Čechomor se po třech letech vrátí na pódium Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Tenkrát vystoupil s Collegiem filharmoniků…


Na tento koncert si velmi dobře vzpomínám. Konal se 13.8. 2004 a byl to jeden z nejlepších koncertů s Collegiem, který jsme si společně zahráli. Český Krumlov je sám o sobě magické město a i tento koncert mi tak připadal.


Často spolupracujete s jinými hudebníky a soubory, je mezi nimi divadlo Na Palmovce, bratři Formanové, divadlo Continuo, Lenka Dusilová, irský zpěvák Iarla O´Lionaird a další. Na koho obzvláště vzpomínáte?
Vzpomínám rád na všechna setkání, ale asi nejintenzivnější spolupráce pro mne i Frantu Černého byla s Jazem Colemanem. V té době jsme nevěděli jestli je noc, nebo den, protože všechno nám v tu dobu šlo tak nějak samo.


Asi jste už mnohokrát v rozhovorech vzpomínali na vznik vaší kapely, ale ne všichni vědí jak to bylo…

Skupina vznikla v roce 1988 pod názvem 1. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Vystupovali jsme v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze, na dnešním Výstavišti a na tzv. Starém jarmarku jsme hrávali staré řemeslné písně. Po roce 1989 jsme vystupovali i na ulici a začali jsme jezdit na zájezdy do zahraničí. Hráli jsme všude kde se hrát dalo i nedalo.


Ale po vydání alba Mezi Horami, v roce 1997, jsme se rozhodli vystupovat pravidelně v pražské Akropoli. Tam jsme si začali získávat své publikum. V roce 1999 jsme hráli jako předkapela skupiny Lucie. Přelomovým rokem byl pro nás rok 2001, kdy jsme získali tři Anděly najednou, pak jsme natočili film Rok Ďábla s Petrem Zelenkou a album Proměny s Jazem Colemanem.


Je rozdílné hrát v Česku a v zahraničí?
Rozdíl to je a Čechomor má tu nevýhodu, že zpíváme česky a cizinci nám tudíž nerozumí. Proto se v zahraničí snažíme do hraní dát ještě víc energie a zahrát tak, abychom zaujali. Většinou se nám to daří.. Ale hrát doma je také velmi zodpovědné. Naše publikum velmi dobře pozná kdybychom nehráli s chutí a tak jak to nejlépe umíme.


Na koncertech s vámi bývá většinou vidět malý pejsek. Bude tomu i tentokrát? Čí je, jak se jmenuje?
Jestli s námi přijede i Jonáš zatím nevím. Je to pejsek našeho bubeníka Romana Lomtadzeho, rasu před námi tají. Jonáš je moc šikovný a naší hudbě rozumí.


Nevadí mu hlasitá hudba?
Určitě mu hudba nevadí. Během koncertu se občas stane, že přijde Romana na podium zkontrolovat a konečné klanění kapely a potlesk si většinou užívá s námi.


Letos v Krumlově vystoupíte s cimbálovou muzikou Martina Hrbáče, jak se na toto spojení těšíte?
Už jsme spolu několikrát vystupovali a moc se na náš společný koncert během Mezinárodního hudebního festivalu těšíme. Cimbálová muzika Martina Hrbáče má velmi dobrou hudební tradici. Martin Hrbáč je jeden z posledních žijících mistrů staré hudecké školy na Horňácku. Je to úžasný člověk a skvělý muzikant.


Kdy se koncert v Českém Krumlově uskuteční a co zahrajete?
Uskuteční se 18. srpna večer v Pivovarské zahradě a zahrajeme průřez všemi alby Čechomoru a připravujeme i několik novinek. A moc se těšíme!