V polovině září se štáb přesune na zámek v Jindřichově Hradci. Jihočeští památkáři tak díky pronájmům získají několik milionů korun.

Velkofilm režíruje Lee Tamahori, který točil snímky Dnes neumírej nebo Kdysi byli bojovníky. „Císař je strhující výpravný akční dobrodružný film ze 16. století s přesahem do současnosti.  Sleduje putování divoké a odvážné 21leté Johanny (Sophie Cookson), která pronikne na dvůr římského císaře Karla V., aby pomstila smrt svého milovaného otce. Karel V. musí vybojovat zápas, když se snaží udržet pohromadě rozdělenou říši ve světě bohatství, zhýralosti, intrik 
a zrady," řekl Filip Dorůška ze společnosti Film United.

close Krumlovský zámek se připravuje na natáčení zoom_in V Krumlově jsou filmaři od prvního školního dne, zůstanou do 14. září. Podle mluvčí jihočeských památkářů Jitky Skořepové je zkrácená I. prohlídková trasa a snížené vstupné, ode dneška do středy je areál zavřený. Ze stejného důvodu bude 15. a 16. září nepřístupný zámek v Jindřichově Hradci. Památkáři ale díky filmařům získají za každý natáčecí den statisíce korun.

„Finanční efekt je důležitý. Jednodenní natáčení se pohybuje v rozsahu 150 – 200 tisíc korun plus ztráta ze vstupného. Spočítáte si, že za tři až pět dní už to jde řádově k milionu korun," řekl krumlovský kastelán Pavel Slavko.

Zhruba poloviční sumu na den inkasují jihočeští památkáři podle svého šéfa Petra Pavelce za  pronájem Zvíkova, kde se od 25. srpna do 30. září natáčí pohádka Sedmero krkavců, jejíž štáb tam točil i v červnu. 
O Krumlov je ale mnohem větší zájem. „Natáčení filmu Císař je pro nás výjimečné svou náročností i požadavky štábu," řekl Petr Pavelec.

Pro krumlovský zámek se jedná o jedno z větších natáčení. Podle kastelána ale nic, co by památkáře překvapilo. Připomněl, že v polovině 90. let se zde točily čtyři zahraniční velkofilmy. „Například Pinocchiova dobrodružství, to celé město pracovalo pro filmaře, potom pohádka se dvěma obry," řekl Pavel Slavko.

Adrien BrodyNarodil se 14. dubna 1973 v New Yorku. V 29 letech získal cenu Oscar za roli Wladyslawa Szpilmana ve filmu Pianista. Stal se tak historicky nejmladším vítězem kategorie Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Je jediným americkým hercem, který obdržel francouzskou cenu César.

Dále se objevil ve filmech Vesnice, Svěrací kazajka, King Kong, Darjeeling s ručením omezeným či Půlnoc v Paříži.

Zámek se tentokrát změní ve středověké město Worms, kde v roce 1521 přesvědčoval císaře o svých 95 tezích kazatel Martin Luther. Na místě bude více než dvousetčlenný kompars. Kdo doufá, že sežene podpis celebrit, bude to mít ale těžké. „Natáčení je během září nepřístupné, aby herci mohli dělat svou práci," řekla za filmaře Julia Jones.

Film Císař produkuje společnost Corsan NV, sídlící 
v belgických Antverpách. Na kontě má třeba snímek Sezona zabíjení s Robertem De Niro s Johnem Travoltou. „Film Císař je strhující jízda mladé ženy odhodlané se pomstít, která je nabitá dějem a více podobná Hladovým hrám než historickému dramatu," řekl ředitel Corsan NV Paul Breuls.

V Krumlově se natáčí na druhém a třetím nádvoří a interiér renesančního apartmá. Vyroste zde tržnice i náměstí jako prostor pro defilé císařské jízdy.

„Filmaři musí skrýt určité technické prvky 21. století, okapy či některá světla. Snímají se orientační systémy, lampy, naopak se kašírují mladší střechy, dává se na ně původní šindel. Nebo úzkostlivě zametená cesta se posype rašelinou, listím a vytvoří se rustikálnější prostředí," popsal kastelán Pavel Slavko.

close Krumlovský zámek se připravuje na natáčení zoom_in Ten v natáčení spatřuje hlavně klady, třeba proto, že filmaři při Císařovi sází na věrohodnost.  Jako podobný zdařilý příklad zmiňuje snímek Marie Antoinetta. „Nemít záběry z Versailles, dvorů, sálů, ložnic a chodeb, nemáme věrohodnou  představu o historickém prostředí. Nebo Vraždy 
v Midsomeru: neuvěřitelně krásné prostředí anglického venkova. Další přínos je v tom, že historické prostředí není jenom pro komerční masový turistický ruch, ale i pro jiné účely: vědu, výzkum, umění," řekl Pavel Slavko.

Jaké filmy se natáčely v KrumlověPyšná princezna, Jen ho nechte, ať se bojí, Čarovné dědictví, Poslušně hlásím, Hop a je tu lidoop, Červený bedrník, Hostel, Případ pro začínajícího kata, Iluzionista, Donšajni, Pan Tau a cesta kolem světa, Pinocchiova dobrodružství, Putování za pohádkou, Putování Jana Amose, Tichá myš, Červený bedrník, seriály Dobrodružství kriminality, Dynastie Nováků 
a další.
Zdroj: seriál Jihočeské filmování