Předlohou divadelnímu scenáristovi Pavlovi Paloušovi byla jedna z dodnes nejúspěšnějších klasických amerických filmových komedií Někdo to rád horké tandemu autorů Billyho Wildera a I.A. Diamonda.


Hlavními hrdiny známého příběhu jsou dva mladí chicagští muzikanti Joe (Zdeněk Kupka) a Jerry (Martin Hruška), kteří se stanou svědky vyřizování si účtů dvou gangů. Přestože se jim podaří z místa činu uprchnout, jsou gangem pronásledováni. Zašijí se proto v ženském převlečení v dívčím orchestru, který má namířeno na koncertní turné po Floridě. Joe se však zamiluje do zpěvačky Sugar Cane a následuje divoké dobrodružství. Jenže gangsterský boss Psí dečka se jen tak nenechá nachytat jejich podfukem!

Retro gangsterka

„Vycházeli jsme z divadelní úpravy a měli dvě možnosti: buď muzikál, nebo divadlo. Nechtěli jsme, aby skladby posouvaly děj, chtěli jsme se vrátit k filmu a vytvořit činohru s písničkami. Snímek vznikl v roce 1959, ale svým dějem se vrací do doby 30. let, kdy se Amerika opíjela pašovaným alkoholem a černošským jazzem,“ říká dramaturgyně Tereza Dobiášová Charvátová.


Podle režiséra Svobody je první část představení černobílá a více se drží filmového pojetí. Atmosféru Ameriky roku 1929 podtrhuje jak Big band předválečné éry namíchaný s nově vytvořenými skladbami Petrou Konrádovou, tak filmové dotáčky obsahující například záběry z projevů světové krize 30. let nebo mafiána Alcaponeho. Druhá dynamičtější část, která se už odehrává na Floridě, představení více zabarví. „Je to takový pop – art ve stylu Andyho Warhola. Bavili nás gangsteři, navrátili jsme některé scény z filmu, které jsme dále upravili; více jsme vše rozgangstrovali. Hra kopíruje film a je obohacená o filmové projekce. Je o dvou luzrech v jazzové metropoli v Chicagu za prohibice, kteří do si dokážou život užít,“ upřesnil Tomáš Svoboda, který režíroval už komedii Poprask a před třemi lety zautočil na jihočeské publikum Husákem.

Pěnová tečka

Dramatickou koncovku posílí velkolepá úprava scény, na které se v závěru hry objeví pětimetrová trampolína, bazén a prostor jeviště i hlediště zavalí obrovské množství pěny a s ní – dle slov režiséra – pocity euforie a radosti.


Vedle zmiňovaných hlavních mužsko-ženských postav budou dalšími protagonisty nově nastudované komedie Táňa Kupcová jako Sugar Cane, Daniela Bambasová jako Sweet Sue, Roman Nevěčný jako šéf gangsterů Psí dečka, Petr Šporcl v roli Sira Osgooda Fieldinga, celý tým krásných sexy Melody Ladies a nechybí – jak se na slušnou americkou inscenaci sluší a patří – figura velkého plyšového krtka.


„Marilyn Monroe měla v sobě něco z Táni Kupcové,“ nechal se slyšet režisér obsazení postavy krásné Sugar, která spojuje naivitu a odevzdanost ideální ženy padesátých let s nezávislostí a pocitem let šedesátých. Dodává, že dle jeho mínění se Táňa potkává s touto postavou ve způsobu herectví.
Premiéru vtipné a hravé hudební retro komedie Rád to někdo horké? mohou diváci vidět v premiéře už zítra večer 1. listopadu od 19 hodin v historické budově Jihočeského divadla.