Babak Minofar, Markéta Bachová, Irina Bitca, Františka Blažková, Miroslav Boček, Olga Dashkevic, Zuzana Hochová, Petra Klee, Kateřina Minaříková, Matina Švamberková, Otakar Štindl, The Thi Hong Nhung, Martin Zajíček a jiní. Několik takových neobvyklých jmen najdou v seznamu obsazení návštěvníci lidové báchorky J.K. Tyla Strakonický dudák. Tu zahrají v úterý večer od 19.30 hodin ve Studentském univerzitním divadle mladí lidé z Čech, Ukrajiny, Moldávie, Íránu i Vietnamu, kteří se scházejí v souboru Barevný děti.

Multikulturní divadelní skupina vznikla letos na podzim, a jak už sám její název napovídá, hrají v něm převážně studenti české a jiných národností společně. „Divadlo pro mne je a bylo silným společenským médiem. Fascinovaly mě projekty pohybující se na hranici divadla a terapie. Barevný děti jsou můj splněný sen – pracuji s širokou paletou lidí, řada z nich válčí s jazykem, se samotou, s předsudky,“ vysvětlila dramaturgyně, režisérka a vedoucí souboru asi dvacítky mladých lidí Tereza Charvátová. Tématy sociálními a integrací cizinců do naší kultury se zabývá už delší dobu.

Jako první divadelní kousek si Barevný děti vybraly báchorku J.K. Tyla o člověku, který má tolik lásky, že neví, kam s ní, a proto musí do světa.
V upravené podobě Strakonického dudáka uslyší diváci rapové songy, melodii dud nahrazuje hudba z rádia; Švanda je Íránec a Dorotka Ukrajinka. Všichni se ale shodují, že premiéra inscenace 6. listopadu v českobudějovické Solnici byla velkou příležitostí a zkušeností.

„Zkusili jsme si stoupnout na jeviště a odbourat strach, pomáhat přátelům z ciziny vyslovit někdy opravdu obtížné slovo, kterých má naše krásná čeština až až, ale i zažít takhle známou hru, o které jsme věděli, ale ne tolik jako teď,“ uzavřela režisérka s tím, že právě teď studuje soubor novou inscenaci Kupec benátský.