Nejvíce je znám jako válečný reportér z oblastí bývalého Sovětského svazu a v současnosti jako bojovník za zákaz komunismu. V roce 2004 byl za Stranu zelených zvolen do Senátu.

„Jednak má hluboké vědomosti ruských dějin, reálií a literatury, jednak může jako málokterý Čech zasvěceně promluvit o vývoji v Rusku, protože tam ještě v éře Sovětského svazu od roku 1990 deset lete žil a poznal ho v době jeho rozkladu zevnitř. A protože o situaci velmi reálně veřejně mluvil, byli spolu s Petrou Procházkovou, se kterou založili novinářské Epicentrum, ze země vykázáni. Poznal sílu Ruska, které opět pod vládou Putina ukazuje svoji moc zejména v regionu jižního Kavkazu. Mne a možná i některé čtenáře by třeba zajímalo, zda–li jsou tyto skutečnosti příčinou, proč se pan Štětina staví na podporu amerického radaru,“ uvádí Michal Giboda jeden z důvodů, proč si do debaty pozval právě Jaromíra Štětinu.

Dalším tématem pondělní besedy, jak uvádí, by měly být vzrůstající rasové a náboženské nepokoje ve společnosti a samozřejmě aktuálně volba nového prezidenta České republiky. Za zmínku stojí fakt, že senátor Jaromír Štětina požádal otevřeným dopisem začátkem ledna prezidenta republiky Václava Klause, aby se omluvil Konfederaci politických vězňů za své nedávné výroky. V pořadí už dvacátá čtvrtá debata s osobností z veřejného, politického i uměleckého života, ve kterých se objevili například Michal Viewegh nebo Karel Hvížďala, začíná v pondělí 14. ledna od 18 hodin v Domě umení. „V tomto roce připravuji setkání s politologem Zdeňkem Zbořilem, publicistou Čestmírem Císařem a režisérem Janem Hřebejkem,“ uzavřel Giboda.