Od spuštění v roce 1990 provedl Hubbleův vesmírný dalekohled více než 1,4 milionu pozorování nejrůznějších hvězd, planet, ale i galaxií vyplňujících vesmír. Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) připravili k jeho třicátým narozeninám zábavnou online funkci, která nabízí originální dárek každému uživateli internetu na světě. Informuje o tom web Science Alert.

Vidí ostře a vidí daleko

Zjistěte, co vyfotil v den vašich narozenin
Pokud se podíváte na webové stránky Hubbleova vesmírného dalekohledu, umožní vám tato aplikace napsat den a měsíc vašeho narození a podívat se, co na vaše narozeniny Hubbleův dalekohled zachytil.

Dalekohled o velikosti amerického školního autobusu sviští rychlostí 27 tisíc kilometrů za hodinu po oběžné dráze kolem Země, kam jej před třiceti lety vynesl americký raketoplán Discovery. S přesností laserového paprsku se dokáže zaměřit na jeden konkrétní detail o velikosti mince až do vzdálenosti kolem 320 kilometrů (pro ilustraci - od zemského povrchu je vzdálen asi 569 kilometrů). 

Jeho čočka dokáže také sledovat také události, které se odehrávají ve velmi vzdálené minulosti, více než 13,4 miliardy světelných let od Země. Díky tomu významně přispěl například k vědeckým poznatkům o počátku vesmíru, jak ho známe. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie.

Dárek k narozeninám

Odpočinek tento klíčový astronomický pomocník nezná, v činnosti je neustále, každou hodinu sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. To mimo jiné také znamená, že pro každý den v roce má ve svém bohatém třicetiletém archívu uloženo pozorování, jež právě v tom dnu prováděl.

A právě toho využila NASA, aby oslavila třicáté výročí Hubbleova dalekohledu spolu s co možná největším počtem lidí na světě.

Pro ilustraci: ve výroční den narození autora textu zachytil Hubble v roce 1999 zbytek supernovy N49, nacházející se v sousední galaxii zvané Velký Magellanův oblak nebo též Velké Magellanovo mračno. 

V sekci "Více informací" se pak můžete o snímku dozvědět více informací a rozšířit tak své poznání nekonečného vesmíru, jehož součástí je i naše planeta. "Všechno nejlepší k narozeninám," přeje dalekohledu web Science Alert a redakce Deníku se připojuje.