Filmy jako Avatar či Marečku, podejte mi pero nebo koncert Leony Machálkové nabídne zdarma letošní kulturní léto v Českých Budějovicích. Přinese 190 akcí, na které dává radnice 1,6 milionu korun.

Tradičně největší zájem je 
o sérii koncertů Múzy na vodě. Loni na slepém rameni Malše nadchl Vlasta Redl, letos se čeká nával na šansonový večer Michala Horáčka, 
s nímž přijedou Ondřej Ruml a Lenka Nová.

„Když jsem oslovila jeho manažera, bylo mi řečeno, že pan Horáček v létě nevystupuje. Začala jsem mu vyprávět, tak říkal, pošlete mi to. Za pár minut telefon, že Michal Horáček je nadšený, přijede 
a těší se,“ řekla Iva Sedláková, šéfka radničního odboru kultury.

Múzy na vodě
1. červenecJihočeská filharmonie
Marek Novotný Quintet
2. červenecVáclav Marek & His Blue Star
3. červenecMichal Horáček: Mezi námi
4. červenecOpera Jihočeského divadla
5. červenecBalet Jihočeského divadla
6. červenecLeona Machálková

Vstupné je zdarma

Akci Múzy na vodě sponzoruje město sumou 700 000 korun. Mokrá varianta je několik let zajištěna v Kulturním domě Slavie. „Letos jsme chtěli po delší době zapojit opět Jihočeské divadlo, což se nám podařilo, a Jihočeskou filharmonii, která je po určitých změnách. Budeme mít dva swingové večery, tento žánr je v Budějovicích oblíbený. A tahákem Múz bude Leona Machálková, hodně lidí ji má rádo, je to stálice,“ řekla Iva Sedláková.

Žánrově bude během léta nejvíc hudby, celkem 82 koncertů, o čtyřiadvacet více než loni.  Město přidalo například více hudebních večerů na náměstí: do loňska se hrálo jen 
v srpnu, letos se začne již 
24. července. „Všechny kapely, které hrály loni, se opět hlásí, mají zájem. Náš původní záměr, aby to bylo kontaktní, aby lidé mohli stát kolem nebo se zastavit, se začíná naplňovat,“ řekla šéfka odboru kultury.

Loni zaznamenalo úspěch rovněž promítání v letním kině, kde se hrálo zadarmo. Letos bude vstupné stejné, tedy žádné, a 16 filmů. Figurují mezi nimi Ecce Homo Homolka, Marečku, podejte mi pero, Milionář z chatrče, Avatar, Králova řeč, Revival, Příběh kmotra nebo Croodsovi. „Oddychové, pohodové, letní snímky,“ řekla Iva Sedláková.  Na náměstí pak bude promítat kinematograf bratří Čadíků.

Jihočeská komorní filharmonie.Z výstav, kterých léto nabídne dvaačtyřicet, láká mj. radniční výstavní síň, kterou 1. července zaplní skvosty Jihočeského muzea. Nejstarším bude antické sklo balsamarie, ampulka na balzámy z prvního až druhého století. „Jde 
o drobné lahvičky, objevené 
v Pantikapaionu, dnešní Kerči na Krymu. Používaly se na lékařské nebo kosmetické masti,“ popsala mluvčí muzea Hana Švejkarová.

Nejmladší exponát představuje zlatá medaile České Budějovice – mincovní město,  z roku 2001. Expozice ukáže také jeden ze dvou známých exemplářů jízdního kola, velociped se dvěma řetězy z roku 1887. Kolekci doplní i románská knížecí čelenka, jež se našla v roce 1937 s dalšími stříbrnými předměty při hloubení nového koryta Vltavy na jihozápadním okraji města. Za dominantu výstavy označila mluvčí jezdecký výjev s unikátním dámským sedlem.

Již nyní lze prohlížet výstavu Umění ve městě, kterou připravil sochař Michal Trpák. Zapojilo se do ní deset výtvarníků, opakovaně sem přijíždí třeba Jakub Flejšar, trenér snowboardistky Evy Samkové. Tentokrát má figuru Místodržitele u Černé věže.

Taneční skupina IYASA ze Zimbabwe.„Nejzajímavější je ryba na náměstí: chrlí vodu v pětiminutových intervalech, od deseti do 23 hodin, a večer svítí,“ řekla Iva Sedláková.

Festivalů hlásí radnice deset.  Loni bodovala akce Město lidem – lidé městu. Dlažbu  Krajinské ulice 29. a 30. srpna překryje trávník, po němž se lze procházet nebo na něm jen tak spočinout. Tato pouliční slavnost, která láká i na lampiony na vodě, loni úspěšné, má od radnice zvláštní dotaci 700 000 korun. „Lidé se mají pospojovat, setkat a při tom může být příjemno,“ řekla 
o akci Iva Sedláková.

K tradici kulturního léta se řadí ještě představení taneční skupiny IYASA z afrického Zimbabwe. Zatančí 9. července dvakrát –  na náměstí a radničním nádvoří. „Lidé na ně chodí pravidelně, hlídají si termíny,“ poznamenala Iva Sedláková.