Bubínek objevila v roce 2015 nezávislá společnost Allen Archaeology během rutinních vykopávek ve vesnici Burton Agnes. Navzdory svému názvu není považován za hudební nástroj, ale spíše za sochařské umění.

O 500 let starší, než se myslelo

Podle kurátorky výstavy Jennifer Wexlerové je nový nález zvlášť pozoruhodný díky tomu, že již v roce 1889 se našly ve vesnici Folkton, vzdálené asi 40 kilometrů od Burton Agnes, další tři podobné bubínky. „Bubínek je tak zajímavý proto, že představuje druh uměleckého vyjádření své doby na britských ostrovech - přičemž mluvíme o době před 5000 lety,“ sdělila Wexlerová CNN.

Bubínek nalezený v Burton Agnes zdobí na jeho horní straně „sluneční kříž“, tedy symbol ve tvaru pravoúhlého kříže uprostřed kruhu, představující pravděpodobně nejstarší symbol západní civilizace. Podle Wexlerové najdeme na jeho povrchu většinu zdobných výtvarných motivů, které se v té době vyskytovaly napříč celými Britskými ostrovy včetně Skotska a Irska, ale v tomto případě je vidíme na jednom předmětu.

Kostra z doby římské s hlavou umístěnou mezi nohama objevená při archeologických vykopávkách ve Fleet Marston, Anglie.
Děsivý nález v Anglii. Desítky koster bez hlav patří zřejmě římským zločincům

Bubínek se navíc našel v dětském hrobě ve společnosti pozůstatků tří dětí, což umožnilo přesněji určit jeho stáří. Stáří dětských kostřiček se totiž dalo zjistit pomocí radiokarbonového datování. „Přišli jsme tak na to, že tyto stylové bubínky jsou ještě o pět set let starší, než jsme si mysleli, což je úžasné,“ uvedla pro CNN Wexlerová. 

Zatímco dříve archeologové předpokládali, že bubínky z Folktonu pocházejí z doby mezi 2500 a 2000 lety před naším letopočtem, radiokarbonové určení stáří dětských ostatků z Burton Agnes posunulo toto datum do doby mezi 3005 a 2890 lety před naším letopočtem, tedy přibližně do doby, kdy se začal stavět britský monument Stonehenge.

Byla to zřejmě dětská hračka

Pohřbené děti byly podle Wexlerové různého věku. Nejstaršímu mohlo být 10 až 12 let, prostřednímu mezi šesti a devíti lety a nejmladšímu mezi třemi a pěti lety. Vědci nyní chtějí jejich kosti podrobit DNA analýze, aby zjistily, jaký byl mezi dětmi vztah. 

Všechny děti byly uloženy do společného hrobu tak, že nejstarší držel obě mladší, které se držely za ruce. Bubínek byl zřejmě jejich hračkou, přičemž podle Wexlerové nemusel být jediný a mohl mít i své dřevěné podoby, které do dnešních časů nevydržely. 

Jeskyně Mandrin, pohled ze zadní strany přístřešku.
Tajemství „pravěkých Pompejí": Moderní lidé byli v Evropě dřív, než se myslelo

Podle britského muzea se bubínek našel pod hlavou nejstaršího dítěte a obsahoval tři „narychlo přidané otvory, možná značící přítomnost tří těl v hrobě“. V hrobě se dále našla také křídová koule a leštěná kostěná jehlice.

Pozoruhodné je podle Wexlerové také to, že i pohřby byly v té době vzácné, a teď se navíc v jednom hrobě našel „jeden z nejkomplikovaněji zdobených předmětů tohoto období, nalezený kdekoli v Británii a Irsku“.