Technická památka Buškův hamr u Trhových Svinů na Českobudějovicku nabídne v této sezoně prohlídku opravené části objektu. Buškův hamr je jedním z posledních tří funkčních hamrů v Česku. Další dva se nacházejí ve Veselém Kopci na Chrudimsku a v Dobřívi na Rokycansku. Hamry dříve fungovaly jako kovárny na vodní pohon.

Lidé uvidí v Buškově hamru tři náhonová kola, která hamrníci potřebovali k výrobě předmětů ze železa. K vidění budou i nové vantroky neboli dřevěná koryta na vodu, která padá na tři kola a ta pohánějí jednotlivé přístroje potřebné pro výrobu předmětů ze železa.

Otevřou už v dubnu

„Chceme lidem připomenout staré řemeslo, které už dnes prakticky neexistuje,“ řekla Pavla Majerová, která je členkou spolku provozující Buškův hamr. Náklady na obnovení části technické památky, která je jediná svého druhu v jižních Čechách, byly přes 400 000 korun, uvedl Jiří Čajan z odboru správy a údržby majetku města Trhových Svinů, které hamr spravuje.

První návštěvníci se podívají na Buškův hamr koncem dubna, i když sezona oficiálně začne až 15. května. „My už tady tradičně každý rok zahajujeme pálením čarodějnic. Pokud to tedy dovolí počasí,“ řekla Majerová.

Při pětačtyřicetiminutových prohlídkách mohou lidé zhlédnout dokumentární film o hamrnictví a také stroje hamru v provozu. „Při pravidelných Kovářských dnech tady potom návštěvníci mohou sledovat i tradiční řemesla,“ dodala Majerová.

Buškův hamr spravoval do roku 2009 stát. Potom jej získalo město Trhové Sviny. Na výrobu vantroků a kol do náhonu získalo finanční podporu z programu Nemovité kulturní památky 2010. „Ale jednalo se o mimořádnou investici. Jinak nemáme dostatek peněz na další úpravy. A třeba protipovodňovou zídku pod plotem, která má zabránit rozlévajícímu se potoku, jsme de facto udělali svépomocí,“ uvedl Čajan.

Buškův hamr navštíví průměrně 5500 lidí za rok. Kromě prohlídky se v areálu v létě konají koncerty a divadla. Sezona většinou končí v polovině září. (čtk)