Velikonoce na sněhu 2013

| Video: Youtube

Co rozhoduje o tom, kdy budou Velikonoce?

Velikonoce nemají v kalendáři své pevné místo. Už stovky let se slaví vždy první neděli po jarním úplňku. S pomlázkou tedy můžeme chodit jak na konci března, tak třeba i po dvacátém dubnu.

To znamená, že velikonoční počasí může být velmi rozmanité. Ti, kteří chtějí sportovat, mohou jeden rok třeba vyrazit na lyže a ten následující strávit svátky u vody.

V kalendáři může Velikonoční neděle připadnout na jakýkoliv den od 22. března do 25. dubna. „Za uvedené období možného konání Velikonoc vzroste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 °Celsia na 10,2 °Celsia. Proto jsou i teplotní extrémy na jarní svátky v širokém rozmezí,“ upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Nejteplejší a nejchladnější Velikonoce

Dagmar Honsová připomíná, že nejvyšší teplota vzduchu během Velikonoc byla v Praze naměřena 23. dubna roku 1968, kdy vystoupila na 30,9 °Celsia.

Naopak nejnižší teploty byly zaznamenány 21. března 1962 na stanici Desná Souš, kde naměřili minus 18,5 °Celsia, a na Jizerce 8. dubna roku 2012 klesla rtuť teploměru dokonce na minus 20,5 °Celsia.


Nahrává se anketa ...

Občas se dokonce stane, že je na Velikonoce větší zima než na Vánoce. Příliv studeného vzduchu na přelomu března a dubna totiž u nás může přinést nižší teploty než příliv teplého vzduchu v období Vánoc.

Zopakuje se sněhová nadílka z roku 2013?

Letos Měsíc do prvního jarního úplňku vstoupí 25. března, takže velikonoční neděle připadne na 31. března a velikonoční pondělí na 1. dubna. To je období na přelomu zimy a jara, takže bychom vlastně od počasí mohli čekat úplně cokoliv.

close Velikonoce roku 2013 v Ostravě. info Zdroj: Deník/Pavel Sonnek zoom_in Velikonoce roku 2013 v Ostravě.

Například v roce 2013, kdy byly Velikonoce ve stejném termínu jako letos, zasypaly v neděli Moravu a Slezsko přívaly sněhu.

„Přinesla jej tam tlaková níže postupující ze Středomoří k severovýchodu, informoval tehdy meteorolog Michal Žák.

Ve městech a vesnicích na Ostravsku naměřili i více než čtyřiceticentimetrovou sněhovou pokrývku a asi patnáct centimetrů sněhu napadlo dokonce na jižní Moravě, která je jinak na sněhové srážky chudá i v zimě.

„Na Moravě a ve Slezsku napadlo nejvíce sněhu v nížinách za celou zimu,“ připomíná Dagmar Honsová.

Předpověď je zatím příznivá

Letos by se nic takového zřejmě stát nemělo. Počasí bylo už v únoru teplejší než je obvyklé.

„Výhledy počasí, které počítají teplotní a srážkové odchylky od dlouhodobého normálu na několik týdnů dopředu, ukazují, že teplotní odchylka bude i na konci března zůstávat kladná a že letošní Velikonoce tak budou připomínat počasím svátky jara,“ uvedla Dagmar Honsová.

Příští rok by Velikonoce mohly být ještě teplejší. S pomlázkou se totiž bude chodit až v pondělí 21. dubna.

Březen 2024

Co říkají velikonoční pranostiky

S odpovědí na otázku, jaké počasí bude panovat o Velikonocích, by nám mohly pomoci i zkušenosti našich předků, tedy pranostiky. Například 25. března, kdy se slaví křesťanský svátek Zvěstování Panny Marie, pranostika praví: Jaké Zvěstování Boží Matky, takové velikonoční svátky.

Optimistická je i pranostika na Bílou sobotu, kterou budeme letos slavit 30. března: O svatém Kvirinu už je teplo i ve stínu.

A 31. března, kdy letos bude velikonoční neděle, naši předkové říkali: O svaté Balbíně je už u nás po zimě.