Dojetí při romantických nebo smutných scénách, napětí při akčních filmech, smích při komediích. Škála pocitů, které člověk může zažít v kině, je široká. Mnozí diváci ale už někdy při návštěvě kina pocítili také méně příjemný pocit trapnosti - to když si šli sednout na svá místa a najednou jim nebylo jasné, na kterou opěrku po boku sedadla si mají položit kelímek s pitím či svou ruku, aby neomezovali vedle sedícího člověka.
Vše se samozřejmě dá vždy vyřešit domluvou se spolusedícím. Podle předsedkyně Asociace provozovatelů kin Michaely Sekerášové se ale přesto dá řídit také určitými pravidly. „Pokud je sedadlo číslované u područky, odkládáme nápoje do držáku této područky. Pokud z číslování není zřejmé, která područka k sedadlu patří, platí pravidlo pravé ruky,“ nastínila Sekerášová pro další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.
Nezapomenout na ohleduplnost
Není však žádné velké faux pas, pokud člověk na tuto poučku v kině zapomene, nebo mu třeba jako levákovi jednoduše víc vyhovuje opěradlo po levé straně sedačky. Při řešení takové situace s cizím spolusedícím stačí být zdvořilý a vše si slušně vysvětlit či poprosit.
„Nutí nás to ke komunikaci, slušnému chování a ohleduplnosti. Návštěva kina není jen o filmovém zážitku, ale je to také místo setkávání lidí, známých i neznámých. Ohleduplnost a takt jsou ve slušné společnosti vždy na místě. Je důležité respektovat hranice ostatních a vzájemné naslouchání si je k tomuto nejlepší cesta,“ poznamenala předsedkyně Asociace provozovatelů kin.
Při návštěvě kina by lidé kromě toho měli myslet i na další zásady slušného chování. Každý provozovatel kina ve svém návštěvním řádu určuje, zda divák smí nebo nesmí vstoupit na promítání s jídlem a nápoji, a obecně by se zde měli lidé chovat podobně jako v divadle - nerušit ostatní při kulturním zážitku.
„Návštěvníkům multikina není dovoleno používat mobilní telefon během filmového představení, přecházet z jednoho kinosálu do jiného bez platné vstupenky pro daný kinosál, rušit filmová představení hlasitým hovorem, pískáním a jiným způsobem odporujícím zásadám společenského chování,“ uvádí například návštěvní řád sítě multikin CineStar.
Striktně zakázané je pak ve všech kinech pořizovat si jakýkoliv záznam promítaných filmů - na to koneckonců upozorňuje spot na počátku každého promítání.