Koalici, která má příští čtyři roky vést město, už znají v Týně nad Vltavou. Starostou by se měl stát Karel Hladeček z vítězného hnutí ProTejn.

ProTejn má 10 mandátů z 21 a koaličním partnerem bude KDU-ČSL (dva mandáty). Koalice bude mít jeden hlas navíc nad minimální většinu. „Uvažovalo se i o možnosti širší koalice, ale dopadlo to nakonec takhle,“ uvedl Karel Hladeček s tím, že pro dva partnery je jednodušší domluva. „Nechceme ale spouštět oponu mezi koalici a opozici,“ zdůraznil Karel Hladeček s tím, že chce v zastupitelstvu širokou komunikaci a důležité věci navíc obecně před zasedáním předjednat.

Zatím tři členové

Povolební vyjednávání postupují kupředu ve městech a obcích různým tempem. V Českých Budějovicích je zatím ve hře, kdo doplní koaliční základ pod vedením ODS (už dohodnuta spolupráce s Piráty a Společně pro Budějovice). V úvahu připadají ANO a OPB, protože ODS vyloučila už před volbami spolupráci s SPD.

V Ševětíně, kde vyhrálo Ševětín žije! (7 mandátů) by mohlo být podle lídra kandidátky Filipa Skřičky jasněji do 14 dnů. „Jsme rádi, že jsme napoprvé dokázali zaujmout voliče. Zároveň nemáme absolutní většinu. Ale myslím si, že je naděje na dohodu s ostatními zastupiteli o budoucí spolupráci,“ uvedl Filip Skřička. Ševětín pro všechny generace starostky Romany Hajské má šest mandátů a KDU-ČSL pak dva.

Obhájili

V Dubném bude ve funkci starostky pokračovat Božena Kudláčková, která vedla jedinou podanou kandidátku - KDU-ČSL. I když byly volby předem "jasné" přesto k nim dorazilo v jednotlivých okrscích 30 - 40% voličů.

Znovu starostou bude v Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS, který obhájil v obvodu Český Krumlov v senátních volbách i mandát senátora, bude jím už počtvrté! V Hluboké nad Vltavou byla uzavřena široká koalice spojující sedm subjektů a má 18 hlasů v zastupitelstvu, které má 21 členů.