Děti táhne pestrý repertoár

„Italský název pro písničku se nám líbil víc. Po pěti letech jsme přešli pod uměleckou školu Bezdrevská a časem se obměnily i děti. Je to vždycky tak po sedmi letech. Bývalí zpěváci se k nám ale vracejí, proto vznikl komorní soubor, kam chodí dneska už maminky. A máme dokonce i muže, takže můžeme vystupovat jako smíšený sbor,“ chlubí se s úsměvem na rtech sbormistryně, pod jejíž pomyslnou taktovkou se právě zítra v 19 hodin v Bazilice rozezní Koncert ke 20. výročí založení českobudějovického dětského pěveckého sboru při ZŠ a ZUŠ Bezdrevská.

V celovečerním hudebním programu vystoupí vedle dětského i komorní sbor, taneční orchestr Variant a na jevišti se vastřídají výborní sólisté: E. Vlašicová, J. Dvořáková, Z. Benešová, P. Johnová, E. Čechová. M. Valachovičová, A. Líkařová a Lukáš Randák.

Důvodem přetrvávajícího velkého zájmu zpěváků a zpěvaček je kromě výborné party, která se schází dvakrát do týdne, velmi široký hudební repertoár sboru. Jeho základem je dle slov sbormistryně stálá pokladnice lidových písní a koled, to musí každý malý zpěváček zvládnout. Repertoár pak upravuje na jarní a vánoční koncerty. Letním turistům na Šumavě mimochodem Anna Knotková vzkazuje, že pokud by na konci srpna slyšeli , že se z Pihlova ozývají koledy, všechno je v pořádku.

Kromě klasiky i swing a muzikál

„Tam totiž odjíždíme na letní soustředění, kde vánoční koncert zkoušíme. Celkově se snažím o rozmanitost repertoáru sboru. Zařazuji duchovní skladby různých slohových období, spirituály a dokonce i muzikály a pop. Nemyslím, že jsou to pokleslejší žánry. Víte, zazpívat dobře pop a muzikál je také umění,“ dodává Anna Knotková, která nyní vede soubor s kolegyní Petrou Novou, korepetitorkou a klavíristkou je Alena Špatná. Právě s příjmeními děti dle jejích slov trochu šprýmují a říkají, že „sbor vede nová špatná Knotková“.

Přestože každoročně dnes Canzonetta se 47 členy (27 komorní podoba) absolvuje desítky samostatných koncertů, nemá – stejně jako ostatní mládežnické soubory – u sponzorů na růžích ustláno. Kromě pravidelné účasti na nejrůznějších evropských mezinárodních soutěžních festivalech duchovní a vánoční hudby či festivalech pěveckých sborů reprezentoval v roce 2000 naši republiku za oceánem na kanadském International choral Kathaumixw.

Pozvánku přijali i bývalí zpěváci

„Mohli bychom zpívat na významných soutěžních festivalech, jako jsou třeba setkání v Kalifornii, ale nedosáhneme na takovou akci finančně. Určitě bychom dokázali udržet laťku s jinými světovými soubory. Všude v cizině zařazují sbory kromě povinné klasiky také jednu odlehčenou věc, kde se děti ukáží víc výrazově. Vím, že s našimi dětmi mohu zpívat jak Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, tak jazzové a swingové skladby,“ prozrazuje sbormistryně a dodává, že je náležitě hrdá nejen na nynější, ale i na bývalé členy sboru.

Právě s těmi si společně při zítřejším slavnostním koncertu zazpívají několik lidových písniček a na závěr song M. Jacksona We Are The World.