Jihočeský kraj nyní vede koalice ODS, KDU–ČSL a SNK–ED. ODS má nejvíce křesel v zastupitelstvu a z jejích řad je i hejtman Jan Zahradník. V opozici jsou ČSSD a KSČM.


Posílit svou pozici by chtěla KDU–ČSL. „Považujeme za svou povinnost uhájit šest mandátů a chtěli bychom získat více,“ uvedl včera pro Deník náměstek hejtmana Vladimír Pavelka, který potvrdil, že je připraven znovu se ucházet o kandidaturu za lidovce.


„V současné době jsme ve stadiu přípravy hlavních myšlenek volebního programu,“ řekl předseda krajského výboru ČSSD Jaromír Novák, který je za ČSSD také starostou Veselí nad Lužnicí.


Volební program podle Nováka určitě ovlivní nynější dění v krajském zastupitelstvu. „I ústy našich zastupitelů jsme kritizovali současný stav, jak současná koalice vládne v kraji,“ připomněl Novák například nesouhlas se změnami, které se týkaly právního postavení nemocnic. ČSSD měla i výhrady k tomu, jak se provádí optimalizace středního a odborného školství v kraji.


„Primárky budou v říjnu a listopadu,“ naznačil Novák, kdy budou známa první nominovaná jména za ČSSD.
Nejsilnější stranou v krajském zastupitelstvu je ODS. „Výkonná rada kraje jednala minulé pondělí o této věci jen okrajově, a to tak, že určila pravidla pro sestavování kandidátek,“ řekl předseda krajského sdružení ODS Tom Zajíček. Pravidla byla určena kvůli sdružením, kde už probíhá diskuse o kandidátkách.

Magistrát si vztahy s krajem chválí

„Nezaznamenal jsem žádný problém, který by byl ve vztahu členské základny ODS a vedení Jihočeského kraje,“ odpověděl Zajíček na otázku, jak vidí pozici současného hejtmana Jana Zahradníka. „Myslím si, že jsou jak pan hejtman, tak jeho spolupracovníci oceňováni velmi dobře. Dokonce bych si dovolil ten luxus, říci , že jsou dobře hodnoceni nejen členskou základnou ODS, ale i mezi ostatní veřejností. Pan Zahradník má velmi dobré jméno i mezi ostatními hejtmany,“ doplnil Zajíček na adresu nynější hlavy kraje.


Vztahy mezi krajem a krajským městem si pochvaluje primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. „Velmi dobře se nám spolu jedná. Svědčí o tom i absolutní shoda v řadě velkých projektů – letiště, dálnice D3,“ uvedl Thoma příklady. „Nicméně jsem přesvědčen, že by krajské zastupitelstvo mělo být posíleno více zástupci Českých Budějovic,“ dodal Thoma, který jako kandidáta na hejtmana vidí jednoznačně Jana Zahradníka.


V jižních Čechách by mohla kandidovat i řada poslanců, ale například v ČSSD není postoj k této záležitosti jednotný. „Převážné části členů se nezdá kumulace funkcí až tak vhodná, ale výsledek diskuse bych nepředjímal,“ zdůraznil Jaromír Novák.