Při jejím křtu se v pátek 15. prosince v areálu českobudějovického krajského vojenského velitelství sešli nejen bývalí „pétépáci“.

Stanislav Češka, jeden z těch, kteří v knize vzpomínají, zalitoval, že ne všichni se vydání dožili. Zdůraznil ale dík autorovi textu, Radku Gálisovi, který jednotlivá vyprávění sepsal. „Projevil takovou trpělivost s námi, starými dědky. Objížděl nás dva roky,“ zdůraznil Stanislav Češka. Radek Gális ovšem konstatoval, že je rád v dobré společnosti a tahle společnost byla dobrá. František Nárovec, který publikaci graficky připravil k vydání pak vyzdvihl, že by se "pétépáci" neměli podceňovat. "Nejste žádní dědkové, ale mladíci," konstatoval František Nárovec.

„Jsou to příběhy někdy až k neuvěření, co ten režim dokázal udělat. Mladým se budou zdát možná až příliš abstraktní, ale bohužel jsou pravdivé,“ řekl s úsměvem k obsahu 14 vyprávění Jiří Pešek, další ze vzpomínajících. Protože osudy příslušníků PTP skutečně mnohdy připomínají spíše námět na film, než životní příběhy lidí z doby nedávno minulé a navíc nejsou úplně ojedinělé. Při křtu knihy také zaznělo, že je určena nejen mladým, ale i těm starším, kteří zapomínají nebo by chtěli zapomenout.

Iniciátor vzniku knihy, senátor Jiří Šesták, však ocenil, že přes těžký život, který prožili, mají v sobě bývalí „pétépáci“ tolik síly a optimismu, že mohou být vzorem.