Do úterní 16. hodiny měly podat strany, hnutí nebo koalice i nezávislé subjekty přihlášky k registraci. Ta bude nyní probíhat zhruba měsíc, kdy je možné kandidátní listiny upravovat nebo doplňovat. V jihočeské metropoli se podle informací Deníku chystají kandidovat všechny subjekty působící dnes v zastupitelstvu.

Aktuálně nejsilnější stranou je ANO, jejíž kandidátku povede na podzim současný primátor Jiří Svoboda. Do koalice v čele města patří ještě Občané pro Budějovice (v čele bude náměstek primátora Juraj Thoma), Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP 09), zde bude lídrem náměstek primátora Tomáš Bouzek) a uskupení STAN a Čisté Budějovice. Kandidovat už bude jen STAN v čele s Jiřím Fenclem, krajským zastupitelem.

Holašovické slavnosti.
Holašovice plné řemesel, dechovky, folku i dobrot. Slavnosti se blíží

Lídři už jsou známi také u opozičních stran. ODS povede současná zastupitelka Dagmar Škodová Parmová. Piráti, na jejichž kandidátce najdeme i Zelené, budou mít v čele zastupitelku Zuzanu Kudláčkovou a KSČM vybrala jako lídra Vojtěcha Filipa, bývalého předsedu strany. Na volby se ale chystají také strany, které v současnosti v zastupitelstvu nejsou. Například ČSSD má vést krajský zastupitel Miroslav Joch. Kandidátku například podala i Česká strana národně sociální.

Českobudějovické zastupitelstvo má 45 členů.