Na 630 filmů z 59 zemí světa, setkání se současnou špičkou světové animace, ale také s africkou tvorbou, nahlédnutí do dílny animátorů nebo prožitek některé z doprovodných výstav, či koncertů – to vše čeká všechny návštěvníky letošního sedmého ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů. Pod tradičním názvem AniFest startuje sedmidenní přehlídka v jihočeské Třeboni už pozítří.

Plachého rej bytostí tváří festu

Slova výtvarníka a animátora Jaromíra Plachého, jehož rej fantazijních stvoření se stará o nezaměnitelnou tvář letošního festivalu, nejlépe vystihují jeho novou tvář. „Mé řešení by mělo probouzet fantazii, hravost a poetiku, mělo by diváka oslovovat a zároveň lákat ke vstupu do světa animace, mělo by mu otvírat truhlici pokladů – AniFest.“

Promítací sály naplní letos celkem 320 soutěžních snímků ze všech koutů světa. Samotná festivalová soutěž je již tradičně rozdělena do sedmi kategorií, kterými jsou celovečerní film, krátký film, velice krátký film, televizní film a seriál, videoklip, reklama a znělka, studentský film a film vytvořený dětmi. Celkový počet přihlášek do festivalové soutěže se zastavil na čísle 1584.

„AniFest je místem, kde se setkávají tvůrci, novináři a přátelé animovaného filmu z celého světa,“ říká o festivalu jeho ředitel Petr Slavík.

Jeho slova potvrzuje akreditovaných 311 filmových tvůrců z celého světa, kteří by se na festivalu měli objevit. Mezi nimi najdeme taková jména, jako například Miguelanxo Prado (slavný španělský autor grafických románů a režisér pozoruhodného celovečerního snímku De Profundis, který bude na AniFestu také uveden), Vladimír Jiránek, Mohamed Ghazala (egyptský režisér a kurátor přehlídky africké animované tvorby) nebo Michiel Snijders (holandský režisér a producent animovaných filmů ze studia Il Luster Productions).

Přijedou i Shrek a Simpsonovi

Kromě soutěžních filmů čekají na diváky také filmy doprovodné, mezi nimiž jistě zaujmou pásma filmů Vladimíra Jiránka a Václava Bedřicha, která budou uvedena k oslavám jejich významných životních jubileí.

Zpoza oceánu na AniFest zavítá zajímavý program Drew Carey´s Green Screen Show, prezentováno bude to nejlepší z korejské animace a nejen malé diváky určitě potěší setkání s oblíbenými postavami z filmů Ratatouille, Pan Včelka, Simpsonovi nebo třeba Shrek III. Chybět nebude ani návrat k tajemství prvních animovaných filmů…

Filmoví profesionálové jistě ocení prezentace významných světových studií (Acme Filmworks, Platige Image, Il Luster Productions), workshopy (například britská společnost Animazoo představí novou generaci systému Motion Capture), svou práci předvedou animační ateliéry a katedry filmových škol.
Novinkami ProfiFora jsou Prezentace CAS – přehlídka současné české, slovenské a rakouské tvorby a AniFest Pitching Zone, kde se budou představovat připravované projekty nejen české, ale i německé a rakouské.

Jiránek a Bedřich oslaví jubileum

Celkovou atmosféru festivalu dokreslí zahajovacím a závěrečným představením divadelní spolek Buchty a loutky, koncertní vystoupení Tata Bojs a The Prositutes, Jamese Harriese, večer s free jazzem, na kterém se objeví mimo jiné i George Haslam, nebo vystoupení hudebního uskupení Bona Fide.
Zásadní momenty animované tvorby Vladimíra Jiránka záchytí výstava, uspořádaná k jeho sedmdesátinám.

Jako každý rok si mladí animátoři budou moci vyzkoušet udělat svůj vlastní film v rámci unikátních Školiček animace.