Nad prodlouženým životem mravenčích královen se podivuje mnoho vědců. Podle odborníků královny zvládají velké množství potomků, aniž by podléhaly procesu stárnutí. Žijí tak daleko déle než jejich kolegyně dělnice. Klíčem k omezení stárnutí přitom má být dle nových zjištění důležitý protein.

Vědci z Newyorské univerzity ve Spojených státech tvrdí, že tento protein částečně potlačuje působení inzulinu. Ve studii zveřejněné v časopise Science vysvětlili, že blokuje pouze tu část chemické dráhy inzulínu v těle, která je zodpovědná za stárnutí.

Protein zajistí dlouhý život

Vědci se v nové studii zaměřili na indické skákající mravence Harpegnathos saltator, u kterých žijí královny pět let, zatímco dělnice umírají za sedm měsíců. Při úmrtí královny přitom o její místo bojují právě dělnice, a vítězky se pak stávají takzvanými pseudokrálovnami. Jejich příběh se následně podstatně mění, začnou se chovat podobně jako královna, klást vajíčka a žijí podstatně déle, až čtyři roky.

Výzkumníci zjistili, že mravenci, kteří vejdou do stavu pseudokráloven, totiž začnou produkovat v mozku více inzulinu, což vede k vývoji vaječníků pro produkci vajíček. Při tom vzniká rovněž inzulin potlačující protein Imp-L2.

„Zdá se, že dvě hlavní větve inzulínové signální dráhy odlišně regulují plodnost a délku života, přičemž zvýšená signalizace v jedné z nich napomáhá reprodukci u pseudokráloven a snížená signalizace v druhé odpovídá jejich prodloužené délce života," uvedl jeden z autorů studie Danny Reinberg. Tato souhra může být podle vědců klíčem k neobvyklé dlouhověkosti mravenčích královen a zároveň možná i jiného hmyzu. Stále však zůstávají otázky, zda by z částečného blokování inzulínové dráhy mohli mít prospěch i lidé a jiní savci. Portál Earth píše, že už nyní je známo, že omezení kalorií zpomaluje produkci inzulínu, avšak je zároveň škodlivé pro reprodukci.

Období páření mravenčích královen:

| Video: Youtube

Miliony vajíček

Primárním úkolem mravenčích královen je naklást co nejvíce vajíček. Těch dokáží "vyrobit" až tisíce za den. Každý mravenec má pak určené místo v hierarchii a snaží se pomáhat královně dosáhnout jejího cíle. Zajímavostí je, že královny se jako jediné rodí s křídly, i když nelétají často, a nakonec je shodí.

Mravenčí královna je rovněž větší než ostatní mravenci v hnízdě. Sídlí ve středu hnízda a odejde z něj jen v případě, že chce kolonii přemístit. Pokud se chcete mravenčího hnízda zbavit, je tedy odstranění královny nejlepším způsobem, jak zacílit přímo na zdroj problému.