Vznikající povolební koalice má v Českých Budějovicích aktuálně již 22 hlasů. Vítězná ODS, která získala 16 mandátů, přizvala ke spolupráci v nadcházejícím volebním období uskupení Společně pro Budějovice (složené z KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty (oba subjekty mají po třech mandátech).

V českobudějovickém zastupitelstvu je ale 45 křesel, takže k nadpoloviční většině 23 hlasů nové koalici ještě chybí partnerství s ANO (13 mandátů) nebo OPB (6 mandátů). Do zastupitelstva se ještě dostalo SPD (4 mandáty), s nimi ale ODS o koalici nechce jednat. Podle Dagmar Škodové Parmové, kandidátky na primátorku za ODS, už občanští demokraté jednali s OPB a v neděli je čekají rozhovory s ANO. „Pak bude hotové první kolo rozhovorů,“ uvedla Dagmar Škodová Parmová s tím, že nelze předpovědět, kdy dojde k finální dohodě.

Volební štáb ODS v českobudějovickém Modrém domě.
Vítěz voleb v Budějovicích už vybral prvního partnera do koalice

Jak ANO, tak OPB už daly najevo, že by nabídku k účasti na koalici přijaly. V končícím zastupitelstvu má většinu koalice ANO, OPB, Společně pro Budějovice, STAN a ČiB. V opozici jsou ODS, KSČM a Piráti.