Už před 14. hodinou bylo ve volebních místnostech vše připraveno na zahájení komunálek. Například v Dražíči na Českobudějovicku prováděly poslední kontrolu ještě před začátkem voleb starostka Alena Dědičová a zapisovatelka Jana Bambasová. "Máme jeden okrsek. Účast očekávám 60% voličů," zmínila za obec s více než 200 obyvateli Alena Dědičová. Po dvou volebních obdobích už sama nekandiduje. "Jdu do důchodu," zmínila starostka, ale doplnila, že málem kandidovala. Dlouho totiž měla informaci, že je jen šest nezávislých kandidátů. Zastupitelů je ale sedm. "Tak jsem také kandidátku podala, abychom nebyli bez voleb. To by byla ostuda," řekla Alena Dědičová. Nakonec se ale ukázalo, že kandidátů je více, tak svou vlastní starostka stáhla. V Dražíči budou voliči vybírat z devíti nezávislých.

Volby 23. 9. 2022 v Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. | Video: Deník/ Edwin Otta

Někdo možná bude podle starostky za dveřmi už v pátek ve 14 hodin. Bývá to tak. Ještě v pátek večer lidé chodí až do 22. hodiny. Ale v sobotu už je před 14. hodinou klid. Zájem je rozložen celkem rovnoměrně do obou dnů.

Podle vedoucího správního odboru českobudějovického magistrátu Jana Kostíka je v jihočeské metropoli 90 volebních okrsků. „Členové komisí absolvovali všechna povinná školení. Volební maraton skončí v sobotu 24. září ve 14 hodin, kdy komise začnou zjišťovat výsledek hlasování. Konečné výsledky pak lze očekávat ve večerních hodinách. Informace k volbám poskytujeme na telefonních číslech 386 805 020 a 386 805 024,“ doplnil Jan Kostík.

V Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích odvolil v pátek hned po 14. hodině Bohumil Bezemek, bývalý jihočeský policejní ředitel. Pravidelně hlasuje při zahájení voleb. "Teď už jsme v důchodu, tak nám to vychází," naznačuje bývalý policejní ředitel, že dokud byl ve službě, musel občas s hlasováním počkat. S manželkou Janou měli v pátek ještě jeden důvod k brzké volbě. "Dnes je po delší době pěkné počasí, chceme se podívat na chalupu," uvedl Bohumil Bezemek.

Ohledně voleb má hlasovací lístek vždy připravený dopředu. A jak vybírá? "Seznámím se se všemi kandidátkami. Vcelku jsem se i v politice pohyboval (sám také v minulosti kandidoval - pozn. red.) i politiky z osobního kontaktu znám," vysvětlil zákulisí svého výběru Bohumil Bezemek.

V budově gymnázia poprvé volil osmnáctiletý Patrik Bujko. Připustil, že se i těšil. Koho volit měl vybráno předem. "Nebylo těžké vybrat," zmínil a doplnil, že určitě se chystá chodit k volbám pravidelně. K hlasování ho doprovázeli kamarádi, které volby čekaly vzápětí. "Jsme jeden ročník," vysvětlil Daniel Bureš. "Je to slavnostní událost, samozřejmě," připojil, i když vesele, poslední z trojice Marek Šindelář. I posledně jmenovaní měli pro hlasování vybráno předem a doplnili, že snadno.

V okrskové volební komisi, kde volil Patrik Bujko, je předsedou Jan Musel. V komisi zasedá už po čtvrté nebo po páté. Potřetí je předsedou. Určuje to sice náhoda, protože předsednictví v komisi se losuje. Ale svůj podíl na tom mělo i to, že třeba někdo vylosovaný dříve předsednictví odmítl, což je z vážných důvodů možné.