Na podzimní komunální volby už začaly myslet politické strany. Piráti dokonce oznámili, kdo povede jejich kandidátku. Deník oslovil i některé další strany českobudějovického zastupitelstva, ale ty se zatím na výběr lídrů chystají.

Piráty má vést současná zastupitelka Zuzana Kudláčková. Chce město více otevřené v informacích směrem k obyvatelům. "Věřím, že v dalším volebním období budeme mít víc prostoru pro naši pirátskou politiku a hodnoty založené na svobodě, informované společnosti, transparentnosti a slušnosti. Budějovice jsou navíc město s obrovským potenciálem, který není plně využit, na to se chceme zaměřit,“ uvedla Zuzana Kudláčková. Opoziční strana bude v Budějovicích volit další kandidátky a kandidáty během následujících týdnů. Priority programu představí během jara.

Nejsilnější do prázdnin

Nejsilnější strana v zastupitelstvu, hnutí ANO, podle primátora Jiřího Svobody vybere lídra určitě na jaře. "Celá kandidátka se bude dolaďovat před létem. Do prázdnin bychom ji chtěli mít kompletní," uvedl Jiří Svoboda a doplnil, že hnutí bude klást důraz na to, aby kandidáti byli zárukou profesní zdatnosti.

Tady došlo k dvojnásobné vraždě. Žena zabila svou dvouletou dceru a matku
Při dvojité vraždě použila čtyři nože. Vražedkyně z Vltavy se u soudu kála

Koaliční hnutí Občané pro Budějovice už přípravy na komunálky začalo a podle náměstka primátora Iva Moravce by kandidát na primátora za hnutí měl být znám na jaře. Vedle lídra se bude už na začátku vybírat i prvních 15 - 20 jmen a hlavní body programu. "Budeme vše zveřejňovat postupně, kandidovat budeme jako OPB," naznačil Ivo Moravec, že se nepočítá s předvolební koalicí. V posledních komunálkách vedle nezávislých osobností společně s OPB šli do boje o zastupitelstvo v Budějovicích také členové hnutí Jihočeši 2012.

Kandidátka v dubnu

Zatím brzy je na určování lídra pro opoziční ODS, uvedl to Petr Maroš, předseda zastupitelského klubu. "Lídra si určíme v březnu," naznačil Petr Maroš, kdy občanští demokraté budou znát hlavní tvář pro volby. "Kuloárně jsme se bavili o třech jménech, ale ne oficiálně," naznačil ale Petr Maroš, že strana už na komunálky myslí. Během dubna by se pak měla poskládat celá kandidátka.

Českobudějovické zastupitelstvo má 45 členů, aktuálně tvoří koalici ANO, OPB, Společně pro Budějovice a uskupení STAN a ČiB. V opozici jsou ODS, Piráti a KSČM.