a čarodějové ze Čkyně a okolí si mají zapsat do svých kalendářů. Každoroční slet letos startuje v parku ve Čkyni pod taktovkou Kulturního a okrašlovacího spolku Čkyně. Součástí budou soutěže, létání, malování i pálení čarodějnic.

Otevření muzea s pohádkou
Kdy: Pondělí 1. května od 10 hodin
Kde: Volarské muzeum
Muzeum se po zimě otevře pro všechny návštěvníky, děti se dozví v Pohádce z Budíku Teátru Pavla Šmída, proč se čas někdy vleče a někdy utíká jako zběsilý. Na to se můžeme těšit při letošním otevírání muzea.

Tak vidíme svět
Kdy: Pondělí 1. května od 10 hodin
Kde: Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích
Otevření turistické sezony muzea a zahájení výstavy prací členů Prácheňské umělecké besedy.

Prohlídka Amerického druhoválečného tanku
Kdy: Pondělí 1. května od 11 hodin
Kde: Náměstí Volary
V rámci oslav II. světové války a zahájení turistické sezóny ve Volarech zve Kulturní a informační centrum na prohlídku Amerického druhoválečného tanku.

Poutní mše svatá
Kdy: Pondělí 1. května od 14 hodin
Kde: Kaple sv. Josefa Krejčovice u Volar
Vzpomínková akce nejen pro poutníky.

Proč bychom se netěšili…
Kdy: Pondělí 1. května od 15 hodin
Kde: Zbytiny
Tradiční prvomájový průvod a přehlídka zúčastněné techniky se uskuteční mezi třetí a pátou hodinou odpoledne, poté bude následovat volná zábava s kapelou Husmeni. Přijít může každý a stylové oblečení je vítáno. Pro děti bude připravena obří skluzavka. Zváni jsou také majitelé obvyklé i neobvyklé techniky.

Strakonicko

Ilustrační foto.Blatná se roztančí.Zdroj: Deník/Michal Hrabal

4. knihovnický kvíz pro teenagery
Kdy: Pátek 28. dubna od 17 do 18.30 hodin
Kde: Knihovna Gelasta Vodňanského
Proč přijít: Již v pátek 28. dubna se uskuteční knihovnický kvíz pro teenagery s pořadovým číslem 4. Vytvořte svůj tým a přijďte si porovnat své vědomosti! Týmy mohou být 2-5 členné a věk soutěžících od 12 do 17 let.

Rychlé šípy
Kdy: Pátek 28. dubna od 19 hodin
Kde: Sál na Nové Volyně
Vstupné: 350 Kč
Proč přijít: Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara. Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Rychlé šípy jsou dodnes symboly kamarádství, svornosti, odvahy, pochopení druhých a umění poradit si v každé situaci. Jméno Mirka Dušína se stalo synonymem bezchybného kladného hrdiny, jeho opakem jsou členové soupeřícího Bratrstva kočičí pracky: Dlouhé bidlo, Štětináč a Bohouš. A kdo by je nechtěl vidět na vlastní oči? Kdo by s nimi nechtěl prožívat jejich napínavá dobrodružství. Ve Volyni vás čeká půvabné a humorné divadelní zpracování příběhů pětice vzorných hochů, kteří jako by z oka vypadli svým tištěným kamarádům.

Blatná tančí
Kdy: Sobota 29. dubna od 13.20 do 16.30 hodin
Kde: Nám. J. A. Komenského
Proč přijít: Při příležitosti Mezinárodního dne tance se můžete těšit na taneční lekce v rytmu nového cirkusu. 3.20–14.20
Program:
13.20 - 14.20 h Lekce partnerské akrobacie začátečníci I – Losers Cirque Company
14.30 – 15.30 h Lekce partnerské akrobacie pokročilí II – Losers Cirque Company
15.30 – 16 h Ukázky tanečních stylů – současný tanec, freestyle, street dance v podání ZUŠ Blatná, Prezioso Sokol Blatná, My Way Company
16.30 h Společná choreografie Blatná tančí a celostátní flashmob Art 4 People

Rej čarodějnic
Kdy: Neděle 30. dubna od 16 hodin
Kde: Panská zahrada Strakonice
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Malé i velké čarodějnice se sletí na svůj tradiční společný rej do Panské zahrady za strakonickým hradem, kromě nich jsou vítaná i jiná strašidla a příšerky. Těšit se mohou nejen na soutěže, malování na obličej, fotokoutek a diskotéku DJ Františka Mareše. Vyhlášená bude i nejlepší čarodějnice, či čaroděj a chybět nebude ani ohnivá show skupiny Vita Sua a Morgana von Maxberg. K tanci a poslechu všem zahraje také kapela Scéna.

Slet čarodějnic v Sedlici
Kdy: Neděle 30. dubna od 18 hodin
Kde: Areál hasičské zbrojnice Sedlice
Proč přijít: Podvečer plný zábavy pro malé i velké chystají v Sedlici u Blatné. Chybět nemůže hranice s čarodějnicí a občerstvení. Kdo dorazí v čarodějnickém kostýmu, bude odměněn.

Oslavy 1. máje v Sedlici
Kdy: V pondělí 1. května od 13.30 h
Kde: Sedlice, náměstí T.G.M.
Proč přijít: Proč se ne chvíli nevrátit do starých časů? Spolek pro zachování tradic Sedlice připravil průvod alegorických vozidel v doprovodu historických automobilů s pásmem písní a scének na hudbu Michala Davida. V průvodu jsou vítána dobová vozidla, alegorické vozy a dobově oblečení lidé s mávátky.

Čarodějnický průvod v Radomyšli
Kdy: Neděle 30. dubna od 16 hodin
Kde: Sraz je před úřadem městyse
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Na let Radomyšlí a okolím jsou zvány čarodějnice, ale i čarodějové všech kategorií. Sraz účastníků je před úřadem městyse, kde se i startuje. Cíl je pak u místní májky. Nezapomeňte si košťata! A nebojte, i nějaká odměna se najde…

Zahradní festival v hostinci U Jiskrů
Kdy: Pondělí 1. května od 11 do16 hodin
Kde: Zájezdní hostinec U Jiskrů
Vstupné: Zdarma (pořadatelé doporučují dorazit spíše na pozdní oběd a vyhnout se tak špičce)
Proč přijít: V Kbelnici na Strakonicku se koná již 4. ročník festivalu jídla a pití. Předchozí tři ročníky byly DRIVE-IN, kdy se servírovalo jídlo do okének aut. Letos to bude stále jízda, ale tentokrát se otevřou všechny prostory hostince. Celý festival opět hostí spolek Jíme Jih, který přizval i několik spřátelených podniků.

Jindřichohradecko

Ilustrační fotoPochodem Českou KanadouZdroj: DENÍK/Libor Želinský

Kanadský tulák - Pochod Českou Kanadou
Kdy: V sobotu 29. dubna od 10.30 h
Kde: Jindřichův Hradec – Malý Ratmírov
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Pojďte se projít a vyhrát třeba výlet letadlem nad Českou Kanadou. V sobotu 29. dubna 2023 pořádá Destinační management Česká Kanada první ročník turistické akce nazvané Kanadský tulák – pochod Českou Kanadou. Účastníci se vydají z Jindřichova Hradce po trase Stezky Českou Kanadou, která byla odhalena v loňském roce. Kdo se zaregistruje předem na https://www.ckanada.cz/Pochod-Ceskou-Kanadou-1-rocnik-Kanadsky-tulak.html, bude zařazen do slosování o zvláštní cenu, registrace je možná i v sobotu od 10.30 do11.30 h na startu na parkovišti v Denisově ulici (u křižovatky Denisovy a Rezkovy ulice, u výjezdu na Jindřiš). Zde turisté obdrží zdarma mapku a účastnický diplom se slosovatelným číslem. Trasa 12 km povede po první etapě stezky Českou Kanadou z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova. Projdete přes chatovou oblast Bobelovka na okraj Jindřichova Hradce, odkud kolem ochranné kamenné ochranné zdi bývalé střelnice vstoupíte do Šajby (městského lesa). Po několika kilometrech dojdete do vesnice Jindřiš. Stezka vás dále nasměruje do kouzelného Jindřišského údolí. Vaše kroky povedou v těsné blízkosti meandrů Hamerského potoka kolem takřka nedochované zříceniny Vítkova hrádku a vesnicí Dvoreček. Odtud vstoupíte do druhé divočejší části Jindřišského údolí, za níž se ocitnete v cíli – Chatovém táboře Malý Ratmírov (bývalý TJ Slovan). Do cíle je potřeba dorazit do 15 h, kdy začne losování tří hlavních cen a jedné pro předem registrované účastníky. Všichni účastníci pochodu dostanou zdarma špekáček na opečení. Další občerstvení je možné zakoupit v restauraci v areálu. Pro účastníky akce bude zajištěn svoz kyvadlovým autobusem (Slovan - Jindřichův Hradec, nádraží), první svoz v 15.45 (další v intervalech cca 45 minut). Akce se koná za každého počasí. Účast je na vlastní nebezpečí. Trasa je určena vyloženě pro pěší, není vhodná pro kočárky. Místy může být terén náročnější.

Lhář se vrací do Řečice
Kdy: V pátek 28. a v sobotu 29. dubna od 19 h, další repríza bude 6. 5.
Kde: KD Kardašova Řečice
Vstupné: 100
Proč přijít: Divadelní spolek J. K. Tyl Kardašova Řečice uvede klasickou divadelní komedii Carla Goldoniho Lhář. V Kardašově Řečici byl Goldoniho Lhář uveden v roce 1973 v režii Marie Kafuňkové a hráli v něm skutečné ochotnické hvězdy té doby: Václav Roubík, Soňa Svobodová, Marie Loulová, Zdeněk Beníšek a další. Dnešní ochotníci se k dílu vrací přesně po padesáti letech a snaží se do inscenace také přidat něco nového, originálního možná i překvapivého. „Činíme tak ale opatrně. Vždyť jsme pod dohledem otce našeho divadelního rodu Stanislava Červenky, který si před padesáti lety střihl úlohu mladého sluhy Arlecchina a za půl století „dozrál“ do role starého, moudrého sluhy Brighelly. Náš milý doyen pečlivě dohlíží, abychom se my mladší neutrhli s inovacemi a zachovali ducha mistra Carla Goldoniho. Ostatně, jak se premiéra blíží, vyzýváme autorova ducha my všichni, aby nám pomohl inscenaci dotáhnout ke kompaktnímu tvaru, který pobaví diváky a potěší protagonisty. Srdečně Vás zveme na premiéru a první dvě reprízy našeho nového Lháře. Přijďte se po italsku pobavit. Kdo zaváhá, bude čekat dalších padesát let,“ vzkazují řečičtí ochotníci.

Osminohý běh
Kdy: V pondělí 1. května od 13 do 17 h
Kde: Malý Pěčín
Proč přijít: Orientační běh přírodou po vytyčené trati pro tříčlenná družstva (dva lidi + pes nebo kůň). Úkolem družstva je co nejrychleji překonat trať i s jejími nástrahami. Pro soutěžící jsou připraveny zajímavé ceny. Registrujte se na tel. č. 723 884 468 nebo na e-mail jcmp@seznam.cz.

Slavonické čáry
Kdy: V neděli 30. dubna od 19 h
Kde: Strážný vrch Slavonice
Proč přijít: Tradiční slet a pálení čarodějnic se uskuteční v neděli 30. dubna od 19 hodin v areálu na Strážném vrchu ve Slavonicích. Ukončení akce ve 23.30 hodin. Občerstvení zajištěno. Akci pořád Junák - středisko Slavonice ve spolupráci s městem Slavonice.

Rej čarodějnic a stavění májky
Kdy: V neděli 30. dubna od 16 h
Kde: Farská louka, Lomnice nad Lužnicí
Vstupné: 50 Kč
Proč přijít: Farská louka ožije stavěním májky, chystá se také průvod čarodějnic a čarodějů, akce vyvrcholí čarodějnickou taneční zábava s kapelou Second Service Band.

Čarodějnice v Dačicích
Kdy: V neděli 30. dubna od 19 h
Kde: Prostranství u rybníka Vražda, Dačice
Proč přijít: Tradiční pálení čarodějnic u rybníku Vražda. Lampionový průvod s muzikanty a mažoretkami k rybníku vychází tradičně v 19 h od finančního úřadu. Těšit se můžete na hudbu, občerstvení a ohňostroj.

Pálení čarodějnic
Kdy: V neděli 30. dubna od 19 h
Kde: Sportovní areál Červený Hrádek
Proč přijít: Na pálení čarodějnic můžete vyrazit také do sportovního areálu v Červeném Hrádku. S sebou si nezapomeňte vzít lampiony, košťata a dobrou náladu.

Čarodějnická procházka
Kdy: V neděli 30. dubna od 15 h
Kde: Česko-rakouské komunitní centrum FENIX, České Velenice
Proč přijít: Čarodějnice a stavění májky si užijete také v Českých Velenicích. Na procházku plnou soutěží se vyráží od prodejny Flop, kde obdržíte čarodějnický pas. Do toho za každou zdolanou disciplínu dostanete razítko.

Novobystřické čáry
Kdy: V neděli 30. dubna od 17 h
Kde: Mírové náměstí a městský park Nová Bystřice
Proč přijít: Novobystřické čáry letos připadají na neděli 30. dubna 2023. V 17 hodin ozdobí Mírové náměstí tradiční májka. Od 19 hodin bude v parku pro děti připravená Čarodějnická maturita - celkem osm zábavných stanovišť, které děti, ideálně v čarodějnických kostýmech, absolvují, budou za své výkony ohodnoceny známkou a pak obdrží pravé čarodějnické maturitní vysvědčení a také malou odměnu. Ve 20.30 hodin vystoupí fakír Ben Ghan a ve 21 hodin zapálí hasiči vatru. K tanci a poslechu bude hrát DJ Zavik.

Tradiční pálení čarodějnic
Kdy: V neděli 30. dubna od 18.30 h
Kde: Jindřichův Hradec, park pod Gymnáziem Vítězslava Nováka
Proč přijít: Město Jindřichův Hradec ve spolupráci s dobrovolnými hasiči Jindřichův Hradec připravilo tradiční pálení čarodějnic 30. dubna v parku pod Gymnáziem Vítězslava Nováka. Jako každý rok vás čeká program pro děti, malý dárek pro každé dítě v kostýmu čarodějnice či čaroděje a slavnostní zapálení ohně starostou města. Od 18.30 h budou připravené stánky s občerstvením, opékání buřtů a doprovodný program pro děti.

Čarodějnický rej
Kdy: V neděli 30. dubna od 17.30 h
Kde: Nová Včelnice, Přírodní pódium u kostela
Proč přijít: Holky, ženy a děvčata všeho věku. Můžete přijít v kostýmech v 17.30 h ke kostelu na čarodějnický rej. Průvod půjde směrem k průmyslové zóně, kde se koná hlavní program.

Čarodějnice a stavění máje
Kdy: V neděli 30. dubna od 16 h
Kde: Deštná
Vstupné: Na tradiční pálení čarodějnic se můžete vypravit na hřiště v Deštné. Místní sbor dobrovolných hasičů se postará také o stavění máje.

Májka a pálení čarodějnic
Kdy: V neděli 30. dubna od 17 h
Kde: Suchdol nad Lužnicí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Město Suchdol nad Lužnicí přichystalo tradiční pálení čarodějnic. V neděli od 17 h můžete přijít na pálení čarodějnic na louce u kulturního domu. Od 18 h bude ve vinárně kulturního domu hrát country kapela Hráz. Občerstvení zajištěno. Kdo je zvědavý na stavění májky na náměstí T. G. Masaryka, musí si pospíšit, je naplánováno na pátek 28. dubna přibližně v 16 hodin.

Folkové koncerty v kostele sv. Kateřiny
Kdy: V neděli 30. dubna od 19 h
Kde: Kostel sv. Kateřiny, Nová Bystřice
Proč přijít: Zaposloucháte se hned do dvou vystoupení. V 19 hodin zahraje v kostele klavíristka, skladatelka a textařka Bára Zmeková, od 21 h koncertuje folk-rocková kapala Louka. V původním plánu figurovala i zpěvačka Doris z Estonska, její koncert je ale bohužel zrušen.

Setkání u mohyly TGM
Kdy: V pondělí 1. května od 14 do 15 h
Kde: Kardašova Řečice
Proč přijít: Město Kardašova Řečice zve nejširší veřejnost na slavnostní Setkání u mohyly TGM. Koná se v pondělí 1. května 2023 ve 14 hodin v Masarykově háji (les Babky). Chybět nebude kulturní program, zajištěno je i občerstvení

Rapšašské Zikmundohraní
Kdy: V pondělí 1. května od 9 h
Kde: Na návsi v Rapšachu
Proč přijít: ZŠ a MŠ v Rapšachu společně s obcí Rapšach zve na Rapšašské Zikmundohraní 2023. Řídi se heslem „Se Zikmundem vesele zahrajeme v kostele, před radnicí beze studu tancem zaženeme nudu.“ Tradiční hudebně-taneční festival nabídne řadu vystupujících domácích i přespolních. Občerstvení zajištěno

V proměnách světla / Fotostopa 2023
Kdy: Do 31. května / 31. srpna, kromě pondělí denně od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava krajinářských fotografií Tomáše Holuba, jeho fotografování je primárně spojené s cestováním a pobytem v přírodě. Navštívil různé kouty světa, neméně rád objevuje i krásy naší krajiny, které se neotřelým způsobem snaží zachytit. Její atmosféru, klid, duši a propojení s lidmi. Často se vrací na ta samá místa a trpělivě čeká na ideální světelné podmínky, jako jsou ranní mlhy, červánky nebo dramatická oblačnost – světlo hraje v jeho fotografiích hlavní roli. Jeho práce si můžete prohlédnout do 31. 5. Současně začíná výstava reálných historických i současných policejních fotografií z míst činů pořízených kriminalistickými techniky a dalších artefaktů spojených s prací Jihočeské policie. Výstava s názvem FOTOSTOPA 2023, s podtitulem „Zločin nejen na fotografii“ potrvá do 31. 8.

Objevte skauting
Kdy: Do 31. května
Kde: Městské knihovna Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava vás provede skautským životem jindřichohradeckého střediska Zlatá Růže. Těšit se můžete na fotky, které vyfotili nadějní mladí fotografové během skautských akcí.

Lego pod zámkem II.
Kdy: Do 27. května denně od 10 do 16 h
Kde: Zámecká galerie Třeboň
Vstupné: Dospělí 50, děti 40 Kč
Proč přijít: Odstartovala druhá Lego výstava Michala Plose v galerii třeboňského zámku. Návštěvníci uvidí několik nových věcí, které autor vytvořil od poslední výstavy. Děti se mohou těšit na hernu a stavařský úkol.

Řemesla pro Paříž
Kdy: Do 17. prosince kromě pondělí vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci
Proč přijít: Na výstavě Řemesla pro Paříž uvidíte tapiserie podle návrhu Františka Kysely utkané v dílně Marie Hoppe Teinitzerové v Jindřichově Hradci, které získaly v roce 1925 Velkou cenu – Grand Prix v Paříži.

Pohádkový svět Jindry Čapka
Kdy: Do 24. června
Kde: Třeboň, Dům Štěpánka Netolického
Proč přijít: Jindra Čapek patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané výtvarníky. Jeho život naplňuje převážně ilustrátorství, které s neuvěřitelným kouzlem oživuje příběhy knih pro děti i dospělé. Doma i v zahraničí oživil příběhy více než 70 knih, které vyšly v 25 světových jazycích na několika kontinentech. Své ilustrace vystavoval například v New Yorku, Tokiu, Madridu, Curychu, Benátkách atd. Největší výstavu v České republice měl v roce 2022 v Českém Krumlově, kde již téměř 20 let žije a tvoří. Další jeho velká výstava zavítala právě do Domu Štěpánka Netolického v Třeboni, kde bude k vidění do 24. června 2023. Na své si přijdou děti, protože k výstavě je připraveno několik hravých karet. Pomocí nich budou děti objevovat detaily ilustrací a mohou si vytvořit i vlastní pohádkovou postavu.

Písecko

Cyklistické akce jsou oblíbené napříč krajem i celou republikou. Ilustrační snímek.Cyklistická sezóna začíná. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Mezinárodní den tance
Kdy: V sobotu 29. dubna od 15 h
Kde: Palackého sady, Písek
Proč přijít: Každoročně se po celém světě slaví Mezinárodní den tance, který je velkým svátkem tanečního umění, oslavou těla a pohybu, ukázkou všech tanečních forem a stylů. Cílem Mezinárodního dne tance je přiblížit tanec lidem. V Písku se o to pokusí 29. dubna od 15 hodin v Palackého sadech. Na programu je výuka Flashmobu s Gábinou Kroutilovou a Tamarou Houdkovou, vystoupení píseckých spolků zabývajících se tancem, roztančená přehlídka T - Dance a Second Hand Gallery Písek, k dispozici bude stánek s výrobou šperků Koráles a venkovní butik Second Hand Gallery

Vítání ptačího zpěvu v Milevsku
Kdy: V neděli 30. dubna v 8 h
Kde: Milevsko, parkoviště u parku Bažantnice
Proč přijít: Chcete umět poznat ptáky, kteří vás ráno budí svým zpěvem? Chcete se dozvědět zajímavosti z jejich života? Chcete vědět, jak můžete přispět k jejich ochraně? Přijďte na Vítání ptačího zpěvu, sraz je v 8 hodin v Milevsku na parkovišti u Bažantnice (parkoviště u kruhového objezdu). Čeká vás vycházka podél Milevského potoka pod vedením Josefa Jahelky spojená s pozorováním, poslechem a kroužkováním ptáků. S sebou doporučujeme dalekohled.

Zahájení cykloturistické sezony
Kdy: V pátek 28. a v sobotu 29. dubna
Kde: Písek
Proč přijít: Cyklošvec pořádá v Písku cykloslet s pestrým programem, Začíná už v pátek bezplatným testováním kol a elektrokol (9 – 17 h). V sobotu v 11 hodin startuje cyklojízda z Písku do Hamburku, v době od 9 do 11 h se můžete vydat po různých trasách na pochod a cyklovyjížďku do Píseckých hor. V cíli na chatě Živec se budou opékat buřty a ryby, večer vyvrcholí pálením čarodějnic.

Stavění májky
Kdy: V neděli 30. dubna od 17.30 h
Kde: Masarykovo náměstí Mirovice
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Mirovice a město Mirovice zvou na tradiční stavění májky. Tu napřed místní ozdobí v barvách trikolóry a pak ji lidskou (hasičskou) silou postaví. Ve 20 hodin zapálí čarodějnici. Ujít si nenechte ani prohlídku hasičské techniky, posezení s občerstvením a doprovodný program Pavla Justicha. Děti v čarodějnických kostýmech čeká odměna. Na nedělní večer chystají stavění májek a pálení čarodějnic také místní části Boješice, Řeteč, Touškov, Plííškovice, Sochovice.

Čarodějnice v amfíku
Kdy: V neděli 30. dubna od 16 h
Kde: Amfiteátr DK Milevsko
Proč přijít: Dům kultury Milevsko a Maškarní sdružení chystají oblíbené pálení čarodějnic. Užít si můžete již od odpoledne čarodějnickou diskotéku, soutěže pro děti, stezku odvahy a opékání špekáčků. V 19 h startuje průvod a hon na čarodějnice, následuje zapálení vatry a po setmění ohňová show. Zapojit se můžete o do soutěže o nejlepší čarodějnickou masku.

Pálení čarodějnic na Ostrově
Kdy: V neděli 30. dubna od 16 h
Kde: Písek
Vstupné: 50 Kč, děti a mládež zdarma
Proč přijít: Nenechte si ujít pálení čarodějnic s programem na Ostrově v Písku. Dětský doprovodný program začne již od 16 h, můžete se těšit na malování na obličej a loutkové divadlo. A děti čeká další překvapení. Možné opékání vlastních špekáčků, které si budete moct zakoupit i na místě. Nově otevřený "rumový" bar si na tento speciální večer pro vás připravil pár opravdu čarodějnických drinků a rumů. Těšit se můžete i na večerní vystoupení hudební skupiny "Henriette" jak k tanci tak k poslechu. Vstupným přispějete na dobrou věc, charitativní přesah akce pořadatelé odhalí během programu.

Tradiční stavění máje
Kdy: V neděli 30. dubna od 16 h
Kde: Semice, hostinec U Báby Lišků
Proč přijít: Jako každý rok vztyčí Semičtí máj, akci pořádají již po šesté. Vztyčení máje bude předcházet čištění máje chlapci a zdobení máje svobodnými děvčaty a dětmi. Bude následovat hlavní program složený z vystoupení dětských a dospělých folklorních souborů. Hlavní program bude zakončen vpodvečer a na řadu přijde hostující kapela. Ve večerních hodinách bude zapálená čarodějnice jako důkaz vymýcení všeho zla z hospodářství.

Nebe nad knihovnou
Kdy: V sobotu 29. dubna od 20 h
Kde: Městská knihovna Písek, astronomická pozorovatelna
Proč přijít: Veřejné pozorování noční oblohy s hvězdářem a astrofotografem Václavem Kubešem. Vstup je možný pouze po předešlé rezervaci. Kapacita pozorovatelny je omezena na 10 účastníků. Vstup ze Soukenické ulice u zadního vchodu do budovy knihovny.

Jarní koncert sborů
Kdy: V pátek 29. dubna od 17 h
Kde: Nová synagoga v Milevsku
Vstupné: 60 Kč, 20 Kč školní děti
Proč přijít: Dopřejte si hudební zážitek. Účinkuje Milevský smíšený sbor (sbormistr Anděla Maršálková) a Smíšený pěvecký sbor Záboj Sedlčany (sbormistr Vladimíra Severová). Koncert se uskuteční v Nové synagoze v Milevsku.

Procesí ke kapličce Panny Marie Lurdské
Kdy: V pondělí 1. května od 11 h
Kde: Čížová - Borečnice
Proč přijít: Procesí vychází od návesní kapličky v Borečnici v 11 hodin. Mši svatou bude od 11.30 h sloužit Witold Piotr Kocon u kapličky Panny Marie Lurdské u řeky Otavy.

Od patchworku k textilním obrazům
Kdy: Do 29. dubna od úterý do pátku 13 –17 h, v sobotu 14 – 17 h
Kde: Galerie Portyč v Písku
Proč přijít: Kolekce je dílem členek Bohemia patchwork klubu, který jako spolek vznikl již v roce 2006 a od té doby soustřeďuje zájemkyně o textilní tvorbu. V prostorách Galerie Portyč v Písku jsou vystavena díla jak zhotovená klasickou technikou patchworku, tak díla zhotovená různými i méně tradičními textilními technikami, blížící se k autorskému vyjádření malby či kresby.

Muzeum plné milování
Kdy: Do 28. května denně mimo pondělí od 9 do 18 h
Kde: Prácheňské muzeum v Písku
Vstupné: 24 / 40 Kč
Proč přijít: Výstavy Milování v přírodě, Zamilovaný Písek a Květomluva – Květiny ve výtvarném umění. Jedna se podrobně zabývá intimním životem zvířat, druhá zkoumá podoby lidské lásky a to, jak se promítla do muzejních sbírek, třetí odhaluje skrytý význam květin ve výtvarném umění.

Fenomén Igráček
Kdy: Do 8. května denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Milevské muzeum
Vstupné: Dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč, předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč / osoba
Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu Fenomén IgráčekK. Dozvíte se něco o historii, současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě člena řádu premonstrátů a figurka s maskou Bakuse. Vybrané Igráčky je možné i zakoupit.

Táborsko

Ilustrační foto.Nablýskejte veterány, jízda začíná!Zdroj: Deník

Prvomájová jízda
Kdy: V pondělí 1. května v 10 h
Kde: Chýnov
Proč přijít: Nablýskejte veterány, v pondělí 1. května se vyráží na tradiční Prvomájovou jízdu. Dobové oblečení je vítáno. Sraz je v 10 v parku před základní školou. Účastníci pak vyrazí po trati z Chýnova na Radenín, Choustník, Budislav, Deštnou, Červenou Lhotu, kde bude asi hodinu a půl pauza, pak budou pokračovat přes Dírnou, Tučapy, Kajetín, Skopytce, Dlouhou Lhotu a Turovec zpět do Chýnova. Trasa měří 60 km, pojede se průměrnou rychlostí 40 km/h. Na závěr je připraveno posezení v restauraci Bowling. Každý účastník jede na vlastní odpovědnost a peněženku.

Krajem rybníků
Kdy: V sobotu 29. dubna od 6 h
Kde: Start a cíl ve Veselí nad Lužnicí
Vstupné: 30 Kč
Proč přijít: Veselský oddíl turistiky při TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí zve příznivce zdravého pohybu a krásné přírody na 47. ročník turistického pochodu a cyklojízdy kolem rybníků Třeboňské pánve. Startuje se průběžně mezi 6. a 10. hodinou od občerstvení Hokejka, tamtéž je třeba dorazit do cíle, a to nejpozději v 18 h. Vybrat si můžete z pěších tras od 10 do 50 km a cyklotras o délce 30 – 130 km. Na všechny čeká pamětní list a drobná pozornost, na úspěšné pokořitele nejdelších tras i něco navíc. Občerstvení bude ke koupi na startu a v cíli a restauracích na trase.

Stavění veselského máje
Kdy: V neděli 30. dubna od 14.30 h
Kde: Před KD Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: Máj budou Veselští stavě tradičním způsobem za pomoci křížů. O dobrou náladu se postará Pošumavská dudácká muzika a Nežárka band.

Bechyňský slet čarodějnic
Kdy: V neděli 30. dubna od 17 h
Kde: Před KD Bechyně
Proč přijít: Kulturní středisko města Bechyně svolává XXIX. Bechyňský slet čarodějnic. Malé čarodějnice a malí čarodějové se mohou těšit na hry, soutěže a také na oheň. Dobrou náladu a špekáčky s sebou.

Čarodějnická stezka se Sobíkem
Kdy: V neděli 30. dubna od 15 h
Kde: Rodičovské centrum Sobík, nám. Republiky 110, Soběslav
Proč přijít: Vydejte se na trasu stezky, budou tu připraveny úkoly, tvoření a na konci opékáním vuřtů (lze koupit na místě).

Stavění máje
Kdy: V neděli 30. dubna od 15.30 h
Kde: náměstí Republiky, Soběslav
Proč přijít: Soběslavská chasa mladá letos opět připravuje stavění máje na soběslavském náměstí. Těšit se můžete na vystoupení folklorních souborů, kapelu A proč ne a občerstvení.

Čarodějnický rej
Kdy: V sobotu 29. dubna od 14 h
Kde: Kulturní dům Chýnov
Vstupné: 40 Kč / dítě
Proč přijít: Přijďte s dětmi do kulturního domu na čarodějnický rej. Mohou si zařádit a zatancovat, čeká je fotokoutek, diskotéka i občerstvení. Porota bude vybírat nejkrásnější masky, odměněni budou ale všichni, kdo přijdou v kostýmu.

Čarodějnice a lampiony
Kdy: V neděli 30. dubna od 19 h
Kde: Mladá Vožice
Proč přijít: Čarodějnický rej a lampionový průvod chystají v Mladé Vožici. Vyráží se ze Žižkova náměstí do zámecké zahrady. Občerstvení zajištěno.

Slet čarodějnic u sauny
Kdy: V neděli 30. dubna od 17 h
Kde: Planá nad Lužnicí
Proč přijít: Město Planá nad Lužnicí, místní dobrovolní hasiči a sokolové pořádají Slet čarodějnic u sauny. O dobrou náladu na dětské diskotéce se postará DJ Tomáš Kunc. Nezapomeňte si přinést buřty na opékání

Májové slavnosti
Kdy: V pondělí 1. května od 9 do 15 h
Kde: Park Spektrum Sezimovo Ústí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: První máj – lásky čas. Oslavte ho s námi! Přijďte si poslechnout kapelu Swing Band Tábor nebo prohlédnout ukázky výcviku psů. Nebudou chybět ani stánky, skákací hrad a spousta další zábavy pro děti.Program a různé soutěže připraví skauti ze střediska Černá růže Sezimovo Ústí.

Dílna pro rodiny s dětmi
Kdy: V sobotu 29. dubna od 13 do 16 h
Kde: Galerie U Radnice, Tábor
Vstupné: 20 / 40 Kč
Proč přijít: Odpolední sobotní dílna pro děti (cca 5-12 let) v Galerii U Radnice nese výmluvný název Barvím, lepím, stříhám, tvořím. Přijďte si vyzkoušet něco nového! Na dílny se nemusíte dopředu hlásit. Přijít můžete s dětmi během celého odpoledne. Dílnu povede lektorka Kristýna Strassová.

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: V neděli 30. dubna v 6 h (Chýnov) a v neděli 1. května v 8 h (Jistebnice)
Kde: Chýnov / Jistebnice
Proč přijít: Ranní ornitologická vycházka po okolí Chýnova s Ing. Michaelem Strnadem je součásti cyklu Přírodou krok za krokem. Čeká vás pozorování a poslech ptáků. Sraz je v parku před základní školou v Chýnově, s sebou si vezměte dalekohled. Ten bude třeba i v pondělí při Vítání ptačího zpěvu v Jistebnici. Vvycházku do okolí spojenou s pozorováním a poslechem ptáků vede Ing. Josef Jahelka. Sraz je v 8 hodin na náměstí v Jistebnici.

Baťův běh
Kdy: V pondělí 1. května od 10 h
Kde: Sezimovo Ústí, park před Spektrem
Proč přijít: Desátý ročník přespolního běhu startuje z náměstí Tomáše Bati na Kozí hrádek. Trasa je dlouhá 2 975 metrů, je vhodná i pro děti nebo začínající a rekreační běžce. Závod je měřen pomocí čipů. V cíli bude vyhlášení výsledků a předání cen vítězům, nebude chybět ani malé občerstvení

Veselská zlatá udice
Kdy: V sobotu 29. dubna od 6.45 h
Kde: Lužnice 7B
Startovné: 100 Kč
Proč přijít: Český rybářský svaz MO Veselí nad Lužnicí zve na dětské rybářské závody Veselská zlatá udice. Účastnit se mohou děti do 15 let s platnou povolenkou pro revír Lužnice 7B (421 039). Závodí se na jednu udici, na položenou – s jedním návazcem, nebo na plavanou, krmení povoleno.

Zahradní slavnost
Kdy: V sobotu 29. dubna od 14 do 18 h
Kde: Veselí nad Lužnicí, Weisův dům
Proč přijít: Weisův dům otevře výstavní sezonu při zahradní slavnosti. Těšit se můžete na představení novinek ve stálých expozicích, koncert folkové skupiny Jen tak tak a vernisáž výstavy ke 120. výročí úmrtí herce Prozatímního a Národního divadla Jakuba Vojty, rodáka ze Zlukova.

Tváře jižních Čech
Kdy: Od pondělí 1. května do 19. listopadu
Kde: Tábor, náměstí T. G. Masaryka
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Nenechte si ujít exteriérovou výstavu reprodukcí barevných linorytů od táborského grafika a předsedy Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha Pavla Piekara, který patří v současnosti mezi výrazné české představitele techniky vícebarevného linorytu. Bytostný grafik a kreslíř Pavel Piekar se bezmála třicet let věnuje portrétní tvorbě, která čítá na 250 jmen světových i českých osobností z oblasti historie a umění. Výběr podobizen pro exteriérovou výstavu „Tváře jižních Čech“ je dán, jak regionálním působením portrétovaných, kteří měli nebo mají k jižním Čechám určitý citový vztah a místní vazbu, tak v neposlední řadě i geniem loci malebné jihočeské krajiny a zdejších obyvatel, která jim byla a je inspirací. Každá grafika zpodobňuje jednu tvář zasazenou do určitého prostředí na barevném pozadí příznačnou pro portrétovanou osobu.

Výstava církevních textilií
Kdy: Do 30. června
Kde: Muzeum Fara Planá nad Lužnicí
Proč přijít: Malé plánské muzeum zve na výstavu Krása starých církevních textilií a předmětů z poutí.