Základní parametry pro budoucí koalici vidí Martin Kuba jasně. "Aby byla udělaná dobře a plnila náš program," konstatoval jihočeský hejtman a zároveň regionální předseda ODS.

Podle Dagmar Škodové Parmové budou nyní na řadě ve schůzkách koaliční partneři ODS z kraje - Společně pro Budějovice (tvořené KDU-ČSL a TOP 09), pak HOPB a Piráti. Klíčové bude najít shodu na programu. "Musíme sladit, co jsme slíbili voličům," zdůraznila.

Ilustrační foto.
Podívejte se na nové zastupitele Českých Budějovic

Na okraji jednání o případných koalicích zřejmě zůstane SPD, která v českobudějovickém zastupitelstvu získala čtyři mandáty. V končícím volebním období v zastupitelstvu nebyla. Podle Moniky Kroutilové, která stála v čele kandidátky, se SPD vůči nikomu nevymezuje a bude se snažit prosadit svůj program a sliby voličům i když nebude součástí koalice.

Mandáty jsou nyní rozloženy v Českých Budějovicích následovně: ODS - 16, ANO 2011 - 13, OBČANÉ PRO BUDĚJOVICE - 6, Svoboda a přímá demokracie - 4, Česká pirátská strana - 3, Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP 09) - 3. V zastupitelstvu už nebudou pokračovat KSČM a STAN. Z ostatních kandidujících se například nepovedlo ČSSD, aby se do zastupitelstva po čtyřech letech vrátila. 

Přehledné výsledky voleb i se jmény zastupitelů ve všech obcích na Budějovicku najdete zde.

V Hluboké nad Vltavou zvítězila ODS (přes 24% a 5 mandátů) před ANO (16% a čtyři mandáty). Zvolení zastupitelé jsou následující: MÍSTNÍ HNUTÍ ZA HARM. ROZVOJ Zdeněk Pikl, Hluboká pro rodinu Aleš Raus KDU-ČSL, Martin Veber KDU-ČSL a Radek Trčka BEZPP, Zdraví Sport Prosperita Jiří Karvánek, ANO 2011 Jindřich Soukal, Milena Thalerová, Oldřich Hoďánek a Jan Horák BEZPP. ODS budou zastupovat Tomáš Jirsa, Ladislav Pešl, Pavel Dlouhý, Hana Šťastná a Zdeněk Čmejrek. za STAN"HLUBOCKO PROSPERUJÍCÍ…" mají mandát Valerie Chromá a František Toušek. NEZÁVISLÍ mají 3 mandáty - zvoleni byli Monika Březinová, Romana Procházková a Leoš Tomíček. ČSSD a NEZÁVISLÍ mají dva mandáty - David Šťastný a Vojtěch Kurfirst.

Z dalších měst na Českobudějovicku obhájil například silnou pozici v zastupitelstvu starosta Nových Hradů Vladimír Hokr na čele Občanů pro zdravé město získal 52,37% hlasů - 9 mandátů. SPOLEČNĚ PRO NOVOHRADSKO dostalo 33,35% - 5 mandátů, SDRUŽ. ODS KDU-ČSL A NEZ.KAND. 8,66% - 1 mandát a Komunistická str.Čech a Moravy 5,62 % zůstala bez mandátu.