Chodby jsou středověké, podle archeologických nálezů vznikly patrně v 15. století. Jsou ručně raženy ve skalnatém podloží, které tvoří biotitcká pararula. Původ vzniku labyrintu není zcela objasněn, v zásadě existují tři teorie: odvodnění náměstí se zásobárnou pitné vody, úkryt před nebezpečím včetně únikové cesty nebo těžba dosud neurčeného nerostu.

Dvě studny a jezírko

Trasa je dlouhá přes 160 m, je třeba ji projít oběma směry, celková délka prohlídky je tedy cca 320 m. Z hlavní trasy odbočuje několik slepých ramen, návštěvníkům se důsledně doporučuje držet se průvodce. Součástí trasy jsou dvě studny s pitnou vodou, uměle vzniklé jezírko, zajímavé jsou stopy razících nástrojů na stěnách či nedokončený výstup chodby na povrch takzvaný nadlom.

Při čištění podzemí byly nalezeny střepy datovatelné do období 15. - 18. století a učiněn jeden zajímavý nález - železné kule ze střelné zbraně.

Vyzkoušejte profil

„Po zakoupení vstupenek v pokladně muzea sejdou návštěvníci v doprovodu průvodce do sklepení pod budovou muzea. Zde obdrží ochranné oblečení a svítilny. Trasa je náročnější, nedoporučuje se lidem trpícím strachem ze stísněných prostorů, sníženou pohyblivostí a respiračními problémy - chodby jsou úzké, nízké, v několika místech s cca 10 cm podzemní vody a zvýšenou vlhkostí,“ říká pracovnice vltavotýnského muzea Martina Sudová. A podotýká, že proto je na začátku prohlídky umístěna maketa nejužšího profilu, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet, zda projdou celou trasou, nebo pouze její prostornější částí.

Vstupné: 3 - 6 let: zdarma, 6 - 15 let: 30 Kč, 15 a více let: 50 Kč, držitelé průkazek ZTP: 30 Kč.

„Doporučujeme, aby se lidé předem telefonicky objednali na čísle 385 772 302. Pak mají jistotu prohlídky a nemusejí třeba část dne čekat, že se uvolní nějaké místo. Maximální počet návštěvníků jedné prohlídky je deset osob,“ doplnila Sudová.

Otevírací doba je denně do konce září od 10.00 do 16.00 hodin.