Mona Lisa je opředena mnoha tajemstvími. Mezi ně se řadí i most, který je za nejslavnější ženou světa namalovaný v pozadí. I když se na toto téma vedlo mnoho diskuzí, dosud nikdo s naprostou jistotou nedokázal určit jeho identitu. Například město Buriano v Toskánsku je už mnoho desítek let přesvědčené, že se jedná o most Ponte Buriano, a proto z něj udělalo svou hlavní turistickou atrakci a dokonce jej vyobrazilo na uvítací ceduli.
Italský historik Silvano Vinceti však nyní přišel s novými zjištěními, která vyvracejí dlouholetou domněnku. Podle něj renesanční umělec Leonardo da Vinci ve svém obraze zachytil nyní už zničený most Romito di Laterina v toskánské provincii Arezzo. Svá tvrzení podpořil několika důkazy založenými na porovnávání s aktuálními fotografiemi a snímky z dronů.
„Výrazný tvar řeky Arno odpovídá tomu, co lze vidět vlevo od šlechtičny,“ sdělil podle stanice CNN Vinceti na mediální konferenci Asociace zahraničních novinářů v Římě. Vědec se ve svém výzkumu opřel o provedenou virtuální rekonstrukci mostu a získané informace z dokumentů ze státního archivu ve Florencii.
Studování snímků krajiny
Podle záznamů žil Leonardo da Vinci v letech 1501 až 1503 u kardinála Cesare Borgii poblíž Lateriny. V té době zde stál most se čtyřmi oblouky, který by odpovídal vyobrazení na uměleckém díle. Vincetimu se podařilo vypočítat počet nosníků na základě zbývajícího oblouku a šířky mezi břehy řeky.
„V tomto úseku se dokonale vlezly čtyři stejně velké oblouky,“ uvedl pro deník The Guardian. Proto se podle historika nemůže jednat o Ponte Buriano, jenž má šest oblouků, nebo třeba i diskutovaný Ponte Bobbio v Piacenze, protože ten jich má ještě více.
Vědec tomuto objevu zasvětil několik let svého života, přičemž studoval snímky břehů řeky z dronu, ruiny i další fotografie krajiny. I proto si je naprosto jistý, že etrusko-římský most Romito di Laterina je ten pravý.
Zmíněné konference se zúčastnila také starostka Lateriny Simona Neriová, která je ze zjištění nadšená. Podle ní by most mohl do jejího města s 3500 obyvateli přivést turisty. „Věříme, že tato skvělá zpráva zaujme široký okruh turistů a přispěje k oživeního cestovního ruchu na našem území,“ sdělila pro CNN.
Město je podle ní ochotné podpořit turismus po stránce přírodovědné, kulturní i památkové. „Musíme ochránit zbytky mostu, což si vyžádá finanční prostředky,“ zmínila. Také si uvědomuje, že ostatní města spojovaná s da Vinciho dílem se nebudou chtít vzdát svého nároku na přilákání návštěvníků, a tak mezi nimi a jejich mosty bude panovat jistá rivalita.
Záhadná Mona Lisa
Slavný obraz usmívající se tajemné ženy vznikl na počátku 16. století. Dosud nikdo s naprostou jistotou nedokázal určit, kterou dámu italský umělec namaloval. Spekuluje se, že by se s největší pravděpodobností mohlo jednat o šlechtičnu Lisu del Giocondo.
Ačkoliv se jedná o mistrovské dílo, v minulosti se netěšilo takové slávě jako dnes. Podle mnoha odborníků se celosvětově proslavilo až v roce 1911 díky krádeži z galerie v pařížském Louvru italským zasklívačem Vincenzem Peruggiou.
„Kdyby se tehdy ukradl jiný da Vinciho obraz, tak by se dodnes mluvilo o něm, a nikoliv o Moně Lise,“ prohlásil v roce 2013 profesor dějin a umění Noah Charney ve své knize Krádeže Mony Lisy. Podle něj se malba ničím neodlišovala od ostatních, dokud ji neukradli. I díky tomu vděčí své současné hodnotě, která činí v přepočtu osmnáct miliard korun.
Originální Mona Lisa je více než dvě století součástí sbírky muzea Louvre, poprvé ji zde vystavili v roce 1804. Nyní se na ni přijdou podívat miliony lidí ročně.