Do senátních voleb je přihlášeno sedm kandidátů za Strakonicko, část Písecka a část Prachaticka. Do zastupitelstva kraje jdou kandidáti třinácti politických stran a uskupení.

K volbám může jít občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let. Totožnost a státní občanství prokáže volební komisi platným občanským průkazem, platným cestovním pasem nebo dalšími doklady, jako jsou diplomatický nebo služební pas a cestovní průkaz.

K volbám do zastupitelstva kraje mohou jít voliči pouze v místě svého trvalého pobytu. Do Senátu mohou volit lidé v jiném místě, ale pouze v senátním obvodě č. 12, což je celé Strakonicko, část Písecka a část Prachaticka. „A to jen díky voličskému průkazu, který si předem do středy 15. října obstarali,“ uvedla vedoucí správního oddělení strakonické radnice Milada Švihálková.

Volební lístek pro krajské volby vloží voliči za plentou volební místnosti do šedé obálky, pro volby do Senátu do žluté. Jinak je hlas neplatný. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Do horní parlamentní komory (Senátu) volíme většinovým systémem, což znamená, že si vybíráme kandidáty politických stran nebo nezávislé osobnosti. Pokud v prvním kole nikdo nezíská víc než 50 procent hlasů, postupují do druhého kola dva kandidáti s největším počtem hlasů. Senátním rekordmanem je podnikatel Václav Fischer, který v doplňovacích volbách v roce 1999 rozdrtil už v prvním kole všechny soupeře, když získal 71 procent hlasů.

Volební účast v senátních volbách bývá nízká. Před dvěma roky se jich v prvním kole zúčastnilo 40 procent lidí, ve druhém pouhých 20.

Ani krajské hlasování se netěší velkému zájmu občanů. Před čtyřmi lety přišlo k urnám necelých 30 procent voličů. Do krajů se volí poměrným systémem, takže vybíráme politickou stranu, hnutí či koalici.

Ve zvolené kandidátce je ale možné zaškrtnout čtyři osobnosti, které by občan rád v zastupitelstvu viděl. Pokud získají víc než 10 procent preferenčních hlasů ze všech odevzdaných, dostanou se na přední místa. V krajských volbách platí pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelstva.