Střízlivá radost vítězů z ČSSD, kterou k prvenství dovedl lídr Jiří Zimola. Rozpaky poražené ODS v čele s dosavadním hejtmanem Janem Zahradníkem, který si neúspěch příliš nepřipouštěl. Tak by se dal shrnout výsledek letošních voleb do zastupitelstva Jihočeského kraje. Sociální demokracie získala 22 křesel za 33,80 procenta hlasů a ODS o tři méně za 29,63 procenta hlasů.

Zatímco ČSSD si oproti roku 2004 polepšila o 15 mandátů a mocně posílila, ODS osm ztratila. S deseti mandáty se na kraj dostala KSČM (také dva ztratila), čtyři křesla vydolovala KDU–ČSL (také úbytek dvou). O osm setin zastupitelstvo uniklo SNK Evropští demokraté (4,92 procenta). Sbor krajských zastupitelů čítá 55 lidí, takže pro většinu je třeba 28 hlasů.

Reakce dvou prvních stran byly odlišné. „Nemám problém přiznat, že jsem vítězství neočekával,“ řekl Zimola. „Porážka v krajských volbách je pro nás nepříjemné překvapení,“ řekl Zahradník.

Zrod koalice na hejtmanství nebude jednoduchý. Včera se nejednalo. ČSSD si vzala time out. „Potřebujeme čas se vydýchat,“ řekl Zimola, který nevyloučil žádnou z možností, ale víc neprozradil. Může vládnout s ODS (41 mandátů), s ODS a KDU–ČSL (45 mandátů), s KSČM (32 mandátů), menšinově s tichou podporou.

ODS vyhlásila, že s KSČM se domlouvat nebude a chce s ČSSD jednat. „Určitě chceme mít i nadále vliv na chod věcí v kraji,“ řekl Zahradník. Zimola odmítl, že by z Prahy, kam v sobotu odjel, dostal nařízení spojit se s KSČM a utvořit levicovou vládu s 32 hlasy. „Nevrátil jsem s pražskými rozumy,“ řekl lídr ČSSD, jež včera vybrala vyjednávací tým: Zimola, dvojka Ivana Stráská a trojka Jaromír Slíva. ODS bude rokovat s triumvirátem Zahradník, Martin Kuba (dvojka) a Tom Zajíček jako šéf jihočeské ODS.

Na Strakonicku, Písecku a Prachaticku se volilo do Senátu. Ve 2. kole se 24. a 25. října utkají Miroslav Krejča (ČSSD – 28,58 %) s Josefem Kalbáčem (KDU-ČSL – 23,28 %). Senátora vybírali i lidé v části Jindřichohradecka. Lidé poslali do 2. kola Milana Štěcha (ČSSD – 43,12 %) a Stanislava Bernarda (ODS – 31,65 %).