Objev může mít zvláštní význam pro lidi s vzácnějšími krevními skupinami, kteří často mají větší obtíže při nalezení vhodného dárce. Ledvinu od člověka s krevní skupinou A nelze darovat člověku s krevní skupinou B a naopak. Změna krevní skupiny ledviny na univerzální 0 však znamená, že lékaři by orgán mohli transplantovat jakémukoli pacientovi.

Černoši a lidé z dalších menšinových etnických skupin čekají na transplantaci často o rok déle než bělošští pacienti, protože je u nich větší pravděpodobnost vzácnější krevní skupiny typu B. U těchto skupin je také nižší míra dárcovství. Černoši a příslušníci dalších menšin tvořili v letech 2020 a 2021 v Británii jen něco málo přes devět procent všech dárců orgánů. Tvoří ale třetinu lidí na čekacích listinách na transplantaci.

Vědci z Cambridgeské univerzity použili speciální zařízení, které se připojuje k ledvině a umožňuje průchod okysličené krve orgánem, aby se lépe uchoval pro budoucí použití. Dárcovskou ledvinu poté propláchli krví napuštěnou enzymem, který změní krevní skupinu na 0. Celý proces trval u tří ledvin několik hodin.

Doktorandka Serena MacMillanová, která se na studii podílela, uvedla, že je "velmi vzrušující přemýšlet o tom, jak by to mohlo ovlivnit životy mnoha lidí".

Dalším krokem je zjistit, jak bude změněná ledvina reagovat na obvyklou krevní skupinu pacienta v jeho běžném krevním oběhu. Vědci to otestují pomocí přístroje ještě předtím, než orgán transplantují.

Výzkum by měl být v příštích měsících publikován v odborném časopise British Journal of Surgery.

Lékařka Aisling McMahonová, která vede oddělení výzkumu v charitativní organizaci Kidney Research UK, označila tuto práci za "potenciálně převratnou".